Začínejte pozvolna
Pokud s běháním teprve začínáte, jděte na to pomalu a zlehka. Forrest Gump se z vás nestane přes noc. Nenakládejte si velkou nálož a především neběhejte rychle. Zpočátku stačí jen pomalé tempo (dle vaší výkonnosti kilometr za 6 až 8 minut ), beze studu střídejte běh s chůzí (říká se tomu indiánský běh). Aby vás od pravidelného běhání neodradila bolavá lýtka a kolena, nezapomeňte se před výběhem krátce protáhnout, především nezapomeňte na achillovky. Oběhněte pár domovních bloků nebo park a trénink zakončete krátkým strečinkem. Při dalších výbězích si postupně prodlužujte vzdálenost. Běhejte jen tak, aby vás to bavilo a netrpěli jste u toho.
S každým dalším tréninkem vaše fyzička poroste. Motivací vám bude, že najednou uběhnete tři kilometry, aniž byste funěli jak parní lokomotiva, pak čtyři, pět… A brzy si všimnete, že dokonce zrychlujete. Maximálně jednou týdně si do svého tréninku zařaďte delší běh – pokud běžně běháte 5 km, zkuste si někdy zaběhnout desítku. Její překonání bude pro budování vaší vytrvalosti velkým milníkem. Mezi dlouhými výběhy je nutná delší pauza k regeneraci.
Správná obuv a oblečení
Může se vám zdát, že teď v říjnu už je trochu chladno, a tak se nabalíte do větrovky. Oblékejte se tak, jako kdyby bylo o 5 stupňů více. Během se zahřejete. Volte prodyšné oblečení, raději více vrstev než jednu teplou bundu. Co se týče bot, kupte si ty běžecké, které tlumí dopady nohou. Neběhejte pouze po asfaltu – pro začátečníky jsou lepší lesní cesty či travnaté pěšiny.
Co když už nemůžete?
Zvolněte. Nebo dokonce zastavte. Získáte tak energii, abyste mohli běžet déle. Pokud vás začne píchat v boku (mezi žebry), existuje jednoduchý fígl, jak se toho zbavit. Zastavte, předkloňte se, přitáhněte hlavu ke kolenům a zhluboka prodýchávejte v této pozici. Někdy pomůže také protažení boku – vzpažte ruku na té straně, kde vás píchá, a protahujte ji do výšky. Alespoň hodinu před každým tréninkem se dostatečně napijte, abyste byli zavodněni, a pitný režim dodržujte i po běhu.