Přejít k hlavnímu obsahu
Singltrek 1
29. 5. 2018
Pohyb

Singltrek v Česku? Stačí si vybrat, vyrazit a užívat si plnými doušky

Jezdíte rádi na horském kole, ale hledáte něco nového, protože jízda po lesních a polních cestách už vás tak docela nenaplňují? Ale zase nejste žádný adrenalinem nabušený šílenec, který se spouští na kole ze sjezdovek a vyžívá se při odvážných skocích? Máme pro vás tip: Zkuste singltrek.

Velmi dobrou zprávou navíc je to, že i v Česku už dnes najdete množství míst, kde si singltreky můžete vyzkoušet na vlastní kůži.

Obavy z dosud nepoznaného nejsou na místě. Pokud jezdíte na horském kole pravidelně, ať už sami, s partnerem, nebo s dětmi, není problém si vybrat v některém z řady singltrekových areálů okruh, který vám sedne.

Jen ještě jedno upřesnění – existují v podstatě dva druhy areálů s jednosměrnými stezkami. Vedle singltreků jsou tu i bikeparky, v nichž ale najdete většinou jen sjezdové trati. Prostě se necháte vyvézt lanovkou na začátek trati a spustíte se dolů na kole. I tady lze vybírat různě náročné trati, ale všeobecně platí, že sjezdové trati jsou určené spíš pro zkušenější bikery.

Singltreky nabízejí síť okruhů různé náročnosti, okruhy, které obsahují technické sjezdy i výjezdy s množstvím zatáček. Potkáte se i s klopenými zatáčkami a dalšími zpestřeními – mostky přes potoky, terénními nerovnostmi nebo dřevěnými chodníky přes podmáčený terén. Nečekejte žádné speciální překážky, extrémní skoky, nicméně ve střehu být musíte a leckdy ubrat na rychlosti. To proto, že při rychlé jízdě se i zdánlivě jednoduchá trať může proměnit v nebezpečný adrenalinový zážitek.

Co je to singltrek?

Jednoduše by se dal popsat jako síť udržovaných lesních cyklostezek pro horská kola, které jsou tak úzké, že se na nich dá pohybovat – až na malé výjimky – pouze v jednom směru. Jsou různé délky a různé náročnosti, ale vybere si každý – od úplných začátečníků a dětí až po zkušené bikery.

Co na singltrek?

Pro první seznámení se singltrekem si bohatě vystačíte s jakýmkoliv horským kolem, nejlépe celoodpruženým. Ale pokud by vás nová „disciplína“ chytla, je ideálem tzv. trail bike, které má několik odlišností, např. širší řídítka a pneumatiky. Základní a nepostradatelnou výbavou jsou helma a rukavice, to další je už na každém individuálně. Ale určitě se hodí batoh s „páteřákem“. Vejde se do něj navíc i něco k jídlu a pití a případně i oblečení.

Kam na singltrek?

Už tu o tom byla zmínka, míst, kde si singltreky můžete vyzkoušet nebo potom pravidelně jezdit, utěšeně přibývá. Některá už si získala velkou oblibu, jiná se teprve objevují. Co je pozitivní, většina areálů nabízí i půjčovnu kol, servis, výuku a trénink s odborníky a také zázemí v podobě občerstvení či možnosti umytí.

Tady je několik tipů, kam za singltrekem…

  • Singltrek pod Smrkem

Je nejstarším a také sítí zhruba 80 km stezek nejrozsáhlejším singltrekovým areálem v Česku. Výchozím místem je Nové Město pod Smrkem ve Frýdlantském výběžku. Areál nabízí na desítkách kilometrů tratí různé náročnosti. V kempu se dá přespat, najdete tu servis, půjčovnu a v horkých dnech se můžete osvěžit i v místním přírodním koupališti.

  • Rychlebské stezky

Původně lovecké chodníky v nádherné krajině Jeseníků se změnily ve stezky pro bikery a na své si tady přijde opravdu každý – jak začátečníci na nejjednodušších trasách, tak ostřílení jezdci na fyzicky i technicky náročných stezkách. Nástupním místem je základna u obce Černá Voda a i tady najdete půjčovnu a servis, stejně jako občerstvení.Cyklo Aréna Vysočina

V Novém Městě na Moravě spolu žijí lyžaři, běžci a samozřejmě i cyklisté. Na bikery tu čekají přibližně tři desítky kilometrů stezek, které nejsou ani tak nahoru a dolů, jako spíš přes překážky. Ale začátečníci nemusí mít obavy, všechny jdou i jednoduše objet. Každoročně se tady odehraje i jeden z podniků Světového poháru horských kol.

  • Trutnov trails

Stezky v okolí Trutnova v Jestřebích horách nabízejí na zhruba 20 kilometrech různé náročnosti příjemný bikerský zážitek s krásnými výhledy do krajiny. Hlavním nástupním místem je Trailcentrum Lhota u Trutnova.

Tenhle výčet není ani zdaleka kompletní – singletraily najdete i v Moravském krasu, v Bílých Karpatech, Beskydech, a dokonce i v hlavním městě, konkrétně v Letňanech.

Vyřádit na kole se můžete i v řadě českých skiareálů – lanovkou nahoru, z kopce dolů po trasách „vylepšených“ množstvím skoků a překážek (opět záleží na náročnosti). Takové bikeparky najdete ve třeba Špindlerově Mlýně, v Rokytnici nad Jizerou, v Mladých Bukách, na Šumavě na Špičáku a Lipně nebo v moravských Koutech nad Desnou či Velkých Karlovicích.

Zdroj ilustračních foto: Jan Mocňák

Aktuálně