Přejít k hlavnímu obsahu
Nos_dobry
18. 4. 2019
Pohled lékaře

Nos – dobrý sluha, zlý pán. O nosní hygieně na jaře

Jen jsme se zbavili rýmy a nachlazení v zimní sezoně, již máme nosy ucpané znovu. Je vám to povědomé? Nastupuje totiž pylová sezóna. Pár rad, jak lépe chránit svůj nos a správně se o nos a čich starat, najdete i v tomto článku. 

Nos je nejen estetický prvek na našem obličeji. Je pro nás klíčovým prvkem v procesu dýchání. Hraje nezastupitelnou roli ve výběru jídla, předurčuje sympatie nebo antipatie k dalším lidem. Varuje nás před možným nebezpečím otravy nebezpečnými plyny. Díky němu vnímáme vůně a prožíváme intenzivněji své emoce.

Na jaře již sice tak často nepodléháme rýmě a nachlazení, ale naše nosy jsou zarudlé a oteklé díky četným alergiím. I na jaře je proto důležité dbát o sliznici nosu, průchodnost horních cest dýchacích a pravidelně čistit nos od prachu a ulpívajících alergenů.

Pravidla nosní hygieny

  1. Jemnost: Pro péči o sliznici nosu je vhodné mít jakýkoli sprej s mořskou vodou, Vincentkou nebo sprej s obsahem minerální vody. Zcela nevhodné jsou kapky, které způsobují změny prokrvení cév, vysoce koncentrované solné roztoky, aktivní léčivé přípravky, koncentrované esenciální oleje nebo masti a gely. Všechny tyto léčivé přípravky ponechte až na dobu, kdy budete bojovat se silnou rýmou. Pro nosní hygienu platí: čím jemnější přípravek, tím lépe.
  2. Pravidelnost: Mnoho Evropanů mívá rozprašovač s mořskou nebo minerální vodou v koupelně. U nás je zvykneme skladovat v domácích lékárničkách, ze kterých je vytáhneme teprve tehdy, když již nosem nemůžeme dýchat. Jemný solný roztok ve formě rozprašovače, dvakrát vstříknutý do každé nosní dírky ráno po probuzení, posléze důkladně vysmrkaný do jednorázových papírových kapesníčků, nás zbaví prachu z celé noci. Hned ráno pak začneme lépe dýchat, což velmi brzy pocítíme na celkové denní energii.
  3. Četnost: To, co u zdravého člověka stačí jednou denně, rozhodně neplatí u alergiků. Jestliže tedy o sobě víte, že trpíte alergiemi, mělo by se pár inhalátorů stát vaší povinnou výbavou, bez ohledu na to, jestli jste nebo nejste léčeni tabletami, kapkami, aerosoly, případně inhalátory. Trpíte-li alergiemi na pyly a trávy VŽDY si po příchodu do bytu zvenku pročistěte nos pomocí jemné minerální vody. Prach a pyl zvenku se pak jednoduše vysmrká a vám se v domácím prostředí znatelně uleví. Máte-li potíže s roztoči a domácími alergeny, přidejte k péči o svůj byt i častější péči o svůj nos a používejte nosní hygienu prostě častěji.
  4. Opakování: Nikdy není na škodu naučit děti pravidlu, že nos se čistí nejen smrkáním, ale i pomocí nosních kapek. Navíc, ne vždy se zejména u dětí napoprvé povede vyčistit celý nos. Proto se nebojte opakovat vstříknutí i napodruhé, úleva i splasknutí oteklé sliznice je pak ještě výraznější.
  5. Prevence komplikací: Někdy ani správně provedená a pravidelná nosní hygiena nevyřeší všechny potíže. Pokud si tedy vaši blízcí dlouhodobě stěžují na vaše chrápání v noci, pokud máte pocit, že se přes nos nedostatečně nadechujete, nebo pokud trpíte chronickou rýmou, pořád vám teče z nosu, dýcháte často pusou a vaše řeč je vlastně tak trochu „huhňáním“, vyhledejte svého praktického lékaře nebo se poraďte s odborným lékařem po telefonu.

I u nosu platí staré dobré pravidlo: Nos (a vlastně i čich jako takový) je jako oheň – dobrý sluha, ale velmi špatný pán.

Autorka: MUDr. Gianna Conti, MBA – lékařka, vydavatelka odborných časopisů pro seniory, sociální služby a záchranářství, garantka prestižního projektu oceňování hrdinských záchranářských činů Zlatý záchranářský kříž, propagátorka poctivé zdravotní osvěty. Přednáší a vzdělává především nezdravotnickou veřejnost.

DALŠÍ DÍLY RUBRIKY "NA ZDRAVÍ SE MUSÍ CHYTŘE":

Aktuálně

hubnoucí polévka Hubnutí Jarní vášeň pro zdravé tělo

Super dietní zeleninová polévka podporující hubnutí

Najde se dost lidí, kteří si stěžují, jak je náročné držet se pravidel zdravého životního stylu. Jedním z argumentů je, že jim to zabírá příliš velké množství času. Omyl. Příprava zdravého jídla nevyžaduje nákup potravin v úzce specializovaných obchodech a přípravou jídla určitě nestrávíte víc času, než je obvyklé. Recept na dietní polévku to potvrzuje.