Přejít k hlavnímu obsahu
Zarudnuti_oci
22. 5. 2020
Pohled lékaře

Zarudnutí očí. Chytrá novinka chrání oční spojivky

Problémy s pálením a řezáním očí občas řeší každý z nás. Neznamená to, že vidíme rudě od vzteku. Jde o podráždění spojivek. Tento příznak rozhodně nepodceňujme a naučme se o komfort očí pečovat i preventivně.

Novým trendem je přitom ochrana vytvořením hydrofilmu, který nereaguje s povrchem oka. Látku, která dokáže povrch očí chránit, izolovali vědci z mikrobů žijících v extrémních podmínkách.

Různá příčina, stejný projev

Červené oko je velmi specifický příznak, který je způsobený roztažením spojivkových cév. Navenek se tento příznak na bílém očním bulbu projevuje jako zarudnutí. Příčin je více:

 1. Úraz a chemické poškození oka
  Sem patří mechanické nebo chemické poškození oka, střepina, smítko nebo skleněný střep, který poškodil povrch oka, a to se jej intenzivním slzením snaží vyplavit. Do rukou očního lékaře patří všechna zarudnutí, která se nepodaří v rámci první pomoci odstranit. Do této kategorie můžeme zařadit i fyzikální zarudnutí při pobytu na intenzivním slunci bez ochrany zraku.
 2. Infekční zánět spojivek
  Zánět spojivek může způsobit mnoho virů (například adenoviry) i bakterií. Typický je pocit písku v oku, rychlý nástup, intenzivní zarudnutí, někdy dochází až ke hnisavým komplikacím. Velmi často jím trpí děti v předškolním věku. Není ale výjimkou, že se pak infikují i dospělí jedinci v rodině. Ve zralejším věku zánětem spojivek můžou častěji trpět senioři a obecně diabetici nebo osoby se sníženou imunitou.
 3. Neinfekční alergický zánět spojivek
  Alergický zánět spojivek je suverénně nejčastější příčinou nekomplikovaných a méně intenzivních zánětů spojivek. Často právě mírné zarudnutí z důvodu alergické reakce přehlížíme, nevěnujeme mu pozornost nebo si pouze spontánně mneme oči. Toto chování je vysoce rizikové. Mnutím dále poškozujeme povrch očí a hrozí, že si infekci zaneseme cestou očních spojivek do organismu. Alergická zánětlivá reakce očí přitom nemusí kopírovat jenom pylovou sezonu. Alergici reagují na mnoho jiných alergenů a jen zřídka mají alergii pouze na jeden podnět. Alergický zánět není tak intenzivní a často je vnímám pouze jako potíž, drobná komplikace. Neléčený však může přejít k chronicitě.
 4. Chronické a jiné záněty spojivek
  Do této skupiny patří spousta jiných příčin, zvýšený vnitrooční tlak, deformace cév, některé nádorové nemoci a mnoho jiných diagnóz. Přesná diagnostika a léčba patří jednoznačně do rukou odborníka, proto je v tomto článku nebudeme rozvádět.

Lékař versus samoléčba

Mnoho odborníků se shoduje na faktu, že v otázce aplikace očních léčiv nebo ochranných kapek je důležitá co nejvyšší šetrnost a jednoznačně správná indikace. Platí ale, že pouze nekomplikované a velmi mírně zarudlé oči můžeme léčit sami bez porady s lékařem. Patří sem potíže při práci v klimatizovaných prostorech nebo s výpočetní technikou, v době pylové sezony při sportu a pobytu v prašném prostředí.

zarudnutí očí

Ochranný štít

Pro osoby trpící lehkým podrážděním očních spojivek byly v poslední době do lékáren uvedeny očních kapky na inteligentním principu. Kapky vytvářejí fyzikální ochranný film, který nereaguje se samotnou spojivkou. Ochranný film obalí prach a alergeny a nepustí je k povrchu oka. Vědci na tuto látku přišli při výzkumu mikroorganismů žijících v extrémních podmínkách.

Mikroorganismy ve vulkánech, gejzírech i v extrémně slané vodě si pro vlastní ochranu vytvářejí látky umožňující jim přežít v extrémních podmínkách. Jedna z nich se jmenuje ectoin. Aminokyselina na sebe váže vodu uvnitř buňky. Zvenku naopak vytváří ochranný vodní obal, který umožňuje přežití i při silném záření, vysokých teplotách a vysoké mineralizaci okolí.

U výrobců očních kapek byl tento princip využit v prevenci a ochraně očí – něco jako inteligentní ochranný štít oka. Alergen je zachycen, aniž by se dostal na povrch oka. Nedojde k jeho podráždění a následnému zánětu. Oko se zklidní a člověk pociťuje úlevu.

Kvůli výborné toleranci a absenci jakýchkoli chemických přísad můžou kapky s touto ochrannou látkou používat i děti, osoby s citlivýma očima, těhotné a kojící ženy. Oční kapky se můžou použít i vícekrát denně.

Fandím inteligentním inovacím a léčivým přípravkům, které nezasahují do organismu. Máme jich v medicíně více. Užití ectoinu pro ochranu oka je jeden z principů, který objevili vědci, využili farmakologové, otestovali oftalmologové, ale dala nám jej sama příroda.

Vaše doktorka kamarádka
Gianna Conti

Mudr. Gianna Conti, MBAAutorka

MUDr. Gianna Conti, MBA – lékařka, vydavatelka odborných časopisů pro seniory, sociální služby a záchranářství, garantka prestižního projektu oceňování hrdinských záchranářských činů Zlatý záchranářský kříž, propagátorka poctivé zdravotní osvěty. Přednáší a vzdělává především nezdravotnickou veřejnost.

Upozornění

Léčebná a zdravotně osvětová doporučení v této rubrice nenahrazují kompletní lékařské vyšetření.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Aktuálně