Přejít k hlavnímu obsahu
Kdy začít s královnou sportů atletikou?
23. 9. 2020
Pohyb

Kdy začít s královnou sportů atletikou?

Atletice se říká královna sportů hned z několika důvodů. Rozvíjí základní pohybové dovednosti, jako je běh, skok či hod, je velmi různorodá a hlavně spravedlivá. Pokud uvažujete, že byste své dítě s atletikou seznámili, můžete začít už od jeho pěti let.

Variabilita sportů je největší devízou atletiky. Sdružuje pod sebe sprinty, běhy na delší i střední vzdálenosti, přes překážky, do vrchů, maratony či běhy orientační, vrhy a hody různými náčiními, skoky do výšky i do dálky. Každý si najde disciplínu, která mu bude vyhovovat. A pokud má rád atletiku vcelku, může pěstovat víceboj.

Výhody atletiky

  1. Spravedlivost – závodníci bojují s vteřinami, metry či centimetry. Výsledky se měří objektivně, nejsou závislé na hodnoceních rozhodčích.
  2. Boj se sebou – díky měřitelnosti výsledků pomáhá při vytváření houževnatosti, cílevědomosti a vytrvalosti; závodník může soupeřit s ostatními, ale i sám se sebou.
  3. Nízké náklady – k tomu, abyste začali s atletikou, potřebujete jen speciální boty, tričko a trenýrky. Členství v atletickém oddílu přijde na 1 000 až 2 000 Kč za rok.

Atletika pro děti

Královna sportů vyniká svou variabilitou, z tohoto důvodu je však také těžké určitě ideální věk, v němž s atletikou začít. Na oficiálních stránkách Českého atletického svazu se uvádí věk mezi osmi a devíti lety. Do atletického oddílu však lze dítě přivést i dřív, zpravidla od pěti let.

Český atletický svaz náboru nových dětí věnuje hodně pozornosti. Pro rodiče dokonce vytvořil speciální internetovou stránku www.atletikaprodeti.cz, na které se dá snadno dohledat databáze přípravek v celé České republice. Součástí této databáze jsou i věkové kategorie, včetně těch nejnižších.

 

Atletika pro deti

U dětí od pěti do devíti let si atletičtí trenéři kladou za cíl „rozvinout základní formou prostřednictvím rozmanitých her základní pohybové schopnosti a dovednosti“. S klasickou atletikou se svěřenci setkají od deseti let věku, v té době je nejdůležitější atletická všestrannost. Se specializací se začíná kolem 16 let.

A kdy je nejlepší s dítkem do atletické přípravky dorazit? Na podzim. To se totiž plánuje nová sezona.

Aktuálně

Hubnutí Jarní vášeň pro zdravé tělo

Super dietní zeleninová polévka podporující hubnutí

Najde se dost lidí, kteří si stěžují, jak je náročné držet se pravidel zdravého životního stylu. Jedním z argumentů je, že jim to zabírá příliš velké množství času. Omyl. Příprava zdravého jídla nevyžaduje nákup potravin v úzce specializovaných obchodech a přípravou jídla určitě nestrávíte víc času, než je obvyklé. Recept na dietní polévku to potvrzuje.