Asiaté a čínská medicína na křepelčí vejce nedají dopustit. Oproti těm slepičím obsahují 2× více vitaminů a 5× více fosforu (ten prospívá duševnímu vývoji), železa a draslíku než vejce slepičí, ale také velké množství lecitinu, který snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Jsou plné omega-3 a omega-6 mastných kyselin.
Prospívají vývoji mozku, svalstva a tkání, zvyšují potenci, harmonizují krevní oběh i látkovou výměnu.
Chutnají jako slepičí vejce, ale nezpůsobují potravinové alergie. Naopak obsahují ovomukoidový extrakt, který je využíván k léčbě alergie.
Křepelčí vajíčka se doporučují jíst lidem, kteří trpí častým nachlazením, protože mají antibakteriální účinky. Také zlepšují astma, zamezují bolestem hlavy a upravují krevní tlak.
Je zajímavé, že křepelky mají tělesnou teplotu 42 °C, proto netrpí infekcemi. A také tvrdší skořápka jejich vajec snižuje riziko nákazy salmonelou.
Japonské děti například dostávají denně k obědu dvě křepelčí vajíčka. Chytré, že?
Recept: Křepelčí vajíčka
Rozdíl mezi slepičím a křepelčím vejcem? Není to jen ve velikosti. V čem ten rozdíl hlavně spočívá? Přečtěte si, jak jsou křepelčí vejce prospěšná lidskému zdraví, a poznamenejte si recept pro obohacení vašeho stolu.
Slané muffiny z křepelčích vajíček
Co budete potřebovat:
- máslo nebo olej na vymazání formiček
- brambory typu C, 500 g, oloupaných a nastrouhaných najemno
- anglická slanina 150 g, nakrájená na drobné kostičky
- zakysaná smetana 100 g
- křepelčí vejce 12 ks
- sůl
- pepř
Postup:
Muffinové formy vymažte máslem nebo olejem. Z brambor vymačkejte přebytečnou vodu, osolte a opepřete. Rozdělte je do formiček (nejlépe plechových) a pomocí lžíce je vmáčkněte na dno a strany formy tak, aby utvořily košíček. Dejte je do trouby a pečte 15–20 minut dozlatova.
Slaninu zlehka opečte na pánvi dokřupava.
Do každého košíčku dejte trochu zakysané smetany a slaniny. Navrch rozklepněte vejce, osolte, opepřete a dejte ještě na 10 minut do trouby péct.
Dobrou chuť!
Autor: Štěpánka Trnková, redaktorka portálu Zdraví jako vášeň