Děti a předsevzetí: Jak je správně motivovat?

Děti a předsevzetí: Jak je správně motivovat?

Malé slečny i páni kluci ze všeho nejvíc chtějí už být dospělí. Pokud otázku „kdy už budu velký?“ slýcháte pravidelně, je čas zamyslet se nad tím, jak jim trochu té dospělácké zodpovědnosti dopřát. Skvěle může děti motivovat například novoroční předsevzetí…

„Já už budu hodná, maminko!“ „Já si uklidím!“ „Já vyvenčím pejska!“ Slýcháte doma každý den obdobné sliby, ale ve skutečnosti víte, že jsou plané? Co takhle z obyčejného slibu udělat novoroční předsevzetí, které má svou velkou magickou váhu? Poradíme vám, jak na to.

  1. Zapojte fantazii. Abyste vaše dítko pro předsevzetí patřičně nadchli, vyprávějte si. Povězte mu o magické půlnoci a o posledních vteřinách roku, které mají moc odčarovat staré a přinést něco nového. O chvíli, kdy se i ty nejzlobivější děti mohou najednou proměnit v hodné – a stačí k tomu jediné zaklínadlo… Fantazii se meze nekladou! Pomozte pak dítěti správně pojmenovat, co by na sobě mělo změnit, a vybrat jedno předsevzetí, ať už to bude pravidelný úklid pokojíčku, pomáhání s domácími pracemi nebo třeba pečlivější čištění zoubků.
  2. Buďte v tom spolu. Dítě bude mimo jiné motivovat, že i vy sami na sobě chcete něco změnit a že jste ochotní si také dát nějaké to předsevzetí. Tak směle do toho a podpořte vaši ratolest!
  3. Při plnění si hrajte. Předsevzal si malý capart, že bude pomáhat s domácími pracemi, ale už týden po Silvestru se mu slib vykouřil z hlavy? Jděte na to od lesa a motivujte děti hrou. Vždyť třídit prádlo podle barev může být i zábava. Určitě doma najdete jednu černou, jednu bílou a jednu barevnou hračku. Položte hračky před děti a nechte je, ať plyšákům, robotům či panenkám vybírají stejnobarevné oblečení. Když je potřeba spárovat usušené ponožky, vyhlaste mistrovství světa o nejrychlejšího ponožkového třídiče. Že vám to s tím čištěním zoubků moc nejde? Zdarma stáhněte dětem do mobilního telefonu nebo tabletu aplikaci Super Zoubek od Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR a pojišťovny Ergo. Zábavná hra totiž motivuje vaše nejmenší ke správné a pravidelné zubní hygieně pomocí snímání pohybů při čištění zoubků. Pokud bude dítě pečlivé, dočká se pochvaly a odměny v podobě hvězdičky. Zkrátka udělejte z každé neoblíbené aktivity zábavu a uvidíte, že se plnění předsevzetí obejde bez protestů a odmítavých reakcí.
  4. Naučte se chválit. Nebuďte pedanti, oceňte i snahu a dítě pochvalte. Že nejsou všechna trička po žehlení poskládaná stejně? Nevadí. Děti potřebují cítit, že jim věříte a že je celá zodpovědnost na nich – o to více se pak budou snažit. Nikdy po nich proto odvedenou práci nepředělávejte! Cvičení dělá mistra a sami uvidíte, jak rychle se špunti budou zdokonalovat. Motivovat je můžete třeba pomazlením nebo vylepením samolepky za každou dobře odvedenou práci.

Snaha dodržovat novoroční předsevzetí je rozhodně skvělou motivací, jak v dětech vyprovokovat zaujetí pro věc a smysl pro zodpovědnost. Pokud půjdete dětem příkladem, jen tak je to neomrzí!

Přečtěte si také

Maso je důležitou součástí dětského jídelníčku. Střídejte všechny druhy

Maso je důležitou součástí dětského jídelníčku. Střídejte všechny druhy

Maso je nenahraditelným zdrojem živin nezbytných pro správný růst a vývoj, a proto by mělo mít v jídelníčku dětí své pevné místo. Kromě oblíbeného drůbežího neopomíjejte takzvané „červené“ maso ani ryby.

Veďte děti k pohybu odmalička. Hrajte si a jděte jim příkladem

Veďte děti k pohybu odmalička. Hrajte si a jděte jim příkladem

Děti si utvářejí vztah k pohybu již od nejútlejšího věku. Kdy a jak s nimi začít? Jděte jim příkladem a ukažte jim, že pohyb a později i sport je součástí zdravého životního stylu. Ovšem nezapomínejte ani na to, že pohybové aktivity by měly děti bavit a měly by jim přinášet radost.