Přejít k hlavnímu obsahu
Medvědí česnek – kulinářský poklad z lesa
Jídlo

Medvědí česnek – kulinářský poklad z lesa

Říká se mu medvědí česnek, nebo také divoký či lesní. Popularitu získal díky své chuti, ale je také zdravý? Pojďme se podívat, proč mít tento zelený zázrak v kuchyni a proč se vlastně jmenuje medvědí.

kolem potoků, v hlubších lesích a na vlhkých loukách. Je jednou z prvních bylin, které na jaře v lesích vyrážejí a které mohou člověku po dlouhé zimě dodat energii a vitaminy. Jméno získal podle medvědů, kteří ještě rozespalí po zimním spánku vyrazí k nejbližšímu potoku, kde se medvědího česneku napasou. Ten jim pročistí žaludek, střeva i krev a zbaví tělo parazitů. A pokud je dobrý pro medvědy, proč by neměl být dobrý i pro nás?

Jak ho poznat?

Medvědí česnek má dlouhé, široké listy a bílá květenství, která se podobají hvězdám. Pozor však na záměnu s jedovatou konvalinkou, která vypadá podobně, ale vůbec nevoní jako česnek. Medvědí česnek má takovou fanouškovskou základnu, že má i vlastní FB stránku! Tam narazíte na tolik fotografií, že si ho určitě s ničím nespletete.

Je zdravý?

Medvědí česnek je plný vitaminů a minerálů. Obsahuje obrovské množství vitaminu C – na 100 g jej medvědí česnek má něco kolem 150 mg. Když to srovnáme s jablkem, to má ve stejném množství jen 4 mg. Medvědí česnek obsahuje také železo a esenciální oleje, které jsou antibakteriální a protizánětlivé, což se hodí při virózách. Potírá také stafylokoky a streptokoky. Pomáhá snižovat krevní tlak, zlepšuje trávení a posiluje imunitní systém. 

V kuchyni

Kulinářské využití medvědího česneku je velmi široké. Použijte ho do polévek, omáček, salátů nebo z něj vyrobte pesto. Má jemnější chuť než klasický česnek, takže se hodí i tam, kde by běžný česnek mohl být příliš silný. Zkuste například medvědí česnek nasekat a přidat do tvarohu nebo másla – získáte zdravou pomazánku, za kterou sklidíte u stolu spoustu chvály.

pesto z medvědího česneku

Recept na pesto z medvědího česneku


Ingredience:

  • 100 g čerstvého medvědího česneku
  • 50 g parmazánu
  • 50 g piniových oříšků
  • 100 ml olivového oleje
  • špetka soli a pepře

Postup: Medvědí česnek omyjte a osušte. Do mixéru dejte nahrubo nakrájený medvědí česnek, parmazán a piniové oříšky. Během mixování pomalu přilévejte olivový olej, dokud směs nezíská hladkou konzistenci. Dochuťte solí a pepřem podle potřeby.


Autor: Štěpánka Trnková, redaktorka portálu Zdraví jako vášeň

Aktuálně