Jak vzniká škytavka a co na ni platí?

Jak vzniká škytavka a co na ni platí?

Dostal jsem škytavku, někdo na mě myslí, říká se. Škytavka je ale ve skutečnosti nepříjemná a většina z nás se jí snaží co nejrychleji zbavit.

Jak vlastně škytavka vzniká? Jedná se o náhlé stahy bránice, které nedokážeme ovlivnit vůlí. Stahy jsou vyvolané drážděním bráničních nervů, při nichž plíce prudce nasávají vzduch. Ten cestou do plic prochází hrtanem, kde dojde k uzavření hrtanové příklopky. Výsledkem je zvuk, který nazýváme škytnutí.

Většinou se jedná o krátkodobé nepohodlí, které se navíc dá zahnat některou z praktik, které uvádíme ve druhé polovině článku. Pokud by však škytání přetrvávalo po delší čas, je vhodné vyhledat lékařskou pomoc. Vytrvalá škytavka totiž může napovídat o vážnějších zdravotních problémech – onemocnění plic, jícnu, břišní dutiny, bránice, srdce nebo aorty.

Ve většině případů je však vznik škytavky reakcí na nevhodné stravování. Jedná se o nevítaný vedlejší efekt po hltání jídla či při konzumaci sycených nápojů, kdy se do žaludku dostane větší množství vzduchu.

Se škytavkou se seznamujeme už v raném stadiu života, u kojenců je totiž naprosto běžná. Vzniká při příjmu potravy, když se dítě učí pít mateřské mléko. Žaludek se s příjmem mléka roztáhne, což způsobuje podráždění bránice. Jedná se však o obvyklou záležitost a v této situaci je nejlepší pokračovat v krmení. Dítě se po chvíli uklidní, začne pravidelně polykat a dýchat, a tím se obnoví správná činnost bránice.

Jak se zbavit škytavky?

V dospělém věku se však škytavky chceme zbavit co nejdříve. Existuje velké množství rad, jak škytavku zahnat. V tabulce uvádíme ty nejznámější:

  1. Krátce zadržet dech
  2. Vypít naráz sklenici vody
  3. Sát plátek citronu
  4. Dýchat do dlaní nebo papírového sáčku
  5. Sníst lžíci cukru s deseti kapkami octa nebo propolisu
  6. Zadržet dech a polknout ve chvíli, kdy potřebujete škytnout
  7. Položit si zezadu na krk sáček s ledem nebo ledovou vodou
  8. Lehnout si na rovný podklad a pravidelně dýchat
  9. Nechat se plácnout mezi lopatky

Jiné teorie pracují s radou, že by mělo pomoci vypustit z těla větší množství kysličníku uhličitého, a proto doporučují udělat několik kliků nebo dřepů. Účinné může být i to, že se člověk předkloní a snaží se napít ze vzdáleného okraje sklenice. Pomoci může i praktika, při níž si dá člověk ruce za záda, předkloní se a polyká vodu ze sklenice, kterou mu k ústům přiloží jiný člověk. Jen je potřeba si s ním domluvit gesto, při němž vám přestane dávat pít…

Jak se zdá, u každého člověka funguje jiná praktika. Takže až vás bude zase příště otravovat škytavka, vyzkoušejte některou z výše uvedených rad. Určitě mezi nimi naleznete i takové, při nichž si užijete trochu legrace. A té není nikdy dost.

Přečtěte si také

Siesta v létě

Siesta v létě

Houpací síť na zahradě, lehátko u bazénu, sedačka u televize nebo postel. Ať už k letnímu odpočinku ve stínu využijete jakoukoli rovnou plochu, udělejte si pohodlí a spěte nebo dřímejte do sytosti. Kdy jindy než v létě můžete bez výčitek svědomí na chvíli vypnout?

Anabolické steroidy. Nejkratší cesta ke zhroucení organismu

Anabolické steroidy. Nejkratší cesta ke zhroucení organismu

Není mnoho látek, které by při pravidelném užívání způsobily tolik zdravotních patálií jako anabolické steroidy. Tyto synteticky vyrobené látky se používají v lékařství, ale častěji je o nich slyšet ve spojitosti s kulturisty, jejichž cílem je nabrat velkou svalovou hmotu. Užívání anabolických steroidů jim to v krátkodobém horizontu skutečně dopřeje, ovšem zdravotní následky bývají fatální.