Design až na posledním místě
Mnoho běžeckých začátečníků dělá tu chybu, že si běžecké boty vybírají podle designu. Aby hezky vypadaly a barevně ladily k oblečení. Jenže design je u běžeckých bot až na posledním místě. V první řadě je důležitá správná velikost, tvar, vlastnosti a podešev. Ne každé boty se hodí na každou nohu a na každý terén. Další chybou je objednávání běžeckých bot přes internet bez vyzkoušení. Běžecké boty prostě musí 100% sedět. Nekupujte si je s přesvědčením, že „ještě povolí“, že si je časem „vyšlápnete“ apod. Hrozilo by vám nepohodlí, puchýře a stínky na nehtech (tzv. černé běžecké nehty).
Správná velikost a tvar
Základem je správná velikost bot, která by měla být minimálně o půl čísla, spíše o číslo větší, než je vaše běžná velikost. Noha při běhu pracuje a otéká – kolem prstů však musí zůstat prostor. Důležitý je rovněž tvar boty, který musí odpovídat šířce vašeho chodidla. Dámské boty jsou zpravidla užší.
Došlap a tlumení
Při výběru bot byste měli vědět, jaký máte došlap. Noha se totiž při dopadu přirozeně stáčí dovnitř, díky tomu chodidlo odolává zraněním. Míru takzvané pronace (= reakce nohy na dopad) poznáte podle sešlapaných bot. Pokud nemíváte sešlapané boty do vnitřní strany, máte neutrální došlap a stačí vám neutrální boty. Pokud míváte boty sešlapané na vnitřní straně a poblíž špičky (boty se vám při položení na podlahu naklánějí dovnitř), při běhu vám kotník propadá dovnitř a měli byste si pořídit pronační běžecké boty, které jsou zpevněné, čímž podporují stabilitu chodidla, absorbují nárazy, a tím předcházejí zranění.
Nejpřesněji vám poradí ve specializované běžecké prodejně na základě diagnostiky na běžeckém pásu. Boty se liší také v míře tlumení – prodejce s vámi probere vaši váhu (při vyšší tělesné hmotnosti běžce je třeba vyšší tlumení) a charakter běhu (někdo došlapuje více na paty). To vše je důležité, abyste při běhu nepřetěžovali kotníky, nebolely vás achillovky, kyčle či kolena.
Terén versus podrážky
Jinak se běhá po asfaltu a jinak po pěšinách a lesních cestách. Podle terénu proto rozlišujeme boty silniční a krosové. Silniční boty mají větší tlumení, aby vás na tvrdém povrchu méně bolely nohy, a zároveň hladkou podešev, která pomáhá zvýšit rychlost. Naopak krosové boty jsou méně odtlumené a na podrážce mají tzv. „špuntíky“, aby vám to v terénu neklouzalo a mohli jste se dobře odrážet. V podzimních a zimních měsících – na spadané listí, bláto, sníh a led – proto rozhodně volte boty krosové.
Vybrat správné běžecké boty možná zní jako věda, ale podcenit výběr se nevyplácí. Ve svých botách se musíte cítit jako v bavlnce, ať vás trénink neodradí.