Přejít k hlavnímu obsahu
vitamin_c 1
28. 1. 2019
Pohled lékaře

Vitamín C v lékárnách a obchodech

Na trhu volně prodejných léčiv je velký výběr různých forem vitamínu C. Proto často podléháme při volbě preparátu reklamě v tisku nebo televizi, případně různým formám šeptandy.

Pokud již my nebo naše děti procházíme nachlazením, vezmeme lékárnu útokem a snažíme se v jednom léčivém nebo potravinovém doplňku získat co největší koncentraci vitamínu C, nejlépe s mnoha dalšími podpůrnými preparáty.

Vitamín C je nejen potravinovým doplňkem, ale i důležitou přísadou při konzervaci potravin, na které působí stabilizačně jako konzervační přípravek, a také proto, že zabraňuje oxidaci, lidově řečeno „žluknutí“ tuků. Nás ale zajímají formy vitamínu C jako potravinového doplňku nebo léčivé látky. Pokud se lépe podíváte na marmelády, džemy či dětskou výživu, najdete na nich velmi často označení E300. V tomto případě se však neobávejte. Jde o „dobré Éčko“, vlastně o vitamín C, tedy „Céčko“. 

Obvyklé volně prodejné formy vitamínu C

  • Šumivé tablety

K nejlevnějším volně dostupným formám podání patří šumivé tablety. Jsou oblíbené kvůli ceně a možná i kvůli jednoduchosti podání. Zde platí jednoduchá úvaha, že tak jako u perlivých nápojů, i zde se uvolňovanými bublinkami prokrvuje jícen a žaludek, takže vstřebávání začíná dříve a je o to rychlejší. Pro udržení hladiny potřebného vitamínu C toto není vhodná forma, ledaže bychom v pravidelných časových intervalech popíjeli znovu a znovu nový „šumák“. Výrobci navíc uvádějí v každé šumivé tabletě dávku minimálně 500 miligramů, někdy i 1000 miligramů a tím se úplně zbytečně do těla dostává dávka, která není využitá a končí po pár hodinách v ledvinách a následně v moči. 

  • Lisované tablety

Lisované tablety jsou velmi obvyklou a oblíbenou formou vitamínu C. Mají však své limity. Ne každý má rád výrazně kyselou chuť, a proto se mnoho lidí tomuto chuťovému zážitku vyhýbá. Často je chuť korigována cukrem, takže vzniká riziko zubního kazu. Pokud je chuť korigována umělým sladidlem, mnoho lidí to bude vnímat jako zbytečně umělou příchuť. I tak je toto nejčastěji a nejvíce prodávaná forma vitamínu C. Při koupi se řiďte hlavně svými zkušenostmi a zdravým rozumem. Přidané látky nemají vždy prokazatelný význam, vhodná jsou přírodní barviva, bioflavonoidy, výtažky bylin či zinek. Pamatujte však: Každé přidání další účinné látky se vždy odráží na výsledné prodejní ceně. Ne vždy je potřebné kvůli nedostatku vitamínu kupovat preparáty s mnoha dalšími bylinnými výtažky a minerály, pokud se normálně stravujete.

  • Bonbony, cucavé pastilky

Ve formě cucavých bonbonů a pastilek jde více o chuť než o to, dosáhnout takové koncentrace účinné látky, aby se dosáhlo užitku pro celé tělo. Přesto mají cucavé bonbony svůj význam při posilování imunity nebo boji proti infekci v dutině ústní. Výrobci je chytře kombinují s látkami dezinfikujícími a látkami místně ulevujícími od bolestivých projevů. V těchto kombinacích nejen ulevují od bolestí v hrdle, ale i zvýší odolnost přímo v místě průniku infekce.

  • Želatinové bonbony

Výrobci léčiv používají zejména v přípravcích určených dětem vitamíny rozpuštěné v želatině, ochucené a obarvené ideálně rostlinnými přípravky. Po ztuhnutí je možné želatinu formovat do zábavných tvarů, které se dětem líbí. U těchto měkkých forem tolik nehrozí náhlé vdechnutí a z toho vyplývající riziko dušení. Velkou roli hraje i podobnost s oblíbenými medvídky a jinými sladkostmi. I když v lékárnách existují i želatinové bonbony pro dospělé, výrobky určené dětem jsou daleko populárnější. Pamatujte: Pokud podáváte vitamín C v podobě želatinových bonbonů, hlídejte, aby se děti zbytečně nepředávkovávaly a nezatěžovaly si tím zbytečně ledviny.

  • Vitamín C jako součást léčiv

V mnoha případech je kyselina L-askorbová přímo léčivou látkou. Přidává se k lékům na nachlazení; výrobce téměř sto let známého aspirinu jej v mnoha přípravcích, především v šumivých formách, kombinuje ve velmi oblíbeném léku na nachlazení. Vitamín C je velmi častou přísadou léků na podporu cévní stěny. Velmi známý a často předepisovaný je lék na podporu cévní stěny, ve kterém je obsažená kombinace rutinu a vitamínu C. Také v některých přípravcích na podporu vstřebání železa se využívá právě tento vitamín. 

