Přejít k hlavnímu obsahu
Jarní jízda na kole bude zážitkem, když se dobře připravíte
20. 4. 2020
Pohyb

Jarní jízda na kole bude zážitkem, když se dobře připravíte

Jaro vítají všichni cyklisté bez výjimky: Ti, pro které ani zima se sněhem a mrazem není překážkou v pravidelném ježdění, stejně jako ti, kdo už se nemohou dočkat, až po nucené zimní pauze opět usednou do sedla a šlápnou do pedálů.

Právě pro tuto skupinu ale platí několik pravidel, které se vyplatí dodržet. To proto, aby hned první jarní jízda na kole neproměnila dlouho očekávaný zážitek v očistec.

Tím prvním krokem ještě předtím, než usedneme na kolo a poprvé vyjedeme, je dát kolo po zimním spánku takříkajíc „do pucu“. Není nic horšího než rušivé drnčení či skřípání, drhnoucí kola, opakovaně padající řetěz nebo nedej bože nefungující brzdy. V takovém případě už jde doslova o život.

Svěřte kolo odbornému servisu

Ti šikovnější a technicky zdatnější to nejspíš zvládnou doma nebo v garáži sami, ale spíš se vyplatí obětovat nějakou tu „kačku“ navíc a nechat kontrolu, seřízení, údržbu a případné opravy na odborném cyklistickém servisu. Zkušení profesionálové leckdy odhalí i skryté závady, a navíc disponují kvalitním nářadím i náhradními díly.

Když už kolo máte připravené, ale přes zimu jste nejezdili, rozhodně začněte postupně a s rozmyslem. Zpočátku vybírejte jednodušší a kratší trasy a nepřehánějte to ani s převýšením. Na to jsou ideální značené cyklostezky, které ve většině případů mají spíše rovinatý a méně náročný profil.

Snažit se hned první den urvat extrémní dávku kilometrů s prudkými kopci přinese ve výsledku nepříjemnou bolest po zimě ochablých svalů, zad a především sedacích partií odvyklých sezení na cyklistickém sedle. A jen těžko se budete přemlouvat druhý den nebo jindy v nejbližší době usednout na kolo znovu.

Cyklistická helma je samozřejmostí

Abyste si jízdu na kole co nejvíc užili a omezili možná rizika na minimum, je nezbytná kvalitní výbava. Základem je cyklistická helma. U dětí jde o povinnost, zatímco u dospělých by to měla být samozřejmost. Hlava je totiž při pádu z kola nejohroženější částí lidského těla.

Dalším užitečným doplňkem je vhodné funkční oblečení – od spodního prádla přes dresy, krátké či dlouhé kalhoty a obutí až po bundy do deště a nepříznivého počasí. Součástí jsou samozřejmě i rukavice. A i pro jízdu na kole platí pravidlo, že není důležité jen dobře vidět, ale také být dobře viděn. Takže ideální je mít na oblečení reflexní prvky a na kole světla – bílé vepředu a červené vzadu.

A rozhodně mějte s sebou hustilku, náhradní duši, lepicí soupravu a aspoň základní multifunkční nářadí. Potom vás nezaskočí ani drobný defekt na cestě. Nezapomeňte ani na pitný režim a jídlo. K pití stačí i čistá voda, ale potřebnou energii dodá i některý z mnoha iontových nápojů, stejně jako různé sportovní tyčinky. Nasytí a dodají energii, a přitom nezaberou příliš místa.

Užijte si jarní kilometry na kole naplno!

Několik rad pro jarní jízdy na kole:

  1. Jarní slunce a počasí mohou být ošidné. Vyrazíte v kraťasech a triku s krátkým rukávem, jenže záhy zjistíte, že je vám zima. Vozte proto s sebou i náhradní oblečení. Platí nepsané pravidlo, že v kraťasech se jezdí od 18 stupňů Celsia. Ale pozor, ve stínu!
  2. Pokud vyrážíte ve skupině, platí, že by se měl brát ohled na nejslabší článek ve skupině. Pokud začínajícího cyklistu vytáhnete do drsného terénu s brody a blátivými úseky včetně velkého převýšení, máte jistotu, že už ho na kolo příště nedostanete.
  3. Dbejte na správnou techniku šlapání. Mezi cyklisty se mu říká kruhové šlapání, tedy šlapání do kruhu. Nesprávný pohyb nohou ubírá zbytečně energii. Tu ubírá i nesprávný posed a špatně nastavená výška sedla.
  4. Využívejte všechny převody na kole. Pokud nechcete mít nohy „osvalené“ jako kulturista, jezděte frekvenčněji a méně používejte nejtěžší převody. Vhodnou volbou převodů šetříte nejen energii, ale také svaly, úpony a šlachy na nohou.

Aktuálně