Přejít k hlavnímu obsahu
syndrom_karpalniho 1
3. 5. 2019
Nemoci

Syndrom karpálního tunelu: Typické je pro něj brnění tří prstů

Pokud vás v noci budí nepříjemné brnění prstů, neváhejte a vyhledejte lékaře. Může se jednat o syndrom karpálního tunelu, u kterého platí: Čím dříve začnete potíže řešit, tím větší je šance na zlepšení.

Co znamená „mít karpální tunel“?

Karpální tunel se nachází nad zápěstím, které propojuje s předloktím. Prochází jím nervy, drobné cévy a šlachy, které zápěstím ohýbají. Pokud se střední nerv v karpálním tunelu poškodí, hovoříme o syndromu karpálního tunelu. Lidově se říká, že „máme karpální tunel“, přesněji se však jedná o syndrom, který se projevuje celým souborem potíží.

Na začátku je brnění prstů

Syndrom karpálního tunelu se projevuje zpočátku nepříjemným brněním a necitlivostí prstů. Bolest se většinou ozývá v noci a týká se prvního až třetího prstu, tedy palce až prostředníčku, méně často i poloviny čtvrtého prstu. Brnění v pátém prstu a druhé půlce čtvrtého má původ v potížích s jiným nervem. Řešením akutní bolesti je ledování, proklepávání, procvičování, tedy techniky, které zlepší prokrvení a uleví tak od otoku. Jedná se však o první pomoc, nikoliv o dlouhodobé řešení potíží.

V další fázi je ruka neobratná

V další fázi ustane brnění, nerv je ovšem i nadále v útlaku a stav se zhoršuje. Ruka začíná být neobratná, ztrácí sílu, tuhne, pacientům mohou vypadávat předměty z ruky. V této fázi je návrat do původního stavu mnohem obtížnější.

Vyšetření určí rozsah potíží

Při vyšetření vyjde najevo, zda se jedná buď o syndrom karpálního tunelu, nebo jde o jiné potíže, například od krční páteře. Lékař provádí klinické vyšetření a EMG vyšetření. Při něm se změří rychlost vedení vzruchu nervem, určí se místo postižení a jeho rozsah. U lehkého stupně postižení mohou ještě pomoci rehabilitace. Pokud je vaz již zbytnělý, pacienta pravděpodobně nemine operace, která má za úkol poškozený vaz povolit.

Vyhýbejte se jednostrannému pohybu a cvičte

Syndromem často trpí lidé, kteří drží ruce ve strnulé pozici, například při práci na klávesnici. Příčinou může být nejen chronické přetížení zápěstí, ale i úraz zápěstí, zánět šlach a vazů a další. Šlachy jsou dynamický nástroj, a měly by proto pracovat. Abyste předešli syndromu karpálního tunelu, nepřetěžujte ruce, vyhýbejte se jednostrannému pohybu, často ruce procvičujte a protřepávejte.

Syndrom karpálního tunelu se projevuje zejména u lidí starších padesáti let, až čtyřikrát častěji u žen. Příčinou může být nejen přetěžování rukou, ale i hormonální nebo metabolické změny.

  • TIP na protažení: Celou paži včetně zápěstí a prstů dejte do opačného postavení než při práci s myší tak, že paži vytočíte směrem ven a s mírným odporem protáhnete, včetně ruky.

Aktuálně