Přejít k hlavnímu obsahu
Dovolena_u_more
22. 7. 2019
Pohled lékaře

Dovolená u moře aneb cestovní lékárnička k moři podle nejnovějších trendů

Dřív než pošlete děti na tábory, zabalíte poslední kufr na letní dovolenou a promažete kola na cyklovýlet, udělejte si spolu s námi velkou revizi cestovních lékárniček. V tomto článku najdete tipy a rady, jak se zabalit na leteckou dovolenou u moře.

Protože kdo je připraven, není překvapen: I když nemoc je to poslední, s čím bychom se chtěli u moře setkat, některé drobné zdravotní komplikace se lehce dají zvládnout, pokud s nimi počítáme dopředu. Zabalte si proto:

  • Gelovou dezinfekci rukou pro každého člena rodiny. Až 95 % infekcí si na sebe přeneseme při zanedbání hygieny, tedy mytí rukou a následné dezinfekce. Malé, 30–50ml lahvičky můžou být součástí příručních zavazadel i dle nejpřísnějších bezpečnostních norem, a zejména v jižních a exotických destinacích je používejte pokaždé, když se chystáte něco sníst.
  • Analgetikum, antipyretikum (tyto látky se v ČR prodávají např. pod značkamiParalen nebo Ibuprofen). Vezměte si minimálně dvě plata po 10–12 tabletách. Pomůžou vám překonat první dva až tři dny případného lehčího nachlazení, které bývá po cestách letadlem velmi časté, a uleví od bolesti hlavy z dehydratace nebo přehřátí. A nakonec pomůžou i ráno poté, co jste se s místním vínem bavili více, než snesete. Pokud s vámi cestují děti, přibalte si žhavounovinku tohoto jara: žvýkací tablety na bázi Ibuprofenu.
  • Lék nazastavení průjmu (loperamid), u nás prodávaný nejčastěji jako Imodium. Tento přípravek lze použít na zastavení průjmu jednorázově nebo po omezenou dobu. Nesmí jej užít děti do 8 let. Pamatujte, že pokud dojde k jakékoli střevní infekci nebo lehčímu průjmu, tento lék sice zastaví průjem, ale bakterie a jedy, které jej způsobily, zůstávají v těle, a proto jej použijte výhradně po dobu cestování nebo na zařízení nevyhnutelných záležitostí, třeba návštěvu lékaře.
  • Aktivní uhlí nebo jílový absorbent. Pokud vás postihne jakákoli střevní chřipka nebo vám nesedne místní mastnější nebo těžší strava, nadýmání, bolestivé křeče a průjem se vám asi nevyhnou. O to důležitější je toxiny ze střeva co nejrychleji dostat. Skvělou přírodní pomůckou jsou absorbenty, které na sebe vážou plyny, jedy, bakterie a nestrávené tuky. Přibalte si proto živočišné uhlí (minimálně jednu krabičku, nejlépe dvě, protože najednou potřebujete užít tři až čtyři tablety, aby se dosáhlo absorpčního efektu). Pokud s vámi cestují děti, jako rodiče jistě oceníte další novinku tohoto jara a léta, absorbční jíl v gelové podobě Smecty GO, což jsou malé pytlíčky s velmi dobře ochuceným gelem, které si děti prostě „vycucají“ a jíl v nich obsažený se brzy postará o zklidnění podrážděného bříška.
  • Fenistil gel a léky na alergii. Pokud dojde k popálení od medúzy nebo poranění mořským ježkem, vždy je lepší vyhledat místního lékaře. Ale při drobném poštípání hmyzem nebo poškození kůže může Fenistil pomoci zlidnit pokožku a ulevit od svědění. Můžete preventivně podat volně dostupný lék na alergii, který svědění utlumí.
  • Hojivou mast na ochranu kůže (Panthenol, CalciumPathotenicum), protože spálení kůže se dá jen těžce v prvních dnech zabránit. Můžete zvolit i kombinaci s gelem z aloe vera s mnoha vitamíny a zklidňujícím efektem, ale panthenolovou mast lze využít i u zapařenin.
  • Balzám na rty s vysokým ochranným faktorem. Nejen jako prevencispálení, ale k dennímu užití u mužů i žen. Nezapomeňte, že poškození rtů slunečním zářením je kvůlinepřítomnosti kožního pigmentu ve rtech daleko nebezpečnější.
  • Dezinfekci na rány v jednorázových polštářcích. Při cestování letadlem s sebou nemůžete mít velká balení dezinfekce, ale šikovné řešení mají v každé lékárně nebo prodejně zdravotnických potřeb: Malé alkoholové polštářky jsou nenáročné na místo a poslouží při jakémkoli drobném úrazu, píchnutí nebo říznutí. Pamatujte, že nesmítezalepit náplastí ránu, kterou jste nevydezinfikovali. Pokud si na ošetření netroufáte, vyhledejte odborníka.

