Přejít k hlavnímu obsahu
zelena_kava 1
13. 11. 2018
Hubnutí

Zelená káva. Dobrý pomocník při hubnutí

Rozdíl mezi zelenou a klasickou černou kávou je jednoduchý. Zatímco ta známější je upražená, zelená tímto procesem neprochází, a proto v ní zůstávají některé zdraví prospěšné látky. Mezi nimi i kyselina chlorogenová, díky níž je zelená káva ideálním doplňkem při hubnutí.

Kyselina chlorogenová pomáhá při štěpení škrobů na cukry a podporuje jejich vstřebávání. Snižuje tím ukládání tělesného tuku, podporuje spalování a snižuje chuť k jídlu (zejména sladkého). Zjednodušeně řečeno pomáhá zrychlit metabolismus a držet hladinu cukru na přijatelné hodnotě.

Nepražená káva navíc disponuje velmi silnými antioxidanty, obsahuje jich dokonce víc než zelený čaj. Klinicky dokázána je také prospěšnost zelené kávy při odbourávání žlučníkových kamenů.

Výzkum, který provedli vědci Harvardovy univerzity na 800 ženách, ukázal, že při pití jednoho šálku zelené kávy denně nebyl nalezen žádný účinek, při dvou šálcích se však snížilo riziko operace žlučníku o 9 %. Tři šálky o 22 % a při pití pěti a více šálků denně se snížilo riziko operace o 28 %.

Zelená káva má prokazatelně další pozitivní účinky:

  • snižuje krevní tlak
  • napomáhá ke zlepšení činnosti mozku
  • pomáhá v boji proti celulitidě
  • obsahuje minerály jako draslík, hořčík, vápník, fosfor a železo
  • snižuje riziko vzniku rakoviny a cirhózy jater
  • pomáhá při správném trávení

Káva se až do počátku 18. století konzumovala pouze nepražená. S pražením se začalo až později, aby se zatraktivnila chuť. Zelená káva má totiž poněkud trpkou chuť, částečně podobnou zelenému čaji. Proto se prodává také v kombinaci s kardamomem, mátou, skořicí, vanilkou, čekankou nebo příchutěmi jako kokos či maliny. K dostání je také zelená káva v tabletách.

Pokud se však rozhodnete pro zelenou kávu přírodní a budete ji zpracovávat přímo ze zelených zrn, bude příprava o něco odlišná od té pražené. Nepražená káva je totiž tvrdší a pružnější.

Příprava zelené mleté kávy:

  1. Ponořte zrna do vody a nechte je dvě hodiny louhovat
  2. Rozdrťte zrna v mlýnku či v hmoždíři
  3. Dvě až tři lžičky zalijte cca 300 ml horké vody a nechte 5 minut odstát
  4. Sceďte a pijte; nemíchejte s mlékem, které výrazně snižuje účinek kyseliny chlorogenové

Pokud si nápoj ze zelené kávy dopřejete, buďte si vědomi toho, že tělo dostává větší množství kofeinu než při pití klasické černé kávy. Je proto potřeba dodržovat pitný režim, aby se nedostavily klasické nežádoucí účinky spojené s užitím kofeinu. Zelená káva není vhodná pro těhotné a kojící ženy nebo pro děti.

Pokud se rozhodnete brát hubnutí vážně, je zelená káva velmi vhodným doplňkem. Rozhodně za vás ale nedokáže shodit kilogramy sama. K tomu je zapotřebí zvýšená fyzická aktivita (jak zhubnout pomocí běhání se dočtete zde), pravidelný spánek (jak na něj zjistíte tady) a zdravý životní styl.

Aktuálně

hubnoucí polévka Hubnutí Jarní vášeň pro zdravé tělo

Super dietní zeleninová polévka podporující hubnutí

Najde se dost lidí, kteří si stěžují, jak je náročné držet se pravidel zdravého životního stylu. Jedním z argumentů je, že jim to zabírá příliš velké množství času. Omyl. Příprava zdravého jídla nevyžaduje nákup potravin v úzce specializovaných obchodech a přípravou jídla určitě nestrávíte víc času, než je obvyklé. Recept na dietní polévku to potvrzuje.