Tablety vitamin C

Moderní volně prodejné formy vitamínu C

  • Hot drinky a instantní nápoje

V poslední době se objevilo velmi mnoho nových práškových forem přípravků na nachlazení (horké nápoje). V tomto případě jde více o reklamní trik a snad o chuťovou korekci, protože zalitím tohoto prášku vodou o teplotě 100 °C se znehodnotí vitamín C na neúčinnou formu. U těchto „instantních řešení“ navíc hrozí velké riziko, že se člověk nevědomky předávkuje jejich hlavními účinnými látkami nebo je nevhodně nakombinuje s tabletami. 

Dávejte pozor, abyste najednou, tedy při jednom podání, nekombinovali práškové formy léčiv, upravené do tzv. hot drinků, s tabletami. Vždy se podívejte na složení přípravku. Účinné látky v daném přípravku jsou uvedeny vždy od největší hmotnosti (základní léčivá látka) po nejmenší hmotnost (přídavné látky). Nevadí, že názvům nerozumíte – pokud si nejste jisti účinnými látkami v kombinovaném přípravku, neváhejte se zeptat lékárníka. 

  • Vitamín C s prodlouženým účinkem

Tato farmaceutická forma je v lékárnách pouze několik let a velmi se ujala právě pro podporu imunity v profesích, kde stravou není možné udržet v těle stálou koncentraci vitamínu C. Na českém trhu je více značek a všechny bez výjimky mají formu prodloužených gelových kapslí, ve kterých se nachází drobné kuličky, správněji „peletky“. V nich je kyselina L-askorbová obalená ve škrobovém obalu, v některých přípravcích dokonce ve dvou rozdílně rozštěpitelných formách složitých cukrů, které se v trávicí soustavě postupně natráví a tím se vitamín C uvolní do organismu postupně a v malých, ale pro tělo zcela dostatečných dávkách. Záleží pak na výrobci, jestli v této podobě ještě doplní do peletek nějakou látku podporující imunitu, například minerál zinek, ale není to nezbytně nutné a zpravidla se to odráží na ceně.

Vitamín C ve formě s prodlouženým účinkem se označuje na obalech jako LONG či RETARD nebo výrobce na obalu uvádí „s postupným vstřebáváním“ případně „s prodlouženým účinkem“. V případě pochybností vám lékárníci rádi poradí.

Nebojte se tuto formu kombinovat s konzumací ovoce a zeleniny. Přírodní zdroje zaručují nejlépe vstřebatelný vitamín C, spolu s jinými podpůrnými látkami, ale jedna tobolka, nejlépe ráno, vytvoří jakousi pojistku, nebo lépe ochranný štít pro podporu imunity.    

  • Lipozomální forma vitamínu C

Minulý rok se na českém trhu objevila nová generace vitamínu C, v lékárnicky inovativní formě, která slibuje rovnoměrnější vstřebávání vitamínu C do krve. Kyselina L-askorbová je v ní ve formě tekutých, mikroskopicky malých kapiček, obalených fosfolipidovou dvouvrstvou. Fosfolipidy jsou tuky velmi podobné těm, ze kterých sestává každá buněčná membrána. Podobnou strukturu s malými kapičkami má například mateřské mléko. Mikrokapičky s kyselinou L-askorbovou pronikají díky tukovému obalu lépe stěnami střeva. Vitamín C je v nich chráněný před reakcí s trávicími enzymy, kovy a stopovými prvky v potravě a díky tomu se v neporušené podobě dostává do plazmy ve vyšší koncentraci než v jiných tabletových formách.

K dostání je tato forma buď ve formě sirupové (vhodnější pro děti), nebo ve formě gelových kapslí. Aby byl účinek vitamínu C v této podobě co nejpodobnější přírodním zdrojům, jsou i zde mezi dalšími látkami přírodní složky, konkrétně výtažek ze šípků s vysokým obsahem přírodních barviv, známých jako bioflavonoidy. V jedné kapsli je obsaženo 300 miligramů vitamínu C (díky lepší vstřebatelnosti je možné použít menší množství než u obvyklých forem „céčka“). Dospělí by měli tento preparát užívat jednou až čtyřikrát denně, u dětí dávku snižujeme na polovinu. Jde o prozatím nákladnější vitamínový přípravek, a proto bude asi nejrozumnější jej kombinovat i s jinými formami. 

Pamatujte...

...že i zde platí umírněnost. Být alibistou a spoléhat jenom na polykání tablet je stejné jako hrát v kasinu ruletu. Možná někdy vyhrajete vy a vaše imunita. Zcela jistě ale vyhraje výrobce nebo prodejce těchto přípravků.   

Zdraví v hrsti

Rozumný přístup ke svému zdraví šetří čas, peníze, a především naše tělo. Vezměte proto nejen rozum, ale i své zdraví do hrsti.

Autorka: MUDr. Gianna Conti, MBA – lékařka, vydavatelka odborných časopisů pro seniory, sociální služby a záchranářství, garantka prestižního projektu oceňování hrdinských záchranářských činů Zlatý záchranářský kříž, propagátorka poctivé zdravotní osvěty. Přednáší a vzdělává především nezdravotnickou veřejnost.

DALŠÍ DÍLY RUBRIKY "NA ZDRAVÍ SE MUSÍ CHYTŘE":

Aktuálně