Přejít k hlavnímu obsahu
Zdrava_snidane 1
15. 12. 2019
Jídlo

Zdravá snídaně vás nastartuje na celý den

Dobře a zdravě se nasnídat, to je perfektní odrazový můstek do každého nového dne. A není to jen fráze ani žádné populistické klišé. Jak na to? Poradíme…

Stručně řečeno, když dáte svému tělu, vyhládlému po noci, dobrou snídani, ovlivní to pozitivně celý váš den. To proto, že snídaně doplní po nočním spánku energii, dodá živiny, nastartuje metabolismus, zlepší výkonnost a poradí si s únavou. Nutnou podmínkou je ale snídat zdravě.

Pravdou je, že zaručené rady, jak snídat zdravě a správně, mohou leckdy působit zcela opačně. Tak nějak už můžete být všemi těmi informacemi přesyceni. Ale dobře se nasnídat, to není jen o stravě a pití, které po ránu jako první pozřete a vypijete.

Řada lidí žije v neustálém kalupu a leckdy doma ani nesnídá, nebo něco narychlo zhltne doslova v poklusu na cestě do práce. To je chyba. Zkuste si třeba o půlhodiny přivstat a ušetřený čas věnovat přípravě a konzumaci snídaně. Nijak nehltejte a snídani si v klidu vychutnejte. Bez zbytečných vnějších ruchů, bez televize, místo toho třeba s trochou příjemné hudby. A co teprve snídaně ve dvou…

Samozřejmě důležité je i to, co jíte. Dopřejte svému tělu snídani bohatou na bílkoviny, které zaženou hlad, na vlákniny, s vhodnými sacharidy a menším množstvím tuku. A nezapomínejte na tekutiny – po ránu je vhodný neslazený čaj, čistá neperlivá voda nebo džus z čerstvého ovoce, klidně ředěný vodou. A když někdo po ránu potřebuje startovací kávu, proč ne? Ale neměl by to být jediný nápoj.

Abyste mohli najet na zdravé snídaně, je nezbytnou podmínkou mít správné potraviny doma stále k dispozici. Žádné přehnané množství – v podstatě si vystačíte s pěti druhy potravin, z nichž si první jídlo dne připravíte. Navíc příprava není nijak složitá ani časově náročná.

Chcete pár tipů? Tady jsou.

Několik našich vybraných tipů není ani zdaleka jedinou možností, jak vydatně a zdravě posnídat. Masožravci mohou klidně sáhnout po kusu masa – kvalitní libové šunce s celozrnným pečivem. Vybírat můžete ale i z různých druhů sýrů, žervé či Lučiny, klidně sáhněte po konzervovaném tuňákovi nebo sardinkách. I to vám zaručí dobrý start do nového dne.

Aktuálně