Přejít k hlavnímu obsahu
alkohol_pod_kontrolou 1
1. 2. 2019
Prevence

Alkohol pod kontrolou: Předsevzali jste si, že nebudete pít?

Už nikdy nebudu pít! Kolikrát jste si v poslední době řekli tuhle oblíbenou lež? Určitě pokaždé, když jste se po fenomenální párty s přáteli ráno probudili s žaludkem na vodě, pálením žáhy a bolestí hlavy. A co teprve po bujarých oslavách konce roku!

Přestat si nadobro užívat opojení alkoholem, to je samozřejmě chvályhodné rozhodnutí. Nicméně pomůže už to, když budete příště pít S MÍROU, a nemyslíme tím kolegu z práce – zkrátka střídměji. Pokud jste si na konci roku předsevzali pít kontrolovaněji, s postupem času se vaše rozhodnutí může vyvinout až k abstinenci, při níž vás podpoří jak smysluplná kampaň, tak Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR.

Čísla nelžou

Podle loňského průzkumu, který si nechala vypracovat Liga otevřených mužů (LOM) u agentury Nielsen Admosphere, totiž pije alkohol minimálně čtyřikrát týdně každý devátý dospělý Čech, a dokonce přibývá lidí, kteří si skleničku dají každý den. Statistika nekompromisně uvádí, že za hranicí rizikového pití, tedy na denní spotřebě více než 40 gramů čistého alkoholu pro muže a zhruba 20 gramů pro ženy, je v České republice přibližně 20 % mužů a 5 % žen. Tedy více než milion Čechů. Pokud si tedy denně dopřejete více než dvě desetistupňová piva, čtyři deci vína či deci destilátů, jste součástí statistiky i vy. A to už je opravdu na pováženou!

Báječná motivace: Suchej únor

Proto bude letošní únor již po sedmé patřit „otevřeným mužům“ a kampani, jejíž motto zní: „Přijmi výzvu. Buď suchej!“ Podobně jako Movember – listopad ve znamení knírku, který má upozornit na nebezpečí rakoviny prostaty– se akce Suchej únor snaží přitáhnout pozornost k rizikovému pití alkoholu. Pravidla jsou jednoduchá: V únoru na alkohol jednoduše zapomeňte! Takže pokud jste si na Nový rok předsevzali pít střídměji, vezměte kampaň Suchej únor jako pomyslnou druhou metu a jedinečnou motivaci něco se sebou udělat. Podle psychologa Martina Járy, ředitele Ligy otevřených mužů, vám totiž taková jednoměsíční abstinence pomůže rozklíčovat, jak na tom s pitím vlastně jste. Nedopřát si ani kapku opojného moku vás donutí alkohol nejen vědomě regulovat, ale především si uvědomit, jestli jste v celé situaci ještě pánem vy, nebo začínající závislost. 

Střízlivě ke zdraví

Místo zvedání skleničky můžete začít zvedat například činky a peníze ušetřené za alkohol investovat do svého zdraví. Smyslem Suchého února totiž není jenom zkusit si, jaké to je, nedotknout se celý měsíc alkoholu. Jde především o to, změnit zaběhané návyky a udělat něco pro své zdraví. Proto se do kampaně jako partner zapojila i Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR. Ta totiž své pojištěnce v rozhodnutí žít zdravěji podporuje celoročně. V rámci Fondu prevence nabízí bonus až 500 Kč ročně – například na různé pohybové aktivity, jako je fitness, aerobic, organizované plavání a další. Peníze lze využít i na preventivní sportovní prohlídky či sportovní soustředění.
Je fajn, že když už se rozhodnete vzít svůj život pevně do rukou, dočkáte se skvělé motivace i podpory. To, jak dlouho vám nakonec novoroční předsevzetí o alkoholové střídmosti vydrží, už bude jen a jen o vaší hlavě!  

Zdroj:  http://www.vychovakezdravi.cz/clanky/zavislosti/alkohol

Rizikové pití je taková úroveň konzumace nebo takový charakter pití, které pravděpodobně povedou k poškození organismu, bude-li návyk v pití přetrvávat; podle pracovní definice WHO (Světovézdravotnické organizace) je to více než 20 g alkoholu denně pro ženy a více než 40 g alkoholu denně pro muže (viz Jak vypočítat obsah alkoholu v nápoji?).

Aktuálně

hubnoucí polévka Hubnutí Jarní vášeň pro zdravé tělo

Super dietní zeleninová polévka podporující hubnutí

Najde se dost lidí, kteří si stěžují, jak je náročné držet se pravidel zdravého životního stylu. Jedním z argumentů je, že jim to zabírá příliš velké množství času. Omyl. Příprava zdravého jídla nevyžaduje nákup potravin v úzce specializovaných obchodech a přípravou jídla určitě nestrávíte víc času, než je obvyklé. Recept na dietní polévku to potvrzuje.