Přejít k hlavnímu obsahu
žloutenka
28. 7. 2021
Prevence

Světový den boje proti žloutence

O žloutence jste jistě slyšeli. Ale věděli jste, že zaujímá sedmé místo mezi nemocemi se smrtelnými následky a každoročně má na svědomí víc úmrtí než HIV, tuberkulóza či malárie?

Proč má žloutenka svůj den?

Protože se jedná o tak nebezpečného a rozšířeného zabijáka, rozhodla se Světová zdravotnická organizace (WHO), že se bude od roku 2010 vždy 28. července připomínat toto závažné onemocnění, aby se mimo jiné udržovalo povědomí o nebezpečí, které přináší. A proč právě 28. 7.? Je to den, kdy se narodil člověk, který sehrál velmi důležitou roli v boji proti této zákeřné nemoci.
Baruch Samuel Blumberg objevil virus hepatitidy typu B, poté se podílel na vývoji vakcíny proti hepatitidě a stal se držitelem Nobelovy ceny za fyziologii a medicínu za rok 1976.

V čem spočívá nebezpečí žloutenky

Žloutenka je onemocnění způsobené viry, které napadají játra. Nejspíš jste slyšeli, že se jí říká „nemoc špinavých rukou“, z čehož dost jasně vyplývá, jak snadné je se touto nemocí nakazit. Což je jakýsi paradox, protože následky mohou být velmi závažné. V některých případech totiž vede až k selhání jater, kdy je jediným řešením jejich transplantace.
Následky jsou dlouhodobé. Například u typu B až dvacet procent nemocných přejde z nemoci do chronického stavu, který až po několika letech může vyústit v cirhózu a rakovinu jater. Prodělání nemoci znamená pro pacienty následné dlouhodobé lékařské sledování. Nejrozšířenější jsou typy A, B a C. 

Jak se chránit

Specifická léčba žloutenky neexistuje. Před typem A a B se můžeme chránit účinným očkováním, ale největší ochranou proti dalším typům zůstává prevence. Naštěstí je to relativně snadné. Dodržování hygienických pravidel je jistotou.
Se žloutenkou se můžeme setkat při dovolené v exotických destinacích, kdy musíme být důslední v umývání rukou a potravin, vyhýbat se jídlu, u kterého není jisté, že bylo dostatečně tepelně upraveno, a myslet i na takové „nenápadné“ pasti, jako je třeba kostka ledu z kontaminované vody v nápoji, či dokonce čistění zubů ve vodě z veřejného vodovodu.
 
Den boje proti žloutence má připomínat onemocnění a především prevenci, která je skutečně účinnou ochranou před touto nebezpečnou nemocí.
 

Příspěvek na očkování až 1 500 Kč

V rámci Programu prevence infekčních onemocnění mohou pojištěnci ZP MV ČR žádat o příspěvek na nejrůznější typy očkování, které nejsou součástí povinného očkovacího schématu. Dospělí mohou využít finanční podporu 1 000 Kč a děti až do výše 1 500 Kč. Tato podpora se samozřejmě vztahuje na samostatné vakcíny proti hepatitidě A a B, ale i na kombinovanou vakcínu.
 

Aktuálně

Zdravý životní styl

S přicházejícím podzimem je ten pravý čas na posílení imunity

Možná jste si ještě ani neuvědomili, že právě prožíváme poslední letní dny. Ačkoli po ránu už je změna na kůži pěkně cítit a večer se pomalu, ale jistě stmívá čím dál dřív. Užívejte si konec léta, ale zároveň začněte přemýšlet o tom, jak své tělo připravit na přicházející podzim. Silná imunita bude jistě zapotřebí, proto pro vás máme pár rad, na co se zaměřit při posilování obranyschopnosti organismu.