Přejít k hlavnímu obsahu
Mezinárodní den hor
5. 12. 2023
Zdravý životní styl

Mezinárodní den hor

Proč byl vyhlášen Mezinárodní den hor a jak dlouho ho tu vlastně máme? Pojďme si poupravit pohled na hory, které mnozí vnímají jen jako zábavní lunapark a cíl turistických výletů. A jak vlastně Mezinárodní den hor oslavit?

Mezinárodní den hor je relativně mladým svátkem. OSN ho vyhlásilo teprve v roce 2003 a jeho smyslem je podpora trvale udržitelného rozvoje hor a horských oblastí i za cenu omezení turistiky. Ale proč?

Hory mají pro život na Zemi zásadní význam. Je totiž jedno, jestli žijeme na břehu moře nebo vysoko v kopcích, všude jsme s horami těsně spojeni a naše bytí ovlivňují více, než si mnoho z nás dokáže představit. 

Tak například z hor pochází sladká voda pro polovinu lidí na planetě a jejich každodenní život. Jsou domovem hlubokých lesů vydechujících obrovské množství kyslíku, ale také hostí 10 % lidské populace. 
Navzdory tomu, co pro nás hory po celém světě znamenají, se jim my lidé odměňujeme tak, že drancujeme jejich nerostné bohatství, těžíme lesy a horské oblasti vnímáme jen jako lyžařská a zábavní centra. Na mnoha místech světa jsou hory dějištěm ozbrojených konfliktů. 

Jak se globální klima otepluje, horské ledovce tají a ovlivňují zásoby sladké vody. Kvůli zemědělství či osídlení jsou už mýceny i lesy na strmých svazích, což působí erozi půdy a fatální ztrátu přirozeného prostředí, včetně poškození kvality vody. 

A tak cílem Mezinárodního dne hor je zvýšit povědomí o významu horských ekosystémů a upozornit na problematiku, která se týká jak tibetských náhorních plošin či vysoko položených oblastí jihoamerických And, tak i českých Krkonoš. 

Jedině když víme, co způsobujeme svým současným konáním, máme šanci dobrat se řešení založených na přírodě, která mohou hory chránit a budovat jejich odolnost. 

Pojďme oslavit tento den tím, že dnes zavedeme na hory a situaci v nich řeč, že se budeme bavit o tom, jak bychom mohli být horám lepšími partnery. 


Autor: Štěpánka Trnková, redaktorka portálu Zdraví jako vášeň
 

Aktuálně