Přejít k hlavnímu obsahu
telemedicina
24. 5. 2021
Na zdraví se musí chytře

Telemedicína v praxi

Telemedicínu možná ještě neznáte, protože v naší republice se její využití dostalo do povědomí veřejnosti teprve s pandemií COVID-19. I tato situace přispěla k tomu, že v roce 2020 začali lékaři plošně využívat možnosti telemedicíny v podobě přímého spojení s pacienty prostřednictvím online video hovoru.

Co je telemedicína

Stručně řečeno, telemedicína je dálkový přenos informací, například o tlaku, tepu či teplotě, od pacienta k lékaři, a to prostřednictvím vyspělých telekomunikačních a informačních technologií. Používá se obousměrný videochat, e-maily a jakékoli další formy bezdrátové komunikace. Pomocí telemedicíny lékař může zjišťovat stav pacienta a může mu poskytnout konzultaci a lékařské doporučení.

Výhody telemedicínských služeb

Jasnou výhodou telemedicíny je možnost sdílet informace mezi pacientem a lékařem v reálném čase z jedné obrazovky počítače na druhou. 
 

Obrovským přínosem je, že je možné zobrazit i údaje ze zdravotnických dokumentů či snímků na vzdáleném místě. Díky softwaru pro telemedicínu může lékař zachytit diagnózu a nastavit léčbu, aniž by pacient musel čekat na osobní schůzku s lékařem.

Metody telemedicíny

  • Telekonzultace: Přístup k expertize či poznatkům specialistů na dálku (například telerentgenologie).
  • Telediagnostika: Určení diagnózy díky propojení pacienta a lékaře prostřednictvím telekomunikačních a informačních technologií (zejména telekardiologie).
  • Telemonitorování: Dálkový monitoring pacientů, kteří jsou pod dohledem mimo nemocnici (například monitorování plodu u těhotných žen).
  • Telepéče: Využití dat z telemonitoringu při poskytování pomoci na dálku (vhodné při léčbě diabetes).

Telemedicína ovšem zahrnuje nejen komunikaci mezi pacientem a lékařem, ale skvěle se hodí i pro vzdělávání lékařů, pro stanovování diagnózy za vzdálené účasti několika specialistů nebo při pořádání lékařských porad na dálku.

Možné komplikace

K novým technologiím různí lidé přizpůsobují různě, a ne vždy stejným tempem. Zejména starší pacienti a lékaři nedají dopustit na setkání tváří v tvář a obávají se, že diagnóza či návrh péče na dálku nebude přesný a snáze dojde k omylu. Navíc jde přece jen o technologie, které jsou občas vystaveny výpadku systému, což ve finále proces zkomplikuje, místo aby jej zefektivnilo. 
Mnoho pacientů také potřebuje mezilidský kontakt, tedy to, že se s lékařem mohou vidět, lépe vnímají jeho neverbální projevy, lépe přijímají podporu či případný dotek, který sám o sobě dokáže v procesu léčby velmi mnoho.

Telemedicína je medicínou budoucnosti  

Ať už jsou názory jakékoli, je jasné, že výhledově budeme stále častěji využívat možnost vzdáleného propojení lékařů s pacienty i lékařů různých odborností mezi sebou. Zatím nemáme dostatek zkušeností, ale postupně si na takovýto způsob poskytování lékařské péče jistě zvykneme. Z průzkumů vyplývá, že čím dál víc seniorů začíná využívat možnost telefonické konzultace svého problému s lékařem. A to je dobrý začátek.
 

Využití medicíny na dálku se bude také čím dál rychleji rozvíjet. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR si plně uvědomuje, že telemedicína je medicínou budoucnosti. I proto již nyní přispívá svým pojištěncům tak, aby zvyšovala kvalitu a dostupnost zdravotní péče.

 

Využít můžete například telemonitoring určený pacientům s chronickým srdečním selháním, s vysokým krevním tlakem, při podezření na poruchy srdečního rytmu nebo při léčbě srdeční arytmie (například déledobé nasazení holteru, kontrola EKG, krevního tlaku a podobně).

 

ZP MV ČR poskytuje také podporu pacientům s cukrovkou, spánkovou apnoe a nyní též telemonitoring těhotenské cukrovky. Další programy a projekty vznikají rychle a průběžně, proto určitě využijte všech informací na stránkách pojišťovny. I když pojem telemedicína není v tuto chvíli běžný, týká se úplně všech. Díky svým výhodám se v nejbližší době stane samozřejmou součástí péče o zdraví.
 

Aktuálně

Zdravý životní styl

S přicházejícím podzimem je ten pravý čas na posílení imunity

Možná jste si ještě ani neuvědomili, že právě prožíváme poslední letní dny. Ačkoli po ránu už je změna na kůži pěkně cítit a večer se pomalu, ale jistě stmívá čím dál dřív. Užívejte si konec léta, ale zároveň začněte přemýšlet o tom, jak své tělo připravit na přicházející podzim. Silná imunita bude jistě zapotřebí, proto pro vás máme pár rad, na co se zaměřit při posilování obranyschopnosti organismu.