Přejít k hlavnímu obsahu
Chuze_vylepsi
4. 1. 2019

Chůze vylepší zdraví. Fyzické i psychické

Chcete vylepšit svou fyzickou kondici a pravidelně se hýbat, ale zároveň nechcete zruinovat domácí kasu? Nebo zrovna nemáte poblíž žádnou posilovnu? Řešení je víc než jednoduché – začněte chodit.

Nestojí vás to nic, chodit můžete kdekoliv a kdykoliv, sami, nebo ve společnosti partnera či více lidí, případně se psem. A především, chůze má blahodárný vliv na zdraví – fyzické i psychické.

Chůze je vhodná i pro lidi, kteří v minulosti nesportovali a chtějí se sebou něco začít dělat, stejně jako pro lidi s nadváhou či trpící obezitou. Při chůzi totiž klouby netrpí tolik jako při běhání. Některé studie doporučují jako denní dávku deset tisíc kroků, ale pro začátek stačí i mnohem méně, a pokud se časem dostanete na dávku 6000 kroků, poznáte to velice záhy na svém těle i duši. Proč právě 6000 kroků? To je totiž zhruba hodina chůze a právě ta hodinová procházka úplně stačí.

Jak začít? Tady je pár základních rad…

 1. Pokud jste nikdy předtím nechodili ani nesportovali, začněte zvolna. Ale ještě předtím, než vyrazíte, si vyberte vhodnou obuv, pohodlnou, určenou pro pohyb venku. Zvolte i kvalitní ponožky, protože puchýře mohou vaše nadšení hned v zárodku utlumit.
 2. Vyberte i vhodné oblečení, nejlépe funkční, tak aby vám nebyla zima, ale na druhou stranu abyste se příliš nepotili.
 3. Pro začátek není potřeba hned polykat rekordní dávky kilometrů a kroků. Zpočátku stačí třeba jen dvacet minut a postupně dávky kroků zvyšujte. A ani to nemusí být každý den, ale stačí třeba třikrát týdně.
 4. Rozhodně ale od začátku dbejte i na techniku chůze, protože na té záleží. Dělejte plynulé, rovnoměrné a stejně dlouhé kroky, došlapujte na patu a mějte hlavu a trup vzpřímené. Zkrátka jak vždycky říkávala maminka: Nehrbte se. A snažte se během chůze zhluboka dýchat.
 5. Zpočátku choďte přirozeným tempem, což je přibližně 4 km/h, ale postupně můžete malinko přidat a chodit svižněji. Rozhodně ovšem není třeba nijak závodit.
 6. Pijte. A to i před tím, než vyrazíte na procházku. Během hodinové chůze vypijte minimálně tři deci tekutiny, nejlépe čisté vody. Je dobré si s sebou vzít malý batoh s lahví vody.

Ačkoliv se to nemusí zdát, pokud se dostanete na onu hranici šesti tisíc kroků a budete chodit pravidelně každý den, poznáte to veskrze pozitivně na svém těle. A jak už bylo řečeno, i na duši.

Chůze posiluje srdeční činnost, snižuje hladinu krevních tuků a spaluje tělesný tuk, je tudíž přirozenou cestou k hubnutí a snížení nadváhy, zlepšuje celkovou fyzickou kondici a má pozitivní vliv na kvalitu spánku. A co víc, chodit mohou i lidé, kteří nikdy nesportovali, stejně jako diabetici či těhotné ženy.

Chůze má pozitivní vliv i na psychiku. Příjemná procházka vylepšuje náladu, odbourává stres, zlepšuje paměť a je bezvadnou příležitostí si popovídat – ať už s partnerem, či s přáteli. Na procházku můžete vyrazit i se svým psem. Nebo, což platí pro ty, kdo chtějí posunout chůzi do akčnější podoby, můžete zvolit nordic walking, tedy chůzi s hůlkami, která zapojí do pohybu celé tělo. O nordic walking zjistíte více zde. Sečteno podtrženo, chůze prodlužuje život. Ne nadarmo se říká, že pohyb je život.

Chodit se dá všude – po městě, po sídlišti, ale určitě ne v místech s velkým provozem. Samozřejmě tou nejlepší možností je polykat metry pro zdraví v lese, v přírodě.

Pro někoho může být neřešitelným problémem, třeba kvůli pracovnímu vytížení, věnovat chůzi každý den hodinu v celku. Ale i to se dá řešit, protože ve finále se počítá každý krok. Tady je pár tipů, kde ty kroky navíc najít…

 • pokud jezdíte do práce MHD, jděte až na příští zastávku nebo vystupte o stanici dřív
 • místo přestávky na svačinu či na kávu se jděte projít
 • nejezděte výtahem ani po eskalátorech, choďte po schodech
 • procházejte se při čekání na vlak či autobus nebo před odletem letadla na letišti
 • pro drobné nákupy do obchodu dojděte pěšky