Přejít k hlavnímu obsahu
rodina na kole
14. 5. 2021
Zdravé dítě Jarní vášeň pro zdravé tělo

Recept na obezitu a nadváhu dětí? Hýbejte se s nimi!

Děti se jen málo hýbou, přibližně každé čtvrté dítě má nadváhu a každé desáté je obézní. To jsou alarmující data. Negativní roli sehrála i řada pandemických omezení a restrikcí, kvůli nimž byla uzavřená sportoviště.

Jak rozhýbat děti

Jak na to? Jak přitáhnout děti ke sportování a k pohybu? Zcela jednoduše – jít jim příkladem. Tahle výzva platí na prvním místě pro rodiče. Není rozhodně nutné se hned vrhnout do téměř vrcholového tréninku. Důležité je začít. Klidně i postupně. Omezení už naštěstí krok za krokem povolují. Tím dalším, tentokrát naším krokem, je vrátit děti na sportoviště, k pravidelnému pohybu. A nemusí to být jen na hřiště, na atletické dráhy či do sportovních hal. To proto, že nejlepší tělocvičnou je příroda. A pohyb je společně se zdravou stravou nejúčinnější zbraní proti kilům navíc.

Ať je pohyb zároveň i hrou, která děti bude bavit

Tím prvním krokem je začít se hýbat. Stačí i procházky nebo s těmi nejmenšími dětmi vyrazit na pískoviště, dětské hřiště či do lesa. Samozřejmě záleží na věku dětí. S těmi nejmenšími si vystačíme s jednoduchými aktivitami – běháním, honěním, házením, hrou na schovávanou. 
Využít se dají i dětské dopravní prostředky využívající k pohonu vlastní sílu – různá odrážedla, tříkolky, pro šikovnější děti i koloběžky. V tomto období se počítá každá pohybová aktivita, ale je důležité, aby dítě zaujala, bavila ho. Zkrátka, aby pohyb byl zároveň i hrou. Jen procházka po lese ho nejspíš tak docela nenadchne…
Proto i na krátké výlety s dětmi je dobré s sebou vzít větší či menší míč, házecí talíř, švihadlo nebo kroužky. Pak už stačí jen vymyslet jednoduché soutěže a hrát si. Využít lze i přírodní „materiál“ – házet na dálku či na cíl lze například i šiškami.

Najděte sport, který se líbí dítěti, nejen vám

Se staršími dětmi už může být sportování a hýbání se promyšlenější. Využít se dají venkovní posilovny s různým nářadím, jako cvičební pomůcky ale lze využít i lavičku, schody, pařezy, nebo padlé kmeny. Pamatujte ale vždycky na bezpečnost. Rozhodně platí, že opatrnosti není nikdy nazbyt.
Pak už stačí jen vyhlásit domácí olympiádu, stanovit jednotlivé disciplíny a vypsat odměny. To proto, že motivace je důležitým momentem. Zásadní ale je položit základ pravidelnému sportování nebo spíš hýbání se. Ve sport se to vše může změnit později s rostoucím věkem dítěte, když už bude schopno lepší koordinace a koncentrace. 
Pak už jsou děti schopné věnovat se i sportům, které vyžadují jisté dovednosti – např. míčovým sportům od vybíjené přes fotbal až třeba po basketbal. Nalézt lze ale i další pohybové aktivity. Ne každý je šikovný na míčové hry. Stačí vyrazit společně na kolech, na in-linech, na koloběžkách… 

A když zrovna počasí pohybu venku nepřeje, rozhodně doma nelenošte. Nemusíte mít doma zrovna špičkově vybavený fitness, abyste se s dětmi mohli hýbat. Společně si zacvičíte s vlastní vahou těla, se švihadlem, míčem… Opět platí, že každý pohyb je lepší než sedět před televizí či počítačem.
 

Tipy, jak rozhýbat děti:

  • Hýbejte se společně s nimi. Příklady přece táhnou.
  • Pro začátek stačí i chůze, postupně přidávejte další aktivity.
  • Cvičte a sportujte pravidelně, ale nenuťte děti násilím.
  • Vybírejte sport a pohyb podle toho, co děti baví.
  • Připravte si soutěže, chvalte je a motivujte.
  • A samozřejmě to důležité – odměňujte je.

Aktuálně

Zdravý životní styl

S přicházejícím podzimem je ten pravý čas na posílení imunity

Možná jste si ještě ani neuvědomili, že právě prožíváme poslední letní dny. Ačkoli po ránu už je změna na kůži pěkně cítit a večer se pomalu, ale jistě stmívá čím dál dřív. Užívejte si konec léta, ale zároveň začněte přemýšlet o tom, jak své tělo připravit na přicházející podzim. Silná imunita bude jistě zapotřebí, proto pro vás máme pár rad, na co se zaměřit při posilování obranyschopnosti organismu.