Přejít k hlavnímu obsahu
Pitny_rezim
14. 2. 2019
Jídlo

Pitný režim: Základ zdravě fungujícího organismu

Věděli jste, že člověk dokáže přežít i několik týdnů bez jídla, ale bez vody jen pouhé dva až tři dny? Právě proto je důležité vybalancovat příjem tekutin s jejich výdejem a neopomíjet správný pitný režim.

I když se to nezdá, denně přijde vaše tělo v průměru až o 2,5 litru tekutiny, kterou vyloučí – ať už močí, stolicí, pocením, nebo i dýcháním. Pokud byste ji nedoplnili, nejen že vystavíte svůj organismus dehydrataci, ale i dalším možným následkům, jako jsou bolesti hlavy, přesušená kůže, popraskané rty, zácpa či ztráta koncentrace.

Víc než malé množství…

Podle výzkumů by měl na každých 30 kilogramů hmotnosti dospělého člověka připadnout litr tekutiny denně. Jednoduše řečeno, vážíte-li například 70 kilogramů, pak je namístě doplnit každý den zhruba 2,33 litru tekutin. Samozřejmě že určité procento vody přijmete i při jídle. Například některé druhy zeleniny či ovoce obsahují až 80% vody. Její zásobárnou jsou ale i vaječné bílky, mléčné výrobky či čerstvé sýry. Pokud tedy podobné potraviny běžně konzumujete, lze podle vědců počítat s tím, že při pravidelné stravě tělo obohatíte přibližně o litr tekutiny denně z přijaté potravy. V takovém případě by vám pak při váze 70 kilogramů zbývalo vypít zhruba ještě 1,33 litru.

Nezapomínejte!

Někteří lidé se mylně domnívají, že pít se má tehdy, když je žízeň, a že si tělo o tekutinu samo řekne. Podle vědců se ale pocit žízně objevuje až v okamžiku, kdy už jste z jednoho až dvou procent dehydrovaní. Proto je u pití, stejně jako u jídla, důležitá pravidelnost. A pokud s ní máte problém, jednoduše si pomozte nastavením upozornění do telefonu nebo hodinek. Alarm vás pak v průběhu dne každou hodinu upozorní, abyste se napili. Pitný režim dnes podporují i různé aplikace pro chytré telefony a tablety– stačí si jen vybrat, stáhnout a zapomenout na výmluvy, proč to nejde!

Aktivnější život

Návyk dostatečně pít lze podle odborníků podpořit a upevnit také zvýšenou tělesnou aktivitou. Pokud si při sedavém zaměstnání například uděláte každou hodinku patnáct dřepů, projdete se po chodbě nebo vyběhnete schody, sami uvidíte, že vaše spotřeba tekutin vzroste. Zcela ideální pak je pravidelný sport. Při něm (i po něm) vás tělo bude nutit tekutinu doplňovat. Jakmile se totiž organismus zahřeje, potřeba příjmu vody automaticky naskočí, podobně jako nepodmíněný reflex. Pokud tedy pravidelně nesportujete, možná je na čase začít! A abyste se cítili motivovaní hned od samého počátku, využijte bonus až 500 Kč ročně z Fondu prevence Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR. Finanční příspěvek totiž můžete použít například na permanentku do fitness centra, na aerobic, na hodiny plavání a mnoho dalších sportovních aktivit.

Není káva jako voda

Pokud se rozhodnete dbát na správné zavodňování těla, měli byste ještě vědět, že ne každá tekutina se dá do pitného režimu zahrnout. Samozřejmě že ideální je pít vodu. Na většině míst České republiky vám z kohoutku teče „čisté zlato“ – zdravotně nezávadná a velmi chutná voda, takže není třeba utrácet za balené neperlivé nápoje. Přesto můžete do pitného režimu bez obav zahrnout balené pramenité a slabě mineralizované přírodní vody, pokud je preferujete. Totéž platí pro neslazené čaje či polévky. Častým omylem ale je, přičítáte-li k pitnému režimu sladké limonády, sycené nápoje, kávu nebo alkohol. Obecně platí, že cokoli s obsahem kofeinu, cukru, umělých sladidel nebo oxidu uhličitého (sycení) naopak zvyšuje vylučování vody z těla a takové nápoje nelze do pitného režimu počítat vůbec. Další výjimkou je například i mléko, které se díky bílkovinné složce řadí spíše mezi potraviny. Jakmile si ale vše ujasníte a zautomatizujete, záhy zjistíte, že pitný režim plníte, aniž byste se jím museli extra zabývat!

Aktuálně