Přejít k hlavnímu obsahu
stres_jako 1
3. 4. 2019
Duševní zdraví

Stres jako metla lidstva. Protizbraní je naštěstí dost

Stres je právem považován za metlu lidstva moderní civilizace. Nároky kladené na lidská bedra stoupají, práce a povinností přibývá, plní se mnohdy šibeniční termíny a na odpočinek není čas. To vše je dokonalé podhoubí pro stres.

Naštěstí nejsme bezmocní, bojovat se proti stresu dá, a to několika způsoby…

O tom, že stres škodí zdraví, už dnes asi příliš lidí nepochybuje. Americká lékařská asociace údajně našla pojítko mezi stresem a lidskými nemocemi v 60 % případů. Co se odehrává v lidském těle, že to na něj má tak destruktivní účinky?

Dejme si malý příklad. V práci za vámi přijde šéf s objemnější složkou a „požádá“ vás, abyste tentokrát úkol zvládli ještě do konce tohoto týdne (ano, pracovat se přece dá i o víkendu) a navíc ho na konci odprezentovali klientům. Ve vašem těle se hned stane několik věcí:

  1. Drobná část mozku nazývaná hypothalamus uvolní hormonální a nervové reakce.
  2. Nadledviny (žlázy u ledvin) začnou hormony uvolňovat – například adrenalin a kortizol.
  3. Adrenalin zrychlí tep a krevní tlak a aktivuje organismus k akci. Kortizol zase pozvedne hladinu cukru v těle a pomůže tělu reagovat na zátěžovou situaci.

V nejvypjatějších situacích může nastat i tzv. kortikální zbrzdění. Stres zabrání ve správné funkci určité části mozku a lidé pak mohou dělat zvenčí nepochopitelné chyby.

Tento stav je samozřejmě dlouhodobě neúnosný. Naše malá exkurze do činnosti těla při stresu byla zjednodušena na nejvyšší míru. V těle se při stresové situaci odehraje až 1 400 biochemických událostí a většina z nich našemu zdraví nepomáhá.

A je-li člověk podobnému stavu vystaven dlouhodobě, tělo jím začíná trpět. V závislosti na délce stresové situace (nebo jeho periodě opakování) se objevují srdeční onemocnění, bolesti hlavy, narušené zažívání, deprese, potíže se spánkem, nadváha, zhoršené soustředění apod.

Pracovní stres, ale samozřejmě nejen ten, je skutečně velkým problémem současného civilizovaného světa. Mnohdy se v tomto nepřirozeném stavu člověk pohybuje tak dlouho, že už ho považuje za normální, což je samozřejmě extrémně nebezpečné.

Jak proti stresu bojovat?

Naštěstí ale nejsme proti stresu naprosto bezbranní. Důležité je sledovat, které situace jsou pro nás psychicky náročné a pokoušet se jim předcházet. To samozřejmě mnohdy nejde. Pokud se do stresové situace dostaneme, je potřebné (a žádoucí), pokusit se situaci vyřešit. Dokážeme-li vystoupit ze své komfortní zóny, mnohdy se problémy přinášející stres začnou řešit a přichází psychické uvolnění.

Je třeba mít na vědomí, že se nejde zavděčit všem. A nepropadat panice ve chvíli, kdy se vám něco nepodaří. Vzpomeňte na slova slavného hokejového trenéra Ivana Hlinky, který svým svěřencům nejen na ZOH v Naganu do hlavy vštěpoval: „Když nejde o život, jde o h…“.

Mnohdy se ale stane, že stres v člověku vyvolává událost, která má teprve nastat. Zkouška. Pracovní pohovor. Schůzka s důležitým nebo sympatickým člověkem. Co proti stresu podniknout potom?

Dělejte to, z čeho máte radost

Nejdůležitější je zabývat se v myšlenkách, ale nejlépe i fyzicky něčím jiným. Podobně jako je smutný člověk vyzýván, aby upekl chleba nebo postavil zeď, stres porazíte takovou aktivitou, která vám odvede myšlenky jinam a v ideálním případě vás ještě potěší.

Zkrátka dělejte to, co vás baví. Běžte na ryby, vyrazte na výlet na kole, zavolejte přátelům, se kterými je vám dobře. Věnujte se svému koníčku. Zpívejte. Dupejte. Brnkejte. Malujte. Tancujte. Vybarvujte. Luštěte. Bouchejte. Tlučte. Šijte. Hádejte. Pište. Podívejte se na nějakou komedii. Cokoliv, z čeho máte radost.

Velmi vhodné je propašovat do vlastního těla nějaké prospěšné látky, jako například endorfiny. Stres se dá vyplavit v běžeckých botách, v tělocvičně nebo venku při jakékoliv fyzické aktivitě. Skvělá proti stresu je také jóga. A pokud nejste sportovní nadšenci, sbalte do batohu nějakou svačinu a naplánujte si nějakou pěší túru. Nejlépe v přírodě.

Další pomoc na cestě

Tento základ zdravého životního stylu pak můžete podpořit vhodnou stravou. Kyselina listová dodá tělu vitamin B, zdravé proteiny najdete v kuřecím mase nebo v rybách, které vám navíc dodají omega-3 mastné kyseliny. Ty působí na šedou kůru mozkovou a pozitivně ovlivňují emoce. A samozřejmě spořádejte všechno ovoce a zeleninu, co zvládnete, a nezapomínejte na správný pitný režim.

Hodně lidí sahá při stresu ke sladkostem. Pokud si chcete zahřešit, dopřejte si kvalitní čokoládu s vysokým obsahem kakaa. A ve stresovém období rozhodně raději zapomeňte na hubnutí.

Proti stresu a úzkosti pomáhají i další aktivity. Pečlivě se upravujte, i když se vám do toho vůbec nechce. Dopřejte si čas od času masáž, teplou sprchu, a hlavně dostatek spánku. Určitě také pomůže svěřit se partnerovi. Kromě psychické podpory vám může pomoct i jinak – každý lékař na světě vám potvrdí, že milování stres odbourává spolehlivě.