Přejít k hlavnímu obsahu
covid studie
19. 2. 2021
Na zdraví se musí chytře

Budete potřebovat očkování proti COVID-19?

Studie COVID-19 vám umožní zjistit, jaké očkování je pro vás vhodné, a možná i to, jestli vůbec budete nějaké potřebovat. Jak se stanete jejím účastníkem?

Co je Studie COVID-19

COVID-19 je tu s námi už dost dlouho a je jasné, že hned tak nezmizí. Je to záležitost dlouhodobá a je tedy na místě snažit se chránit v dlouhodobém horizontu. Projekt Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR Studie COVID-19 k takovému dlouhodobému řešení přispívá. O co v ní jde? Zjednodušeně řečeno, jedná se o zjištění, kolik máme v těle protilátek. K čemu je nám to dobré? Informace o přítomnosti protilátek a jejich množství v těle bude v budoucnu důležitým vodítkem pro výběr vhodné vakcíny proti COVID-19 a pro rozhodnutí, zda je očkování proti této nemoci potřeba.

Co studie zjistí

Lidský organismus si obvykle po 3–5 dnech nakažení virem začne vyrábět protilátky typu IgA a IgM a teprve za 2–3 týdny protilátky typu IgG. A o protilátky IgG při testování jde. Přetrvávají v těle totiž v řádu měsíců až let. Díky tomu je možné zjistit, jaké množství protilátek se po prodělání infekce v těle vytvořilo. Tyto látky se zjistí i v případě, že testovaný v minulosti prodělal bezpříznakovou infekci. Jako účastník přispějete jednak k celkovým výsledkům studie, které jsou důležité ke stanovení strategie ochrany v celé společnosti, ale hlavně osobně zjistíte, jak odolní vůči infekci jste, jaké očkování je pro vás vhodné, a výsledek může vést až ke zjištění, že očkování u vás nebude nutné.

Jak se zapojit do Studie COVID-19

Zapojit se do studie, je velmi snadné. Na stránkách ZP MV ČR najdete seznam laboratoří, kde se můžete objednat k odběru krve. V rámci studie absolvuje každý účastník tyto odběry postupně tři. Výsledky mají pro vyhodnocení studie význam, jen pokud se jedná o dlouhodobé sledování, proto musí být mezi jednotlivými testy vždy minimální odstup 6 měsíců. ZP MV ČR se snaží zpřístupnit účast v této důležité studii co největšímu počtu lidí, a proto přispívá svým pojištěncům na testy více než 80 %. Jeden test stojí 600 Kč a ZP MV ČR uhradí za účastníka studie 500 Kč.

K čemu není testování v rámci Studie COVID-19 určeno

Toto testování neslouží jako test ke zjištění probíhajícího onemocnění COVID-19. Ve chvíli, kdy infekci proděláváte, ještě nejsou protilátky v těle vytvořeny. Proto je důležité zapojit se do studie nejdříve 3 týdny po odeznění příznaků infekce. Nejedná se ani o jednorázové testování z krve pro stanovení diagnózy, ani o vyšetření RNA viru (PCR – stěr sliznice z nosohltanu). Nepřítomnost protilátek proti onemocnění COVID-19 neznamená, že jste onemocnění neprodělali. Znamená to, že váš imunitní systém nemá ochranné protilátky proti tomuto onemocnění. I to je samozřejmě velmi důležité zjištění, které určuje další postup ohledně očkování.

Zajímá vás víc?

Na otázky Terezy Kostkové odpovídali generální ředitel ZP MV ČR MUDr. David Kostka a Bc.Kamil Doležel, ředitel testovací laboratoře AeskuLab.

Spotify You Talk SoundCloud

Promořenou populaci je třeba testovat

Aktuálně

Zdravý životní styl

S přicházejícím podzimem je ten pravý čas na posílení imunity

Možná jste si ještě ani neuvědomili, že právě prožíváme poslední letní dny. Ačkoli po ránu už je změna na kůži pěkně cítit a večer se pomalu, ale jistě stmívá čím dál dřív. Užívejte si konec léta, ale zároveň začněte přemýšlet o tom, jak své tělo připravit na přicházející podzim. Silná imunita bude jistě zapotřebí, proto pro vás máme pár rad, na co se zaměřit při posilování obranyschopnosti organismu.