Kdy začít?
Není kam spěchat. Dítě postavte na lyže nejdříve ve třech letech, ale klidně i později, záleží na jeho šikovnosti. Před třetím rokem ještě nemá vyvinutou koordinaci pohybů a ani dostatečně odolné klouby. Kromě toho dvouleté dítě nemusí vůbec chápat, co se po něm chce.
Jak vybrat lyže pro dítě?
Jakmile bude něco tlačit nebo překážet, dítě se zasekne a první lyžování se promění v slzavé údolí. S výběrem prvních lyží a dalšího lyžařského vybavení si proto raději nechte poradit ve specializované prodejně. Rozhodující je délka lyží; příliš dlouhé lyže se špatně ovládají, příliš krátké zase mají tendenci samy zatáčet. Platí, že lyže by měly být asi o 10 až 20 cm kratší, než je výška dítěte, u nejmenších dětí to může být až o 30 cm. První lyže by měly být co nejlehčí a měly by mít co nejmenší rádius. Co nejmenší hmotnosti docilují výrobci použitím lehkého pěnového jádra. Rádius značí poloměr oblouku, které carvingové lyže vykrojí při optimálním zatížení. Čím je číslo (uváděné v metrech) nižší, tím snáze lyže zatáčejí. A snadné ovládání začátečníci ocení.
Vázání nechte seřídit
Důležité je kvalitní bezpečností vázání, které se při pádu spolehlivě vypne. Nechte si ho seřídit ve specializovaném servisu vybaveném profesionálním strojem na nastavení vypínacích sil vázání.
Boty pořiďte nové
Lyžařské boty nesmí tlačit, aby se malý lyžař mohl soustředit na výuku. Pořiďte raději nové. Každé dítě má jiný tvar nohy, takže by boty z půjčovny nemusely sedět. Totéž platí i o helmě, která je nezbytným lyžařským vybavením.
Helma musí sedět
Helma by měla být co nejlehčí a při pádu by měla zůstat pevně na hlavě. Nejjednodušeji to vyzkoušíte tak, že necháte dítě provést prudký předklon. I rozepnutá helma musí při tomto pohybu držet na svém místě. Počítejte s tím, že pod helmu přijde ještě speciální lyžařská čepička nebo kukla. Nedávejte pod ní dítěti klasickou zimní čepici. Spolu s helmou pořiďte i lyžařské brýle a rovnou vyzkoušejte, jestli k ní dobře pasují.
S hůlkami, nebo bez?
Nejmenší lyžaři se ze začátku pohybují na svahu bez hůlek, kolem pátého roku by se ale hůlky měly stát součástí lyžařského vybavení. Děti si s jejich pomocí osvojí správnou koordinaci lyžařských pohybů a také díky nim zapojují horní část těla. Kromě toho jim hůlky usnadňují i přesuny mimo svah a překonávání rovinek. Jak vybrat správnou délku? Když dítě drží hůlku v ruce, měl by loket svírat pravý úhel.
S vestičkou bezpečněji
Na veřejné sjezdovce se vyplatí svítivá (perforovaná) vestička, díky které bude dítě lépe viditelné.