Přejít k hlavnímu obsahu
Footgolf
Pohyb Letní vášeň pro zdravý pohyb

Rozhovor: Footgolf jako nový fenomén s fotbalovým míčem

Léto přeje objevování nových venkovních sportů. Baví vás fotbal nebo golf? A co takhle je propojit?

Pokud hledáte netradiční sportovní zábavu pro všechny věkové kategorie, vyzkoušejte nový sport na pomezí fotbalu a golfu, který je v Česku právě na vzestupu. Rekreační fotbalgolf nebo závodní footgolf. V čem se liší a jak se hrají, vysvětluje v rozhovoru Michaela Knappeová, která je aktuálně druhou hráčkou české ženské footgolfové reprezentace.

  • Míšo, jak jste se dostala k tak netradičnímu sportu, jakým je footgolf?

Footgolf hraju teprve druhým rokem, ale jako bývalá fotbalová hráčka jsem se do něj hned zamilovala. Od té doby jezdím na všechny české turnaje a teď už mám i první zahraniční zkušenosti.

  • Závodně se věnujete footgolfu, ale občas si zahrajete i fotbalgolf. Jaký je tedy mezi nimi rozdíl?

Fotbalgolf vnímám spíš jako zábavu – pravidla se liší, nemá předepsaný dress code, jsou v něm spíš krátké kopy a může ho hrát celá rodina. Zároveň je levnější, dostupnější z pohledu většího počtu fotbalgolfových areálů, a proto ho aktuálně hraje více lidí než footgolf. Ve footgolfu už musí mít člověk nějaký nákop a větší fotbalové dovednosti.

Jak se hraje footgolf a fotbalgolf


Footgolf a fotbalgolf vypadají na první pohled podobně, hrají se s fotbalovým míčem. Cílem obou sportů je dostat fotbalový míč vlastníma nohama do „golfové“ jamky na co nejnižší počet kopů. Zatímco footgolf má přísnější pravidla a vyžaduje více dovedností, fotbalgolf je volnočasovou aktivitou pro celou rodinu. Fotbalgolfová hřiště tak nově rostou na mnoha místech republiky, najdete ho například v aktivity parku v Deštném v Orlických horách, oblíbená hřiště jsou také v Litomyšli nebo Klatovech.

  • Můžete tedy popsat, jaká jsou pravidla footgolfu?

Hraje se standardním velkým fotbalovým míčem číslo 5, který je vhodný pro kopání na delší vzdálenosti, na golfovém hřišti s 18 nebo 9 jamkami označenými vlajkami. Jamky mají průměr 53 cm a hloubku 30 cm. Odpaliště neboli odkopiště mohou, ale i nemusí být totožná s odpališti golfistů, jamky jsou většinou umisťovány mimo golfové greeny. Nechybí přírodní překážky, jako jsou bunkry nebo jezírka.

  • Dá se tedy říct, že je to individuální sport, nebo se dá hrát i kolektivně?

Footgolf je považován za individuální sport, zároveň ale s kolektivním sportovním duchem. Každý hráč hraje sám za sebe a s vlastním výsledkem hry. Zároveň však spolu ve flightu kope skupina maximálně čtyř hráčů. Na velkých turnajích se hraje i v systému družstev, kdy se sčítají jednotlivé výsledky hráčů z jedné země. Celosvětová komunita footgolfu je velmi přátelská, nejraději chodím ve flightu s Italy nebo Slováky.

  • A fotbalgolf?

Ten je více podobný minigolfu, nevyžaduje takové fotbalové dovednosti, a může ho tak hrát celá rodina. Hráči používají také fotbalový míč velikosti 5, přičemž cílem je kopat s ním po trase, která obsahuje různé přírodní i umělé překážky, a dosáhnout jamky s co nejmenším počtem pokusů.

  • Kolik má Česká republika aktivních hráčů footgolfu?

Footgolf je teprve začínající sport. V Česku se aktivně hraje od roku 2015, první hřiště bylo otevřeno v Golf resortu Botanika u Prahy. Naše členská základna je tedy zatím malá, jen asi 30 mužů a 10 žen, proto stále hledáme nové hráče a hráčky, ale také sponzory.

  • Kolik je u nás footgolfových klubů?

V současné době máme tři úspěšné footgolfové týmy – Footgolf Club Praha, Footgolf Mladá Boleslav a FG Patrioti Rumburk. Já patřím mezi zakládající členy v Mladé Boleslavi. Pro zajímavost – v klubu se mnou hraje také zpěvák Jakub Děkan, který patří dlouhodobě mezi nejlepší české hráče. Do budoucna bychom chtěli otevírat další hřiště, i když jednání s provozovateli golfových areálů nejsou jednoduchá… 
Kdybyste si chtěli náš sport vyzkoušet, obraťte se na info@fgmb.cz nebo info@fgcp.cz. Rádi vás uvidíme!

  • Dosáhl už váš mladoboleslavský tým nějakého velkého úspěchu?

Největšího úspěchu zatím dosáhl můj parťák a předseda klubu FGMB Jiří Šimandl, který loni vyhrál turnaj Major FIFG 1000 v Itálii, což je největší turnaj v rámci celosvětové asociace. A také jsme teď v červenci úspěšně zorganizovali – poprvé v historii v ČR – turnaj FIFG 500 v Mladé Boleslavi. Odezvy od všech hráčů jsou jen pozitivní a vnímáme to jako velký krok vpřed pro český footgolf.

  • A jaké máte sportovní cíle a ambice vy osobně?

Pro letošek už mám splněno, odehrála jsem dva zahraniční turnaje na Slovensku a ve Švýcarsku a načerpala spoustu skvělých zkušeností. Do dvou let bych chtěla patřit mezi TOP 10 v Evropě a věřím, že to není nereálné. Aktuálně se pohybuji kolem 25. místa z celkového počtu 120 evropských hráček. Ze všeho nejdůležitější je však radost, kterou mi footgolf přináší.


Autor: Petra Škeříková, redaktorka portálu Zdraví jako vášeň
foto: Kateřina Habrunová

Aktuálně