Mikuláš: uhlí za odměnu

Mikuláš: uhlí za odměnu

Uhlí za odměnu? Taky si myslíte, že jsme se při psaní tohoto článku pěkně spletli? Každý přece ví, že na Mikuláše dostávají děti uhlí za trest, ne za odměnu. My dospělí to považujeme i dnes za velmi výchovné a morálně správné. A i kdyby naše děti náhodou byly hodné jako andílci, malá sebereflexe jim jistě neuškodí.

Jenže to, co je pro naše děti trest, může být pro nás dospělé odměna. Nemluvím zde o briketách na topení ani o koksu černějším než samo peklo. Pro dospělé bych totiž do mikulášské nadílky nejraději nadělila aktivní uhlí, v úhledných černých malých tabletkách, krásné krabičce a magickém názvu obsahujícím různé zkratky a odvozeniny od slovního spojení carbo adsorbens.

Aktivní uhlí, někdy známé i pod laickým termínem živočišné uhlí, je prastarý, neuvěřitelně levný, ve všech lékárnách dostupný, účinný a nesmírně spolehlivý pomocník a náš velký spojenec. Znaly ho již naše maminky, nechyběl v žádné domácí lékárničce. S postupem času se ale natolik rozšířila nabídka různých podpůrných prostředků, že jsme na něj tak trochu zapomněli.

Aktivní uhlí se v našem těle chová jako mycí houba. Povrch uhlí je pórovitý a velmi savý. Svým aktivním povrchem saje a váže do sebe nestrávené části potravy, tuky, plyny a toxiny vznikající trávicím procesem. Do těla se tak nedostane tolik toxinů a střevům se také uleví. Sníží se tlak vznikající při nadýmání. Pokud bylo střevo podrážděno a zareagovalo průjmem, s pomocí dostatečného pitného režimu (nejlepší je hořký černý čaj) a dostatečnou dávkou aktivního uhlí se brzy zastaví a činnost střev se normalizuje.

Aktivní uhlí

Na dávce nešetřete

Stejně jako hasiči při likvidaci havárie na silnici nasypou na uniklou naftu pytel sorbentu, který ji zneutralizuje, i aktivní uhlí funguje tehdy, je-li ho v těle dostatek. Proto nezapomeňte, že si musíte vzít nejméně tři až čtyři tablety najednou. Aktivní uhlí totiž nejlépe funguje, pokud se ho najednou do těla dostane alespoň jeden gram. V lékárnách je nyní k dostání carbo adsorbens, bez ohledu na výrobce, téměř výhradně v tabletách po 250 mg. Jednoho gramu tedy dosáhnete, pokud si najednou vezmete hned čtyřitablety. Pokud trávicí potíže trvají, vezměte si před dalším jídlem opět čtyři tablety. Nemůžete se předávkovat. Ale i zde platí zásada neužívat dlouhodobě, jako prevenci nebo bez vědomí ošetřujícího lékaře déle než dva až tři dny.

V době, kdy se na nás ze všech stran valí informace o prostředcích na dobré a špatné trávení, na žáhu, na průjem i na zácpu, se tento tradiční prostředek může jevit jako chudý příbuzný. Ale pamatujte, že není všechno zlato, co se třpytí. Radikální zastavení průjmu také může znamenat, že se nám z těla nevyloučí toxiny, a bakterie tak napáchají v našem organismu ještě více škod. Aktivní uhlí ničím nemanipuluje, jen slušně a poctivě splní svůj účel. Uzdravíme se pak sami, bez zbytečně drsných zásahů do těla.

V předvánočním čase, při vánočním hodování i silvestrovském veselí se přecpání a náročným kombinacím jídla asi nevyhneme. Ale i když zhřešíme, uhlí za odměnu od Mikuláše nás v tom nenechá.

Autorka: MUDr. Gianna Conti, MBA – lékařka, vydavatelka odborných časopisů pro seniory, sociální služby a záchranářství, garantka prestižního projektu oceňování hrdinských záchranářských činů Zlatý záchranářský kříž, propagátorka poctivé zdravotní osvěty. Přednáší a vzdělává především nezdravotnickou veřejnost.

Přečtěte si také

Jízdu na kole si užijete i na podzim. Základem je kvalitní výbava

Jízdu na kole si užijete i na podzim. Základem je kvalitní výbava

Asi jen málokdo s nadšením vítá podzim a vše, co s tímto ročním obdobím přichází: chladno, sychravé počasí, stále kratší dny. Pro mnohé z nás to znamená konec letních radovánek, jako je ježdění na kole. Ti opravdoví cyklističtí nadšenci ale kolo neodkládají, jen se zkrátka adaptují na nové podmínky, tedy přizpůsobí oblečení a další výbavu, a užívají si vyjížděk na kole i na podzim.

Pět superpotravin, které neudělají průvan v peněžence

Pět superpotravin, které neudělají průvan v peněžence

Řečeno hudební terminologií, superpotraviny jsou aktuálně velkým hitem. To proto, že zdravý životní styl, do něhož samozřejmě spadá i zdravá výživa, je zkrátka IN. Oprávněně. Konzumovat potraviny plné živin, vitaminů působících pozitivně na naše zdraví, to je bez diskuze dobrá volba. Většinou když se ale řekne superpotravina, mnozí si představí exotické plodiny a potraviny. A v drtivé většině případů také za poměrně vysokou cenu. Existují ale také potraviny, které rozhodně neudělají žádný velký průvan ve vaší peněžence a přívlastek super jim náleží zcela právem. Pojďme se na některé z nich podívat.