Přejít k hlavnímu obsahu
Kondice 1
20. 1. 2020
Pohyb

Jak se udržet v zimě v kondici? Hýbat se, zdravě jíst a odpočívat

Co ale dělat, když si chci udržet fyzickou kondici i přes zimu, nezpohodlnět a nepřibrat kila navíc? Nabízíme několik tipů…

Běháte, jezdíte na kole, vyrážíte do přírody na túry, zkrátka vyznáváte zdravý životní styl, jenže s příchodem podzimních plískanic a posléze i zimy, se ne každému chce vyrazit ven a dát si svou pravidelnou dávku pohybu.

Najděte si jinou pohybovou aktivitu

Komu by se chtělo běhat v zimním marastu nebo mrazu? Leckdy je to spíš o vlastní zdraví. Zaběhat si ale můžete i v teple posilovny na běhacím pásu. Jako náhradní řešení, proč ne? I když běhání na čerstvém vzduchu má přece jen více pozitiv. Ale můžete to brát jako dočasný azyl. Navíc můžete běh zkombinovat s jinými aktivitami, třeba posilováním, nebo využít dalších nabídek dané posilovny.

Cvičit ale můžete i doma. Zkuste si po ránu o dvacet minut přivstat, pořádně se protáhnout a zacvičit si. Stačí na to podložka na cvičení. A k tomu třeba trochu hudby, aby to šlo lépe. Překvapí vás, jak tím nastartujete sami sebe na celý den.

Kdo nemá rád posilovny, běhat v zimě ho nebaví a ráno se z postele jen tak snadno „nevykope“, má pořád na výběr spoustu možností. Důležité je vybrat si to, co vás baví. V kondici vás přes zimu udrží třeba plavání, které působí blahodárně na celý organismus – protáhnete se a vylepšíte také svou fyzickou kondici.

Plavání, sporty v hale i venku

Když ne bazén a plavání, vyberte si některý z halových sportů. Pravda, v takovém případě musíte být už minimálně dva, ale ne nadarmo se říká, že ve dvou se to lépe táhne. Pak už jen stačí si vybrat, zda si zahrajete tenis, badminton, stolní tenis, squash či ricochet. A když zapojíte více přátel, proč si nevyzkoušet další halové sporty – volejbal, basketbal nebo sálový fotbal.

Na pohyb venku během zimy bychom ale zanevřít neměli. I zimní radovánky mají své kouzlo. Stačí klasický běh vyměnit za ten na lyžích. Spoustu zážitků a vylepšení fyzické kondice poskytnou třeba i „výpravy“ na sněžnicích. A samozřejmě totéž platí i pro bruslení – a je vcelku jedno, zda vyrazíte na některé z kluzišť s umělým ledem nebo v případě mrazů na přírodní ledové plochy.

Stručně shrnuto, ani přes zimu na pohyb nezanevřete. Počítá se každý. Třeba i jen procházka. Stačí denně aspoň třicet minut svižné chůze. V dnešní době je pro mnohé stále těžší najít ve svém nabitém programu volné „okénko“ pro sportování. V takovém případě stojí za to propojit pohyb s každodenními činnostmi – kus cesty do práce jít pěšky, nejezdit výtahem, ale pěkně po schodech po svých.

Myslete i na jídelníček i odpočinek

Sportovní aktivity a pohyb jsou pouze jednou stranou mince zdravého životního stylu. Na té druhé je zdravý jídelníček a dostatek odpočinku a zdravého spánku.

Jídlo je jedním ze základních kamenů toho, jak bude naše tělo fungovat. V zimě má proto důležité místo v našem jídelníčku zelenina a ovoce, které dodávají tělu potřebnou vlákninu a vitaminy. Při sportování je důležité hlídat si příjem bílkovin, které jsou ve vejcích, luštěninách i oříšcích. Zkrátka, jezte pestře a nebojte se experimentů.

Stejně jako je důležitý pohyb, je nezbytný také odpočinek. A když odpočinek, tak aktivní. Ne klasická „poloha ležícího střelce“ na gauči u televize, ale třeba sauna či masáž. A když k tomu přidáte pravidelný a zdravý spánek, máte téměř jistotu, že vaše fyzická kondice přes zimu neutrpí.

Aktuálně