Jóga léčí tělo i mysl. Výběr je široký

Jóga léčí tělo i mysl. Výběr je široký

Výjimečnost jógy spočívá v tom, že aktivně pomáhá jak fyzické kondici, tak duševnímu zdraví. Má za cíl propojit bytí jedince s vyššími silami; potlačuje sobecké ego, protože právě to, zaměřené na hmotné věci, nás činí nešťastnými. Ale s jakým druhem jógy začít? A na kterou jógu se později zaměřit? Odnoží jógy je velké množství a my vás seznámíme alespoň s těmi základními.

Hathajóga

Jóga nejčastěji praktikovaná v západním světě. Je nositelkou základní myšlenky spojení individuálního já s univerzálním bytím. Při cvičení se používají klidné pohyby, které zlepšují ohebnost a pružnost těla; podporuje imunitu a pomáhá proti stresu.

Powerjóga

Vychází z hathajógy, ale klade větší důraz na fyzickou stránku. Při cvičení se v pravidelných intervalech opakují základní prvky a výdrže v nich. Zapojuje a protahuje se velká část svalů a často se používá při hubnutí. Je vhodná hlavně pro zdravé cvičící.

Bikram jóga

Populární obdoba. Cvičí se při 42 °C a vlhkosti pohybující se kolem 40 %. Jedna lekce trvá hodinu a půl a vystřídáte v ní 26 pozic. Jedná se o jednu z nejnáročnějších forem jógy, odměnou je však odolnost vůči nemocem či zraněním, odbourání stresu a přísun energie.

Vinyasa jóga

Vyžaduje základní znalost jógy a zaměřuje se na dokonalé prodýchávání během jednotlivých pozic. Ty jsou totiž náročnější a vedou nejen k posílení a protažení svalů, ale také k nežádoucímu zadýchávání. Cvičení přináší silné prokrvení, prokysličení a prohřátí organismu.

Aštanga jóga

Náročnější druh jógy. Pozice se mění při každém nádechu i výdechu, a tempo je tedy vysoké. Pracuje se s jógovým dechem udžájí (dech přes hlasovou štěrbinu). Prospívá kondici, zlepšuje oběhový systém a odstraňuje svalové disbalance. Doporučuje se jen zdravým jedincům.

Kundalini jóga

Používá kromě fyzického cvičení se správným dýcháním také meditaci a zpěv manter. To by mělo probudit energii ve spodní části páteře, v poslední čakře, a posouvat ji výš po páteři přes všech sedm čaker. Kundalini jógu se doporučuje cvičit pod vedením zkušeného učitele.

Gravidjóga

Jóga pro těhotné. Jedná se o nenáročné cviky, které vedou ke zklidnění a relaxaci. Důležitým prvkem je správné dýchání a zpevnění těla, zejména důležitých partií před blížícím se porodem. Jógu pro těhotné je vhodné cvičit až od druhého trimestru.

Hormonální jóga

Nepřekvapí, že cvičení je určeno pro ženy. Pomáhá zejména po menopauze. Přínosná je však i při potížích s vaječníky, premenstruačním syndromem nebo při ztrátě menstruace. Některé zdroje dokonce uvádějí pozitivní vliv při neplodnosti způsobené hormonální nerovnováhou, špatným prokrvením či svalovou křečí v pánevní oblasti.

Většinu druhů jógy můžete pojmout jako domácí cvičení. Některé druhy jógy mají své sestavy předem vytyčené, jiné si cvičitelé připravují sami. Pokud preferujete domácí cvičení před návštěvou fitcenter, na portálech s videy najdete na téma jógy nepřeberné množství sestav.

Proč cvičit jógu?

  • odbourává stres
  • uvolňuje a zpevňuje tělo
  • zajišťuje fyzickou i psychickou rovnováhu
  • odstraňuje bolest svalů či krční páteře
  • napomáhá správnému dýchání
  • zvyšuje vytrvalost
  • zlepšuje soustředěnost
  • pomáhá při hubnutí

Jóga pro děti

Na popularitě v posledních letech získává jóga pro děti. Ta má samozřejmě naprosto odlišná pravidla oproti józe pro dospělé. Vždy se zohledňuje věk dítěte; hledá se vhodná cesta, jak malému cvičícímu nastolit podobné pocity, jaké při józe zažívají dospělí.

Co se u dětské jógy při cvičení používá? Napodobování zvířat, hudba, hraní na hudební nástroje, vyprávění příběhů nebo malování. Děti díky tomu zapracují zejména na koncentraci, se kterou mají mnohé z nich kvůli moderním technologiím potíže.

Lekce jógy pro děti nabízejí některá jógová centra, zkusit ji však můžete se svými ratolestmi i v bytě. Na domácí cvičení se dají pořídit knižní publikace nebo speciální videa. Pokud je vaše dítě příliš živé nebo naopak neaktivní, rozhodně dětskou jógu stojí za to vyzkoušet. Stejně jako tu pro dospělé. Výběr je skutečně široký a výsledný pocit celkového zklidnění a fyzické únavy je nenapodobitelný.

Přečtěte si také

Dušnost. Vyznáte se v ní?

Dušnost. Vyznáte se v ní?

Jedním z příznaků infekčních nemocí, akutních zánětů dýchacích cest, ale i mnoha chronických nemocí, a to nejen nemocí plic, je stav, který dokáže v mnoha lidech vyvolat obavy o zdraví. Je to subjektivní pocit nedostatku vzduchu – DUŠNOST. Co všechno se skrývá pod tímto pojmem a kdy bychom se měli začít znepokojovat?

Upečte si chléb z kvásku a předcházejte riziku nákazy

Upečte si chléb z kvásku a předcházejte riziku nákazy

Ať už se snažíte hledat všechny možné cesty, jak předejít riziku nákazy koronavirem, nebo chcete „jen“ dbát o své zdraví, určitě uděláte dobře, když začnete péct chléb z vlastního kvásku.