Přejít k hlavnímu obsahu
tinnitus
Nemoci Od hlavy k patě

Strašák v hlavě jménem tinnitus. Jak se zbavit pískání v uších?

Pískání, hučení či šelest v uších, odborně nazývaný tinnitus, je velmi nepříjemný a obtěžující stav. Pokud je dlouhodobý a trvalý, může způsobovat nespavost, bolesti hlavy a následné psychické vyčerpání.

Tinnitus není nemocí jako takovou, jedná se o příznak. Jelikož je většinou subjektivní, tedy zvuk v uších slyší pouze dotyčný člověk, nelze ho u lékaře objektivně změřit a ani léčit. Je také složité určit, jak tento problém vzniká. Způsoben může být prasknutím ve středním uchu nebo jen přirozeným tokem krve (tzv. pulsováním) či zvýšenou krevní turbulencí v blízkosti ucha. Pokud není na vině ušní onemocnění, příčinou tinnitu bývá dlouhodobý stres nebo častý pobyt v hlučném prostředí. Zcela ho vyléčit je obtížné, vhodná terapie však zvuky účinně eliminuje.

Možné příčiny vzniku tinnitu:

  • ušní onemocnění, jako např. zánět středního ucha
  • úraz uší, krku či hlavy
  • silný akustický vjem, např. koncert, výbuch, výstřel
  • neurologické či metabolické onemocnění, např. roztroušená skleróza
  • dlouhodobý stres, deprese či úzkosti
  • blokáda krční páteře, únava krčních svalů apod.

Nejtěžší bývá usnout

Někteří pacienti vnímají tinnitus pouze v jednom uchu, u jiných je oboustranný. Nejvíce je vnímám v klidu a tichu, tedy především v posteli před spaním, a tak má za následek problémy s usínáním a nespavost. O něco vyšší výskyt je zaznamenán u seniorů, ale léčí se s ním čím dál častěji i mladší lidé. Pokud je tento zvuk v uších natolik nepříjemný, že omezuje běžné denní činnosti, narušuje spánek a psychiku, je třeba vyhledat pomoc.

Jak se dá tinnitus léčit?

V první řadě je třeba vyloučit ušní onemocnění, na místě je proto vyhledat odborníka ORL, případně neurologa. Ten může předepsat léky na podporu cirkulace krve v mozku. Ani léky však nejsou trvalým řešením chronického pískání v uších. Pokud je příčinou zvuku špatné postavení krční páteře či její blokáda, je vhodné docházet na fyzioterapii. 

Potíže zmírní relaxační techniky

Pakliže není nalezena příčina obtíží, mnohdy nezbývá nic jiného než se s tinnitem naučit užít, tedy cíleně se naučit nevnímat ho, neboli vytěsnit z hlavy. Velice účinné jsou v tomto případě relaxační techniky, jako jsou terapeutické nahrávky, poslech uklidňující hudby s delta vlnami nebo takzvaným bílým šumem (zvuková terapie a muzikoterapie) nebo psychoterapie. Přesměrování pozornosti sluchu pomocí speciálních zvuků (hudby, šumů apod.) má za následek to, že nepříjemné pískání v uších přestanete vnímat a v klidu usnete.

Někteří pacienti používají i tzv. zevní generátor šumu (tinnitus masker), který se nosí jako sluchadlo. Pro zmírnění tinnitu je vhodné také změnit své návyky (vyhýbat se hlučnému prostředí, stresu a psychickému tlaku) a upravit jídelníček – vyřadit alkohol a nikotin, omezit kofein a sůl, naopak přidat bylinky, především ginkgo bilobu.


Autor: Petra Škeříková, redaktorka portálu Zdraví jako vášeň

Aktuálně