Přejít k hlavnímu obsahu
Golf 1
16. 8. 2019

Vyzkoušejte golf. Hrát se dá v každém věku i s celou rodinou

Láká vás golf? Není nic snazšího, než si ho vyzkoušet. Rozhodně se nenechte odradit tvrzením, že je to sport jen pro snoby, vyvolené nebo bohaté lidi.

Samozřejmě, špičkové golfové vybavení stojí dost peněz, stejně jako vstup na některá vyhlášená hřiště. Ale i v golfu platí totéž, co například v lyžování, cyklistice a dalších sportech – existují i další možnosti, jak si zahrát, aniž by to byla pohroma pro vaši peněženku. A zážitky z golfových hřišť po prvních povedených ranách opravdu stojí za zkoušku.

Říká se, že první krok bývá nejtěžší. V golfu to ale platit nemusí. Začít s ním není nic složitého, protože pro začátek nepotřebujete v podstatě nic než chuť si golf vyzkoušet. Zjednodušeně řečeno, oblékněte se do sportovního, obujte tenisky a vyrazte do nejbližšího golfového resortu. Pokud nevíte kam, seznam hřišť najdete na webových stránkách České golfové federace v rubrice Hřiště.

Půjčte si za drobný poplatek (obvykle 50 Kč) golfovou hůl – nejlépe železo sedmičku či osmičku –, zaplaťte si koš tréninkových míčků (stojí jednu až dvě koruny za kus) a na tzv. drivingu, tedy na cvičném odpališti, si zkuste míčky odpálit. Nejlépe pod dohledem někoho z vašeho okolí, kdo golf hraje.

Pokud vás golf chytne, měl by následovat systematický trénink. Ideální je, když se domluvíte na několika lekcích s některým z trenérů, kteří v resortech působí. Pomohou vám se správným švihem a především se vyvarujete chyb a špatných návyků hned od počátku. Věřte nebo ne, ten pocit, když poprvé odpálíte míček a on letí vzduchem, je nádherný.

Řada golfových hřišť a resortů pořádá dny otevřených dveří, různé kurzy a další aktivity pro lidi, kteří chtějí s golfem začít. Ostatně, asi nejvíc informací o tom, jak a kde s golfem začít, najdete na stránkách www.bavsegolfem.cz.

Golf má oproti jiným sportům přece jen několik odlišností. Tenis si můžete zahrát kdykoliv a kdekoliv, stačí si zaplatit kurt. To platí i pro jiné sporty. V případě golfu to platí jen omezeně. Pokud si chcete zahrát jen tu a tam, existují tzv. akademie, kde můžete hrát bez jakýchkoliv povolení. V doprovodu zkušeného golfisty se dostanete i na řadu „plnokrevných“ hřišť.

Pokud ale chcete hrát i turnaje, budete potřebovat tzv. osvědčení pro hru, které získáte po absolvování určitého počtu lekcí a poté, co trenér ověří vaše golfové dovednosti a znalost pravidel hry. Tím získáte základní hrací handicap a můžete vyrazit na hřiště.

V takovém případě bude nutné pořídit si vlastní golfové vybavení, a to už je jistá investice. Tím základním vybavením je sada holí a bag, míčky, golfové boty a rukavička. Samozřejmě i oblečení, ale pohodlné kalhoty (nikoliv džíny), případně kraťasy a tričko s límečkem má doma nejspíš každý. Zpočátku si pro hru klidně vystačíte i s polovičním setem holí. Nakupovat můžete nejen nové vybavení v kamenných prodejnáchči e-shopech, ale také je možné využít řady golfových bazarů.

Golf je úžasná hra. Nejen protože se hraje venku, na čerstvém vzduchu, v přírodě. Skvělé je na golfu i to, že ho můžete hrát v každém věku – třeba od 5 až do 80 či 90 let. A začít můžete klidně i po padesátce. Žádný problém. Golf mohou hrát muži, ženy i děti. A v pohodě i společně. Takže skvělá možnost, jak si zasportuje najednou celá rodina.

Dalším kladem golfu je to, že hrajete proti hřišti. Pokud jste samotáři, zahrajete si i sami. V partě přátel je ale golf ještě zajímavější. A díky handicapovým přepočtům si spolu úplně vklidu zahrají i golfisté různých výkonnostních úrovní.

Aktuálně