Také občas chraptíte a ztrácíte hlas? Výraz „má zlato v hrdle“ používáme pro mnohé zpěváky a moderátory, jejichž hlasový projev nám přináší potěšení. Hlasivky jsou bezesporu zajímavou ukázkou toho, jak šikovně je naše tělo postavené.
Také občas chraptíte a ztrácíte hlas? Výraz „má zlato v hrdle“ používáme pro mnohé zpěváky a moderátory, jejichž hlasový projev nám přináší potěšení. Hlasivky jsou bezesporu zajímavou ukázkou toho, jak šikovně je naše tělo postavené.
Zkoušeli jste se někdy nadechnout, když u toho polykáte jídlo nebo sliny? Pokud ne, zkuste to. Polykací reflex je skvělou ukázkou složitého mechanismu, kterým dostaneme oblíbené jídlo do žaludku. Na svědomí jej má obyčejná, ale moc chytrá trubice – jícen.
Také občas chraptíte a ztrácíte hlas? Výraz „má zlato v hrdle“ používáme pro mnohé zpěváky a moderátory, jejichž hlasový projev nám přináší potěšení. Hlasivky jsou bezesporu zajímavou ukázkou toho, jak šikovně je naše tělo postavené.
Letní měsíce jsou spjaté s častějším pobytem venku. Pokud patříte mezi alergiky, mohou vás potrápit různé alergické reakce na slunce nebo poštípaní hmyzem.
Říká se mu Adamovo jablko, výraznější je u mužů a v lidském těle má důležitou funkci – slouží jako ochranný obal pro hlasivky. Řeč je o ohryzku, chrupavkovém výčnělku na krku.
Nemoci dýchacích cest jsou v letošní zimě na výsluní a radost z toho nemáme. Postihují celý náš dýchací trakt, způsobují rýmu, kašel i bolest v krku.
Pískání, hučení či šelest v uších, odborně nazývaný tinnitus, je velmi nepříjemný a obtěžující stav. Pokud je dlouhodobý a trvalý, může způsobovat nespavost, bolesti hlavy a následné psychické vyčerpání.
Výron kotníku není jen záležitostí sportovců. Stačí špatně došlápnout nebo uklouznout na ledě a nepříjemné zranění je na světě.
Nezvedej ty těžké věci, budeš mít kýlu, říkávaly naše maminky a babičky. Vzpomínáte? A měly pravdu. Kýla je nejen nepříjemná, ale může být i nebezpečná.
V bederní části těla máme dva klouby, které obklopují páteř z obou stran. Lidově se jim říká zádová „esíčka“. A ta mohou někdy pěkně bolet.
Lymfa hraje klíčovou roli v udržování rovnováhy tekutin v lidském těle a zároveň efektivní imunitní odpovědi na nejrůznější nemoci.
Vstanete ze židle, pocítíte ztuhlost a zabolí vás udělat první kroky vpřed. Říkáte si, že to „rozchodíte“, na vině však může být bolestivé zkrácení tzv. bedrokyčlostehenního svalu.
Máte potíže s úplným natažením prstům a položením otevřené dlaně na stůl? Špatně se vám uchopují předměty nebo vám padají z rukou? Možná vás postihla tzv. Dupuytrenova kontraktura.
Diagnóza: syndrom karpálního tunelu. Navrhované řešení: chirurgický zákrok. Ale jakou operaci si zvolit? Shrneme vám pro a proti.
Slepé střevo, obecně známé jako apendix, je malý orgán na pravé straně podbřišku. Je součástí tlustého střeva a nemá žádnou významnou funkci. Pokud se však zanítí, musí rychle ven.
Obzvlášť v zimním období trápí suchá a popraskaná kůže na rukou nejednoho z nás. Jak o ruce pečovat? Základem je udržet je v teple a hydratovat.
Bílé krvinky, neboli leukocyty, jsou jednou z hlavních složek imunitního systému a hrají zásadní roli v ochraně lidského těla před infekcemi, nemocemi a cizorodými látkami.
Se začátkem léta přibývá sportovních aktivit pod širým nebem. Bez tréninku a bez rozcvičky se vrháme na beachvolejbalová nebo fotbalová klání a úraz je na světě.
Jak zmírňovat příznaky a léčit varixy dolních končetin, cévní onemocnění nohou, známé jako rozšířené křečové žíly, které pacienta obtěžuje nejen po estetické stránce.
V současném světě, kdy trávíme hodiny u počítačů často ve špatné pracovní pozici, se zvyšuje riziko problémů s páteří. Jednou z bolestivých komplikací je vyhřezlá ploténka.
Cítíte bolest pod patou, zejména při chůzi nebo delším stání? Možná vás trápí patní ostruha, bolestivé onemocnění spojené se zánětem tkáně.
Víte, co způsobuje, že nám pravidelně a správně tluče srdce? Je to malinkatý uzlík v pravé předsíni, který je klíčovou strukturou srdce.
Hamstringy, jinak řečeno svaly zadní strany stehen, jsou sportovci často opomíjeny. Přitom jsou při aktivitách jako běh nebo jízda na kole zásadní.
Pokud jste se ještě s pojmem Bungee Workout nesetkali, ve videu uvidíte, jak vypadá tohle nápadité cvičení, které je podle lektorky Andrey návykové.
Nárůst onkologických onemocnění v populaci s sebou přináší i závažná psychologická témata, které se dotýkají nejen pacientů samotných. O nich jsme hovořili s psychologem Martinem Pospíchalem.
Listopad, známý také jako „Movember“, je každoroční příležitostí upozornit na rakovinu prostaty, jež patří mezi nejčastější mužské onkologické diagnózy. Včasný screening může doslova zachraňovat životy.
Posilování středu těla vám přinese nejen pěkný efekt, ale především lepší držení těla, prevenci zranění a celkové zlepšení fyzické kondice. Jaké cviky jsou nejúčinnější?
S nástupem respiračních infekcí je celkem časté, že v rodině přistoupíme k samoléčbě, a to nejen u dětí, ale také sami u sebe. Aby byla účinná, měli bychom dodržovat správný postup.
Obávané cévkování – nepopulární, ale často nevyhnutelné. V podcastu se dozvíte o nové revoluční cestě, jak se vyhnout infekcím a bolestem při samotném procesu cévkování. Je tu vynález urinálního katetru.