Přejít k hlavnímu obsahu
bazalkové pesto
11. 7. 2022
Jídlo

Bazalkové pesto, které si uchová zelenou barvu

Možná už máte vyzkoušeno, že když bazalku na pesto rozsekáte, začne šednout až černat a ztrácí svou zelenou svěžest. Zcela nenávratně. Jak na to, aby pesto zůstalo zelené i zítra, pozítří a popozítří?

Víte, co udrží bazalkové listy i po rozmixování zelené? Tím kouzlem je blanšírování, což znamená rychlé spaření ve vroucí vodě a okamžité prudké zchlazení

Je dobré vědět, že žádné pesto nestojí a nepadá s piniemi. Pokud chcete, použijte místo nich loupané nesolené mandle, kešu nebo para ořechy

Pamatujte, že olivového oleje budete potřebovat celkem dost. Nebojte se uvedeného množství v receptu, není to omyl.

Věnujte velkou péči česneku. Ten musí být před mixováním pesta dobře rozetřený, protože když ho hodíte do mixéru v několika kusech, nějak šikovně se vyhne sekacím nožům a zůstane skoro beze změny. Totéž platí o parmazánu, nastrouhejte ho před přidáním do pesta.

Nemusíte se bát experimentovat ani s jinými druhy bylinek a oříšků či sýrů. Za vyzkoušení rozhodně stojí pesto rukolové, petrželové nebo řeřichové. Pesto je jako studená omáčka vhodné k ledasčemu, od těstovin až po grilovaná masa.

bazalkové pestoRecept na jednu skleničku pesta:

  • 50 velkých lístků bazalky
  • 40 g piniových oříšků
  • 40 g strouhaného parmazánu
  • 1 stroužek česneku
  • 100 ml panenského olivového oleje

Postup

Přiveďte k varu jemně osolenou vodu ve středně velkém hrnci. Nachystejte si mísu se studenou vodou s minimálně deseti kostkami ledu. Bazalkové lístky nasypte do vroucí vody, ihned je zas cedníkem vylovte a ponořte do ledové lázně. Tímto tepelným šokem se sice ztratí malá část chuti, ale zůstane krásně zelená, svěží barva, kterou byste jinak už po hodině od přípravy marně hledali.

Bazalku důkladně osušte (můžete použít salátovou odstředivku) a společně s oříšky, parmazánem a rozetřeným stroužkem česneku rozmixujte v mixéru. Přilejte olej, pak ještě krátce prošlehejte, aby se přísady spojily.

Pesto uzavřete do skleničky a uložte do lednice. Pokud čelíte velké úrodě bazalky, rozdělte ji do tvořítek na led a zamrazte. A až se zima zeptá… vy budete mít kam sáhnout.
 

Aktuálně