Přejít k hlavnímu obsahu
Kolo_podzim 1
12. 11. 2019

Jízdu na kole si užijete i na podzim. Základem je kvalitní výbava

Asi jen málokdo s nadšením vítá podzim a vše, co s tímto ročním obdobím přichází: chladno, sychravé počasí, stále kratší dny. Pro mnohé z nás to znamená konec letních radovánek, jako je ježdění na kole.

Ti opravdoví cyklističtí nadšenci ale kolo neodkládají, jen se zkrátka adaptují na nové podmínky, tedy přizpůsobí oblečení a další výbavu, a užívají si vyjížděk na kole i na podzim.

Jak na to? Základem je vhodné oblečení, které nás udrží v teple. Od hlavy až po paty. Takže rozhodně žádný ostych a sáhněte po čepici, nebo použijte pod helmu čelenku, případně klapky na uši. Krk snadno schováte pod šátkem.

Pro jízdu v sychravém počasí nebo v dešti, který může během podzimního dne čas do času přijít, je důležitá cyklistická bunda do deště. Obyčejná pláštěnka sice na chvíli ochrání, ale ne dokonale. Speciální cyklistická bunda do deště má jinou konstrukci včetně větrání a prodloužené části na ochranu dolní části zad. Vyplatí se bundu opravdu pečlivě vybrat.

Udržet tělo v teple, to je, jak už bylo řečeno, základ. Takže do chladného počasí sáhněte klidně po několika různých vrstvách oblečení. Radši několika tenčích než jedné silné. Rozhodně ale zvolte funkční oblečení, důležitou součástí je i speciální cyklistický dres s dlouhým rukávem.

A jdeme dál… Ne nadarmo se říká, že je fajn mít ruce a nohy v teple. Platí to i na kole. Mít ruce v teple je doslova nezbytnost, protože s prokřehlými prsty nebudete kolo spolehlivě ovládat ani brzdit. Takže rukavice jsou nutností. Ale takové, které udrží teplo, odolají chladu a zároveň v nich budete dobře ovládat kolo.

Totéž co pro ruce, platí i pro nohy. Funkční kalhoty, na rozdíl od letních ale dlouhé, jsou odolné proti větru i vodě. I v tomto případě vsaďte na kvalitu a vybírejte kalhoty z prodyšných materiálů, např. Gore-Tex. To proto, že při šlapání „vyrobíte“ hodně tepla a je třeba, aby kalhoty dobře odváděly pot. Pokud je ráno chladno, ale přes den se oteplí, je dobré zvolit klasické krátké cyklistické kalhoty, ale po ránu si ještě obléct chrániče kolen. Ty se totiž dají během dne lehce sundat.

Jízda na kole na podzim

Na zimu si můžete pořídit přímo zimní cyklistické tretry, ale klidně si vystačíte s návleky. Fungují nadmíru dobře a spolehlivě. Boty zůstanou čisté a nohy v teple.

Lehké úpravy potřebuje i vaše kolo. Jestliže jste přes léto jezdili bez blatníků, na podzim je určitě nasaďte. Výběr je dostatečně velký a v deštivém počasí udělají velkou službu. Na pitný režim nezapomeňte ani během podzimních vyjížděk. Jen si vyměňte obvyklou lahev za „zateplený“ bidon. V chladu rozhodně povzbudí víc lok teplého čaje než studené vody. A protože slunce a světla na podzim valem ubývá, pořiďte si na kolo i světlo. Být vidět, to je pro bezpečnost cyklistů nanejvýš důležité.

Mokro, chlad, voda, bláto, to vše rozhodně nepřidá ani vašemu kolu a jeho komponentům – přehazovačce, tlumičům, řetězu a dalším. Je tedy jasné, že údržbě kola je třeba věnovat poněkud více pozornosti a času než v létě. Určitě se vyplatí – a ani to nesebere tolik času – kolo po každé jízdě očistit od veškerých nečistot, pečlivě ho vyčistit a před jízdou promazat součásti, které to vyžadují. Ne nadarmo se říká, že kdo maže, ten jede. Ale pozor na výběr maziv. To proto, že pro letní provoz se používají jiná než pro podzimní jízdy a mokré podmínky.
Pak už můžete směle vyrazit. Jen ještě zvažte, kam a na jak dlouhou trasu. To proto, že ty, na kterých se proháníte v létě, mohou být na podzim hůře sjízdné. A na paměti mějte i to, že se dny krátí a stmívá se mnohem dřív.

Aktuálně