Přejít k hlavnímu obsahu
strecink 1
10. 9. 2018
Pohyb

Nezapomínejte na strečink! Uvolňuje svaly a chrání před zraněním

Sportujete? Cvičíte? Pokud ano, měl by být nepostradatelnou součástí vašeho tréninku nebo jakékoliv sportovní aktivity i strečink. Před výkonem a také po něm.

Ale ruku na srdce… Kolikrát jste přiběhli do tělocvičny, nebo na hřiště až na poslední chvíli, párkrát zakmitali rukama a hurá do akce. A po skončení pro změnu rychle do sprchy a hned domů, nebo ještě posedět s přáteli u dobrého moku. A druhý den vás bolí celé tělo. V horším případě hrozí i zranění. Právě proto je důležité strečink do sportovního výkonu zakomponovat.

Jak na to, aby strečink pomáhal a naopak neškodil?

Důležité je vědět, co je strečink a k čemu je dobrý. Že je účinnou metodou, díky níž se přirozeně a šetrně protahují svaly, udržuje se jejich pružnost, zlepšuje se kloubní pohyblivost a je také prevencí před svalovými zraněními. Dá se stručně říci, že strečink připraví svaly, oběhový i dýchací aparát na zvýšenou fyzickou zátěž. 

Ještě předtím, než se začnete protahovat, je na místě se nejdříve zahřát a prokrvit svaly. Na to stačí krátká rozcvička – chvilku si zaběhat, udělat několik dřepů, poskoků, zakroužit rukama, hlavou, rameny nebo si zaskákat se švihadlem. Před zátěží slouží strečink k naladění těla, k navození pružnosti svalů a lepší pohyblivosti kloubů, naopak po sportovní aktivitě kompenzuje následky zátěže. Strečink je ale vhodný jako protažení po ránu a lze ho využít jako rozcvičky.

Strečink ale může být vhodným prostředkem pro řešení různých pohybových potíží, může ulevit při bolestech zad či páteře. Leckdy stačí i jen několik minut strečinku denně, aby se bolesti zmírnily. Klíčem je ale správné provedení cvičení a pravidelnost.

Strečink se dělí na statický a dynamický. Při statickém se svaly protahují do hloubky a je proto vhodný po sportovní zátěži. Napomáhá zlepšení pružnosti svalů, celkovému uvolnění a urychluje regeneraci. Naopak před výkonem je vhodnější dynamický strečink, který svaly na zátěž připraví, rozehřeje a zabrání možným nepříjemným zraněním. Od statického strečinku se liší tím, že nezůstáváte delší čas v limitní poloze.

Jak se správně protahovat?

Při strečinku je zásadní naučit se provádět cviky správně a nezafixovat si nevhodné návyky. Každý pohyb při strečinku provádějte pomalu a plynule, soustřeďte se na provedení každého cviku, který několikrát zopakujte. Nepomáhejte si švihem nebo kmitáním, do krajních poloh se dostávejte pomalu a plynule. Rozhodně nesmíte pociťovat bolest.

Na výběr je velké množství strečinkových cvičení, která se liší v tom, pro jaké svalové partie těla jsou určeny, jak jsou obtížné a také jaký mají efekt. Při strečinku je nutný systém, stejně jako opakování. To znamená, že je dobré pravidelně začínat od hlavy až po dolní končetiny nebo střídat cvičení podle obtížnosti. Stejně důležité je opakování cvičení. Nejlépe každý den, ale minimálně třikrát týdně. Pokud cvičíte méně, ztrácí strečink pomalu efekt.

Stručně shrnuto: Během desetiminutovky věnované strečinku postupně protáhněte svaly krku, ramena, ruce, záda, břišní svaly, stehna i lýtka a neopomeňte ani šlachy.

Desatero rad, jak na strečink

  1. Každý cvik má být zaměřen na protažení konkrétní svalové skupiny.
  2. Výchozí poloha pro cvičení musí být co nejméně náročná, nejlépe je cvičit v sedu nebo lehu.
  3. Nikdy neprotahujte svaly až do bolesti.
  4. Cvičení provádějte pomalu a plynule bez kmitání.
  5. Protahované svaly musí být v teple, cvičte ve vhodném oblečení.
  6. V krajní poloze vydržte 10 až 20 vteřin a cvik několikrát zopakujte.
  7. Délka strečinku je pro každého různá, ale deset minut postačí.
  8. Dýchejte pravidelně a výdech prodlužte. Rozhodně nezadržujte dech!
  9. Začněte od jednoduchých cviků až po ty obtížnější.
  10. Strečink po fyzické zátěži provádějte hned, nenechte svaly vychladnout

Aktuálně