Přejít k hlavnímu obsahu
Jak vypadá sluneční alergie?
Nemoci

Jak vypadá sluneční alergie? Poznejte její nejčastější projevy.

Hřejivý dotek slunečních paprsků je pro mnohé signálem pohody. Pro jiné je však slunečné počasí noční můra. Zarudlá pokožka, vyrážky, zvýšená citlivost a svědění. Řeč je o alergii na slunce.

Alergie na slunce neexistuje!

Přestože na internetu či v běžných konverzacích se často setkáváme s termínem „alergie na slunce“, není to alergie v pravém slova smyslu. Sluneční paprsky ani záření totiž nejsou alergeny jako například pyl či jídlo.

Přesnějším označením je „fotosenzitivita“ (přecitlivělost na sluneční světlo), respektive „sluneční vyrážka“ (zánětlivá reakce způsobená slunečním světlem). Ačkoliv jsou příznaky dobře popsané, přesný mechanismus vzniku alergie zůstává stále předmětem lékařských výzkumů.

Typy a projevy alergie na slunce

Spouštěčem sluneční alergie je ultrafialové záření, konkrétně UV-A, ale v menší míře i UV-B paprsky. Přímý kontakt pokožky se slunečními paprsky vede ke vzniku podráždění. Nejčastěji se setkáváme s těmito 6 typy sluneční alergie:

 • Polymorfní světelná erupce, známá také jako „otrava sluncem“, je nejběžnější typ alergie způsobený UV-A paprsky. Nejčastěji se s ním setkáte na jaře nebo začátkem léta, kdy je pokožka poprvé ve větší míře vystavena slunečnímu svitu. Projevuje se svěděním až pálením kůže, vznikem malých červených pupínků a puchýřků.
 • Sluneční kopřivka se projevuje vznikem drobných červených pupínků na pokožce po krátkém pobytu na sluníčku. Mohou svědit a připomínají popálení kopřivou.
 • Fotoalergická reakce vzniká, když sluneční záření reaguje s cizorodými látkami aplikovanými na kůži. Může jít o parfémy, make-up, různé typy krémů. Tento typ alergie na slunce způsobuje zarudnutí a vznik svědivých vyrážek, které se mohou podobat ekzému nebo jiným kožním onemocněním.
 • Fototoxická reakce je podobná fotoalergické reakci v tom, že jedním ze spouštěčů jsou cizorodé látky. Jedná se například o léky (ibuprofen, aspirin, některé druhy antibiotik), ale také některé složky potravy, které vyvolávají v pokožce zvýšenou citlivost na světlo.
 •  „Letní“ akné hovorově nazývané také potničky se projevuje vysypáním charakteristických pupínků podobných akné. K jeho vzniku vede kombinace ultrafialového záření, vyšší teploty, vlhkosti a v jistých případech i mastné opalovací krémy.
 • Aktinické prurigo nejčastěji postihuje osoby s tmavším odstínem pleti. Typické jsou opuchlé plochy na kůži, které se mohou objevit běžně i na místech, která slunku nebyla vystavena.

V závislosti na typu kožních problémů způsobených slunečním zářením se liší léčba či prevence. Při jakémkoli typu dermatologických problémů je nezbytné navštívit odborníka. Různé domácí recepty a samoléčba mohou v jistých případech příznaky alergie na slunce jen zhoršit.

Jak se chránit před alergií na slunce?

Nejčastějším spouštěčem kožních alergií jsou UV-A paprsky. Proto se jako nejspolehlivější ochrana před přímým sluncem jeví, se mu zcela vyhnout, a to především v době mezi desátou hodinou dopoledne až čtvrtou odpoledne, kdy je nejsilnější.

Dalším účinným pomocníkem jsou opalovací krémy s ochranným faktorem SPF alespoň 30.

Jistou ochranu před sluncem poskytne i oděv z přírodních materiálů, například bavlny nebo lnu. Chránit je třeba především místa, kde je pokožka nejcitlivější: ruce, obličej, dekolt a nárty. Ultrafialové paprsky však dokáží proniknout přes některé typy oděvů (například příliš tenké nebo děrované). Nespoléhejte se na oblečení jako na jediný způsob ochrany.

O něco složitější je to v případě fotoalergických a fototoxických reakcí. Tehdy je třeba, aby odborník identifikoval látku, která alergii vyvolává. Poté se budete muset vyhýbat přímému slunečnímu záření v době, kdy je látka aktivní. Například nechodit na slunce několik hodin po konzumaci vybraných léků či aplikaci krému. V závažných případech může lékař předepsat antihistaminika, popřípadě jinou medikamentózní léčbu.

Jak vypadá sluneční alergie?


Nevíte, jak poznat sluneční alergii. Pravděpodobně si ji s ničím nesplete. Jedná se o poměrně masivní kožní reakci. Jak taková alergie na slunce vypadá:

 • plastická vyvýšená plocha jako při žahnutí medúzou
 • kopřivka
 • aknózní vyrážka
 • puchýřky
 • zarudlé skvrny
 • svědivá kůže

Tyto symptomy se nejčastěji objevují na krku, rukou, lýtkách a holeních. Projevy na kůži však mohou doprovázet i další příznaky:

 • pocity na zvracení
 • nevolnost
 • bolest hlavy
 • nízký krevní tlak
 • mdloby
 • potíže s dýcháním

První pomoc při alergii na slunce

Jakmile se u vás objeví vyrážka nebo jiný z projevů sluneční alergie, omezte pobyt na sluníčku. Vyrážka většinou v klidovém režimu sama od sebe odezní. Kůži neškrábejte. Od nepříjemných pocitů vám mohou pomoci hydratační či hojivé krémy s obsahem aloe vera. Při akutních obtížích pomáhají antihistaminika, která zmírní svědění a zarudnutí pokožky.

Betakaroten na pomoc

Pokud se už alergie na slunce projevila, betakaroten vás nezachrání. Lze jej ale užívat preventivně. Betakaroten podporuje zdraví pokožky při opalování. Tělo si z něj tvoří vitamin A, který poskytuje jistou míru přirozené ochrany před ultrafialovým zářením. Pomáhá neutralizovat škodlivé volné radikály, které mohou vznikat v kůži při opalování. Zdravá pokožka je odolnější a méně náchylná ke vzniku přecitlivělých reakcí.


Zdroj: www.gsklub.cz/gs-magazin/jak-vypada-slunecni-alergie-poznejte-jeji-nejcastejsi-projevy

Aktuálně