Mateřídouška je rostlina, která dříve kvetla na každé mezi a podél prašných cest. Dnes je vlastně vzácná, protože mezí, úvozových cest a slunných stráněk je méně a méně. Mateřídouška je vlastní sestrou středomořského tymiánu, a proto si je mnozí pletou. Tymián ale vytváří kompaktní otužilé keříčky, kdežto mateřídouška je povahy plazivější, drobnější a křehčí, s něžně fialovými nebo narůžovělými kvítky. Její vůně vyvolává v mysli obrazy horkého léta, dětských prázdninových chvil či prvních letních lásek. Je ikonickou rostlinou české letní přírody.
Uvnitř mateřídoušky
Řečí chemické laboratoře obsahuje mateřídouška éterické silice s vysokým obsahem karvakolu, dále thymol, linalool, cineol a další monoterpeny a sesquiterpeny, třísloviny, triterpeny a flavonoidy.
Naši předkové ji ale vnímali o dost jinak než mikroskopem, a tak například vkládali mateřídoušku miminkům do kolébky, aby děti hezky rostly a byly krásné.
Kdy sáhnout po mateřídoušce
Při nemocech dýchacích cest je mateřídouška spolu s jitrocelem časem osvědčeným prostředkem. Čaj z mateřídoušky a jitrocele s citronem pomáhá při zánětu průdušek, astmatu i při černém kašli. Také vám uleví při žaludečních a menstruačních křečích.
Mnoho nepokojných a nervózních dětí by mělo po koupeli v mateřídoušce zase zdravý spánek. Ale i dospělí, kteří jsou deprimovaní nebo v nervovém napětí, se po takových koupelích v krátkém čase cítí mnohem lépe.