Přejít k hlavnímu obsahu
tipy_a_triky 1
5. 3. 2019
Hubnutí

Tipy a triky, jak dodržet předsevzetí o hubnutí

Přání zhubnout a změnit jídelníček je jedním z pěti nejčastějších novoročních předsevzetí. Vždyť kdy jindy se pro zásadní změnu ve stravovacích návycích rozhodnout než právě na konci období svátečního blahobytu? Nabrat nechtěnou váhu ale můžete kdykoliv, takže na předsevzetí nikdy není pozdě.

Jímá vás hrůza z čísla na displeji váhy? Pak nastal ten pravý čas udělat něco pro sebe a své tělo. Pravdou je, že touha zhubnout nám obvykle moc dlouho nevydrží. Abyste s redukcí váhy neskončili po pár týdnech, poradíme vám pár účinných triků, jak nepolevit, když přijde krize.

  • TRIK 1: Honí vás mlsná?

Dopřejte si něco sladkého, ale zdravého. Vsaďte například na sušené meruňky, mango nebo ananas. Nejenže obsahují velké množství vlákniny, takže pomohou s trávením, ale navíc dodají tělu i potřebné vitaminy.

  • TRIK 2: Máte nepřetržitý hlad?

Pak je potřeba žaludek trochu oklamat. Skvěle funguje sklenice vlažné vody s citronem. Žaludek se zaplní, a vy si navíc splníte i část denního pitného režimu. Pocit hladu lze ošálit i čištěním zubů, cucáním bonbonu bez cukru nebo žvýkáním. Možná se ale zamyslete, zda není váš příjem až příliš nízký. Dlouhodobé hladovění není cesta k udržitelnému snížení váhy.

  • TRIK 3: Nestíháte jíst a pak se přejídáte?

Dělejte si malé svačinky. Krabičku s mrkví, na kostky nakrájeným sýrem, ovesnými sušenkami nebo sušeným ovocem s oříšky můžete vytáhnout i při čekání na autobus. Skoro nic neváží a vy se vyvarujete hladovění.

  • TRIK 4: Jíte moc a špatně spalujete?

Půl hodiny před jídlem vypijte šálek zázvorového čaje, který podpoří trávení a látkovou výměnu. Jako spouštěče spalování tuků jsou skvělé také nápoje bez cukru s obsahem kofeinu (např. čaj maté, káva). Pokud nestíháte, zcela postačí nejíst 15 minut od chvíle, co vás přepadne hlad. Tělo tak bude mít čas vytvořit si hormon spalující tuky –glukagon. Více se hýbejte, pravidelně sportujte a spalování vám půjde jako po másle. A abyste zůstali dostatečně motivovaní, nezapomeňte využít bonus 500 Kč z Fondu prevence Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR, který můžete použít například na permanentku do fitness centra, na aerobic, plavání a další sporty.

  • TRIK 5: Propadáte nočnímu obžerství?

Abyste se v noci nebudili hladem a touhou vybílit chladničku, připravte si k večeři jídlo s vysokým obsahem bílkovin a téměř bez sacharidů. Bílkoviny totiž spouštějí ve spánku spalování tuků. Ideálními masy jsou například: steak z šálu z hovězí kýty či ryby, jako je tuňák, platýs nebolosos, a další mořské plody. Jako příloha se nejlépe hodí hrášek, červená čočka nebo quinoa. Do salátů jsou zase skvělé vaječné bílky a hrstka ořechů se hodí jako snack před spaním. Spalování můžete podpořit ještě ideální teplotou v ložnici –maximálně 18 °C.

Pamatujte na to, že začátky jsou vždy těžké. Cestu k ideálu si rozfázujte na měsíční etapy a na konci každé bilancujte a odměňujte se. Pozor na to, že nadšení pro věc vám podle psychologů vydrží jen měsíc či dva. V březnu pak může být novým impulzem například tradiční postní období před Velikonocemi, které trvá čtyřicet dní a začíná Popeleční středou.

Postní doba – čas očisty

Půst nabádá křesťany vynechat z jídelníčku maso. Letos připadne Popeleční středa na 6. března a půst skončí 14. dubna Květnou nedělí, kdy začíná svatý týden před Velikonocemi. Smyslem je nejen střídmější stravování, ale i celková duchovní očista, kterou dnes přeneseně chápeme také jako dobu, po kterou se každý z nás může dočasně vzdát věcí ulehčujících náš život. Měsíc bez jízdy autem nebo bez používání výtahu – to přece může být senzační motivace pro další hubnutí!

Když ve střídmosti vytrváte až do dubna, věřte tomu, že výše zmíněné triky už nebudete potřebovat. Vaše tělo se přestane bránit a změna návyků postupně přeroste ve váš nový životní styl bez boje o každý kilogram dolů.

 

Aktuálně

hubnoucí polévka Hubnutí Jarní vášeň pro zdravé tělo

Super dietní zeleninová polévka podporující hubnutí

Najde se dost lidí, kteří si stěžují, jak je náročné držet se pravidel zdravého životního stylu. Jedním z argumentů je, že jim to zabírá příliš velké množství času. Omyl. Příprava zdravého jídla nevyžaduje nákup potravin v úzce specializovaných obchodech a přípravou jídla určitě nestrávíte víc času, než je obvyklé. Recept na dietní polévku to potvrzuje.