Lékárnička k moři

  • Moderní hydrogelové náplasti. Jestli se na něčem nevyplatí šetřit, tak to jsou levné a malé, nebo z domácí lékárničky vytažené zastaralé náplasti. Vyhoďte je a kupte nové: voděodolné, prodyšné pro dýchání kůže a nedráždivé ani při delším používání. Kupte větší rozměry než obyčejné náplasti, spíše čtverce o velikosti minimálně 5 × 5 cm, protože na dovolených se stravujete v restauracích, takže nehrozí riziko poranění nožem, zato velmi časté jsou obyčejné pády a poranění kolen.
  • Zpevňující obinadlo. Na dovolených zpravidla nazouváte obuv, na kterou nejste až tak zvyklí, například dámy vynášejí krásné, ale velmi nestabilní sandálky. Proto jedno stahovací obinadlo v batohu rozhodně neuškodí. Pokud kotník nebo koleno nenateče, není modré a můžete s ním i po pádu pohybovat, poranění nebude tak zlé, abyste hned museli k lékaři. Pevně si koleno nebo kotník obvažte elastickým obinadlem, položte nohu na polštář, přidejte studený obklad pro úlevu od bolesti a dopřejte si půl dne klidu.
  • Magnezium nebo multiminerály. Minerály totiž při slunění a pobytu v teple ztrácíme nejrychleji. Nedostatek minerálů způsobuje bolesti hlavy, únavu, ospalost a svalové křeče. V lékárnách je k dostání velmi chutná cestovní podoba ochuceného prášku v minibaleních, magnezium si klidně dejte nejen vy dospělí, ale po polovině pytlíku nabídněte idětem. Nadbytek jim neuškodí, naopak při sportu a hraní ztrácejí daleko více minerálů než dospělí.
  • Náplasti na puchýře a otlaky. Kůže rozmočená v moři a bazénu je náchylnější na tření. Muži předvádějí svůj ležérní styl nošením mokasín na boso a vy prostě ROZHODNĚ MUSÍTE předvést hříšně drahé sandálky, zakoupené právě pro tuto dovolenou. Aby se vám pak večer nezměnil v peklo, mějte u sebe ideálně hydrogelové náplasti více velikostí. Kůže pod nimi se nejen zklidní, ale i velmi rychle zahojí.
  • Panáčka destilátu. Při pobytu v exotických zemích se lidé snaží mít s sebou jako střevní desinficiens lidovou desinfekci (slivovici, vodku), proti které v rozumné míře nelze nic namítnout, pouze to, aby nebyla za žádnou cenu – ani v rámci desinfekce – podávána dětem.

A co nebrat? Skoro zbytečné se jeví přibalení ENDIARONU nebo Ercefurylu. Proč? Jednoduše proto, že na místní přímořské mikroby nebudou působit a jakýkoli silnější průjem je nutné léčit pod dohledem místního lékaře místními preparáty. Naše střevní desinficiens nepůsobí ani na jednoduché jedno- čidvoudenní střevní chřipky. Ty jsou způsobeny viry, na které neúčinkují. A průjem je obrannou reakcí těla na poškození infektem. Proto je lepší průjemmít, případně ulevit tělu absorpcí toxinů obyčejným jílem nebo aktivním uhlím.

Mějte krásnou dovolenou!

Vaše Gianna Conti

Autorka: MUDr. Gianna Conti, MBA – lékařka, vydavatelka odborných časopisů pro seniory, sociální služby a záchranářství, garantka prestižního projektu oceňování hrdinských záchranářských činů Zlatý záchranářský kříž, propagátorka poctivé zdravotní osvěty. Přednáší a vzdělává především nezdravotnickou veřejnost.

DALŠÍ DÍLY RUBRIKY "NA ZDRAVÍ SE MUSÍ CHYTŘE":

Aktuálně