Přejít k hlavnímu obsahu
ostropestřec
4. 8. 2021
Prevence

Ostropestřec – bodlák, který léčí játra

Přípravků, které obsahují tohoto pomocníka pro dobrou kondici našich jater, seženete nepřeberně. Ale co když si ho chcete sami vypěstovat? Směle do toho!

Ostropestřec mariánský a játra. Dvojice pojmů, které patří k sobě. Pro všechny, kdo mají zdraví jako vášeň a zajímají se o léčebné účinky přírody na naše tělo, je to známá informace.
Pokud nejste do problematiky tolik ponořeni, zadejte do vyhledávače název téhle rostliny a uvidíte, že snad není e-shop, ať už lékárenský, nebo se zdravou výživou, kde by nenabízeli nějaký produkt obsahující tuto léčivku.

Jak na pěstování

U nás se ostropestřec v přírodě přirozeně nevyskytuje. Jeho domovská zóna je spíše Středomoří. Ale semínka (nebo ještě lépe sazeničky) se dají sehnat bez větších problémů. 
Sázet semínka byste měli na začátku dubna. 
Jedná se o dvouletku. Při pěstování tedy musíte počítat s tím, že první rok nebude co sklízet a rostlina se bude držet při zemi. O to víc vás překvapí rok druhý. Rostliny vyrazí a růst se někdy zastaví až ve výšce dospělého člověka. Odmění vás krásnými květy a širokými, zvláštně bíle žilkovanými až mramorovanými listy. Že tím přispějete k radosti opylujícího hmyzu, je takový bonus navíc.
Když se krásné fialové květy promění v chomáč bílého chmýří, je čas na sklizeň. Dlouho neotálejte. Zafouká vítr, a příští rok budete mít ostropestřec na nečekaných místech své zahrádky. A abyste na to nemuseli přicházet sami skrze bolestivou zkušenost, tady je upozornění: Sklízejte v rukavicích! Ty budete ostatně potřebovat i při dalším procesu, kdy budete drolit z květu samotná semínka. 

Jak užívat

Často se ostropestřec připravuje jako čaj. Je to nejjednodušší způsob – jako když si připravujete nějaký bylinkový čaj. 
Při louhování ve vroucí vodě ale můžeme přijít o flavonoidy a účinná látka se nerozpustí tak, jak by bylo žádoucí. Lepší variantou je drcená semena přímo zapíjet. Nepřijdete tak o žádnou z prospěšných látek ani o užitečnou vlákninu.
 

čaj z ostropestřceJak připravit čaj z ostropestřce


Rozdrťte čajovou lžičku semen
Zalijte čtvrtlitrem vroucí vody 
Louhujte cca 20 minut

 

Na zdraví!

 

Aktuálně

Zdravý životní styl

S přicházejícím podzimem je ten pravý čas na posílení imunity

Možná jste si ještě ani neuvědomili, že právě prožíváme poslední letní dny. Ačkoli po ránu už je změna na kůži pěkně cítit a večer se pomalu, ale jistě stmívá čím dál dřív. Užívejte si konec léta, ale zároveň začněte přemýšlet o tom, jak své tělo připravit na přicházející podzim. Silná imunita bude jistě zapotřebí, proto pro vás máme pár rad, na co se zaměřit při posilování obranyschopnosti organismu.