Strečink pochází z anglického výrazu „stretch“, což znamená roztažení, rozpínání, napětí nebo natažení. Mezi lidmi není považován za důležitý, ale jakmile sportujete, nemůžete se dopustit větší chyby než vynechání strečinku. A pokud nesportujete, také ho nezavrhujte, protože strečink udrží vaše šlachy i klouby v dobré formě a pomůže zlepšit držení těla.
Před cvičením
Doporučuje se nejdříve krátké zahřátí těla, například dřepy, a pak pokračovat v dynamickém strečinku především krouživými pohyby.
Tím totiž připravíme svaly, oběhovou a dýchací soustavu na zvýšenou zátěž. A pokud cvičení neholdujete i tak je vhodné se protahovat, klidně hned po ránu. Připravíte tělo na běžné fungování a třeba také na doběhnutí autobusu.
Po cvičení
Soustřeďte se na statický strečink pomocí krátkých výdrží v dané poloze. Po cvičení budete zahřátí a tělo se strečinkem uvolní. Cviky provádějte pomalým a plynulým pohybem. Ucítíte-li ve svalu napětí, zpomalte a klidně i zastavte. Správný tah ve svalu je mírný a neměli byste cítit bolest. Na jeden cvik počítejte cca 20–30 vteřin.
Co na tom strečinku je?
Díky strečinku bude váš sportovní výkon celkově lepší, i když si cvičíte jen tak doma nebo s vlastní vahou. Protažení účinně brání poškození svalových vláken a zlepší rozsah vašeho pohybu. Udržuje svaly a šlachy pružné, zlepšuje kloubní pohyblivost a ohebnost celého těla. Díky protažení můžeme předcházet zraněním, jako je natržení svalů či šlach a úponů. Jeho důležitou funkcí je i zklidnění a uvolnění těla po sportovním výkonu.
Strečink rozhodně neprovádíme proto, abychom předvedli provaz, ze kterého vás budou muset ostatní zvedat. Nepřepínejte se, protažení vám musí být příjemné.