Přejít k hlavnímu obsahu
řepka olejná
13. 5. 2020

Řepka olejná: Dobrý sluha i zlý pán

To, že na jaře se vše zelená, na českých polích až tak neplatí. U nás se totiž pole „žlutí“. Řepka olejná kvete plnou silou. Mnohé z nás pohledem potěší, některé ale taky hezky rozkýchá.

Řepka patří k poměrně významným, i když ne až tak agresivním rostlinným alergenům. Když na ni tělo zareaguje, stává se z ní zlý pán. Řepka olejná ale dokáže být i velmi dobrým sluhou. Kdy a jak ji využijeme nejlépe?

Zlý pán

Samotná řepka olejná nepatří k silným alergenům. Pokud bychom ji pěstovali jen na okrasu a do květinových vazeb, tak jako asijské země, možná by se neobjevila ani v pylovém zpravodajství. Jenomže u nás, v Německu, Polsku i dalších evropských státech je pěstování této rostliny poměrně zásadním zdrojem příjmů zemědělství a významným průmyslovým artiklem. Proto se rostliny pěstují na hektarových polích v čím dál větší míře. Kvetou pak všechny ve stejnou dobu, do vzduchu se pak dostává pyl ve vysokých koncentracích, a problém je na světě. Pylová zrna jsou naštěstí poměrně těžká a nedoputují daleko, ale i tak se na čas řepka jako alergen stává zlým pánem našeho imunitního systému.

Potravinová alergie je dalším z rizik. Včelí med z řepkových polí (nebo méně často i olej z řepky, zejména za studena lisovaný) může obsahovat bílkovinné alergeny řepky. Pozor dejte taky na zkřížené alergie. Málokoho by to napadlo, ale řepková alergie může u alergika vyvolat poměrně závažnou reakci například při požití semen hořčice, kterou u nás tak často jíme k masu nebo používáme do nálevů na zavařování okurek.

Prevence před represí

Každý alergolog vám řekne, že pokud se již příznaky přecitlivělosti na daný pyl projeví, nezbývá než se s tímto stavem se ctí vyrovnat. Zlaté pravidlo minimální expozice alergenu při pobytu venku nebo sportování nelze zcela dodržet, i když se polím vyhýbáme. Proto je vhodné, zejména v sezoně plného květu řepky, na nezbytně nutnou dobu, týden až dva týdny, nasadit antihistaminika – léky proti alergii. Nová generace antihistaminik, která jsou volně dostupná v lékárnách, vykazuje minimální tlumicí účinky na organismus a zabrání mnoha nepříjemnostem, které by nás odradily od pobytu v přírodě. Společně s volně prodávanými lokálními blokátory alergické rýmy (nosní spreje) a ochrannými očními kapkami by měly patřit k základní výbavě alergika do přírody.

řepka olejná

Dobrý sluha

Řepka olejná je nejen zlým pánem, ale i velmi dobrým sluhou. Nutno podotknout, že ve formě kuchyňského oleje je dokonce i věrným hlídačem našeho zdraví. Mnoho výživových trendů současnosti favorizuje olivový olej jako přísadu zdravých jídel. Zapomíná se tak na velmi vzácný zdroj nenasycených omega kyselin v řepkovém oleji. Až 70 % jeho objemu jsou nenasycené kyseliny, navíc v daleko lepším poměru k omega6 kyselinám. Omega3 nenasycené mastné kyseliny v dostatečném poměru k jiným nenasyceným i nasyceným tukům sehrávají zásadní roli při ochraně našeho zdraví. Tento fakt byl prokázán mnoha vědeckými studiemi na celém světě.

Z hlediska evropské legislativy [nařízení (ES) č. 1924/2006] splňuje řepkový olej parametry výživových tvrzení a lze na něj aplikovat tato schválená zdravotní tvrzení:

 • Kyselina linolová přispívá k udržení normální hladiny cholesterolu v krvi.
 • Kyselina α-linolenová přispívá k udržení normální hladiny cholesterolu v krvi.
 • Nahrazení nasycených tuků nenasycenými tuky ve stravě přispívá k udržení normální hladiny cholesterolu v krvi [nařízení Komise (EU) č. 432/2012].*

Životní zkušenosti mi říkají, že prosté věci a jednoduché potraviny jsou častokrát tou nejlepší volbou pro naše zdraví. Ne vždy můžeme zabránit komplikacím spojeným s pylovou sezonou, tentokrát s řepkou olejnou v hlavní roli. Naši rozbouřenou imunitu však můžeme významně hodit do klidu pravidelným přísunem kvalitních olejů, opět s řepkou olejnou v hlavní roli.

Vaše doktorka kamarádka
Gianna Conti

Efektivní aplikace antihistaminik

alergie na řepku

 

 • Opatrnost nade vše
  Zejména u antihistaminik platí, že můžou zareagovat s jinými léky a také se silnými bylinnými čaji. O souběžném užívání léku proti alergii se vždy poraďte minimálně s lékárníkem nebo zavolejte svému praktickému lékaři.
 • Voda to jistí
  Vyhněte se pití silných bylinných čajů, například kozlíku lékařského, dobromysli, šalvějového extraktu. Mohly by vyvolat únavu a ztrátu koncentrace. Slabé bylinné směsi nevadí, ale voda je pro zapíjení antihistaminik i jiných léků nejlepší.
 • Nos v klidu
  Protialergické ochranné nosní spreje vytvářejí ochranný film na sliznici, která nereaguje až tak agresivně. Používají se většinou jednou denně, nástup účinku můžete zaznamenat až za dva tři dny. Aby dobře zafungovaly, vždy udělejte nosní hygienu sprejem s mořskou vodou nebo Vincentkou, vyčistěte si nos a teprve poté stříkněte protialergický sprej.
 • Pozor na oči
  Zarudlé a štípající oči jsou nejen nepříjemné, ale při sportování a jízdě autem je to doslova hazard se životem. Nejenže kvůli slzám dobře nevidíte, ale neustálým mnutím si také zanesete do očních spojivek infekci. Proto investujte nejen do sportovních slunečních brýlí, ale i do očních kapek tvořících ochranný film. Aplikujte je každé ráno po dobu pylové sezony daného alergenu. Ani tyto kapky nefungují jako okamžitá úleva, spíše jako bariérový štít.

Mudr. Gianna Conti, MBAAutorka

MUDr. Gianna Conti, MBA – lékařka, vydavatelka odborných časopisů pro seniory, sociální služby a záchranářství, garantka prestižního projektu oceňování hrdinských záchranářských činů Zlatý záchranářský kříž, propagátorka poctivé zdravotní osvěty. Přednáší a vzdělává především nezdravotnickou veřejnost.

Upozornění

Léčebná a zdravotně osvětová doporučení v této rubrice nenahrazují kompletní lékařské vyšetření.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Aktuálně