Přejít k hlavnímu obsahu
Horky_punc 1
31. 1. 2019
Pohled lékaře

Horký punč a studené ruce

Aby se nám idylka zimní procházky a setkání s přáteli brzy nezměnila na nepříjemný zážitek s promrzlým tělem, třesem a koncertní etudou našich klepajících zubů, musíme dobře přemýšlet u oblékání, možná i krátce před ním.

S nastupujícím zimním počasím si často stěžujeme na promrzlé a nedokrvené ruce a nohy, obecně na zimomřivost. Tyto příznaky velmi často nesouvisí jen s počasím, na které si naše tělo postupně zvyká, ale daleko častěji se stavem našeho vnitřního prostředí.

I když na studené ruce trpí mnoho lidí, především žen, pouze v málo případech je příčina v samotném onemocnění, tzv. Raynaudově syndromu, nebo v jiném cévním onemocnění. Nejmoudřejší je se předtím, než podlehneme panice z nemocí, prostě sám sebe rozumně zeptat, co můžu udělat pro to, aby mi ruce, nohy, uši a tělo nepromrzly a nepřestaly mě chladem poslouchat.

Dříve než vyrazíte ven, udělejte tyto malé krůčky ke zdraví

Tekutiny

V zimě necítíme žízeň. Přiznejme si, že náš denní pitný režim často tvoří pár káv a jeden, dva čaje, obvykle v malých šálcích. Pokud je naše tělo dehydratované, krevní oběh se více soustředí na zásobování srdce, mozku a svalů. Celkový objem krve i tělesných tekutin celkem je nižší a tím trpí nejvíce okrajové části těla, nohy, ale i konečny prstů na rukách, uši a nos.

  • Krůček ke zdraví: Nezapomeňte vypít před odchodem z domu velký hrnek čaje. Není čaj jako čaj. Zelený čaj má na naše tělo ochlazující účinky, proto je daleko vhodnější čaj černý, zahřívací. Přímo zázraky s dlouhodobým vnitřním pocitem tepla udělá čaj zázvorový nebo kořeněné čajové směsi se skořicí, anýzem, pepřem a hřebíčkem, například Yogi čaj nebo Masala čaj.

Stres z práce

Poruchy prokrvení končetin jsou velmi často spojovány se zvýšenou činností nezávislého nervstva, tzv. sympatiku, které v našem těle pomáhá regulovat ve vnitřnostech a cévách prokrvení a obecně zvládání stresu. Pokud si sebou z práce nosíme starosti, přemýšlíme nad různými úkoly a neumíme vypnout, naše tělo bude neustále ve stavu pohotovosti, připravené na boj. Svaly budou napumpovány krví, ale na kůži se již nedostane.

  • Krůček ke zdraví: Jednoduchý, ale účinný. Pár kapek levandulového oleje nakapat na papírový kapesník a párkrát se přes něj zhluboka nadechnout. Čich je velmi mocným ovladačem mozkových reakcí. Mozek přes něj dostane uklidňující zprávu o tom, že stres pominul. Následně vyšle signály o příměří do celého těla. Svaly se uvolní a cévky na rukách a nohách si konečně přijdou na své.

Rukavice a teplé boty

Pokud z minulosti víte, že trpíte na studené ruce a jste zimomřiví, samozřejmou prevencí je opravdu dobře se obléknout. Nízké teploty můžou na končetiny zapůsobit buď šokově, okamžitou chladovou reakcí se stáhnou cévy, nebo postupně, delším pobytem v chladu budou vaše ruce jakoby průsvitné, nedokrvené a významně se vám zhorší jejich pohyblivost a jemná motorika, budete nešikovní a sníží se také citlivost. U nohou ještě navíc hrozí, že neucítíte, jak na ně chlad působí, a pokud se k tomu přidá i tlak v některé části boty nebo tlak pokrčené ponožky, velmi lehce dojde k odkrvení a poškození těchto částí nohou. Ještě vážnější je to u diabetiků, kteří již tak mají problém s ucpáním drobných cévek, především na nohách.

  • Krůček ke zdraví: Do zimních bot si přidejte vlněné nebo speciální termoreflexní vložky. Pokud jenemáte, nakombinujte si jedny lehké spodní ponožky s hrubšími vrchními nebo použijte tzv. funkční (sportovní) ponožky s tepelně izolačními vlákny. Rukavicím věnujte pozornost již při nákupu. Ne každý materiál, který působí příjemně na omak, je taky dostatečně tepelně izolační. Proto se u lidí trpících potížemi vyplatí mít buď dvě kombinace rukavic, vícevrstvé podšité rukavice, nebo i sportovní rukavice z moderních materiálů. Pamatujte, že nejdůležitější je nasadit si rukavice ještě před odchodem z domova. Pokud totiž dojde k náhlému ochlazení rukou, můžou cévky zareagovat křečí, která by povolila až za pár minut. A pokud se ruce nedokrvují, rukavice vám v tom už nepomůžou.

Dobití baterek v těle

I naše tepelné rezervy, které jsme si čajem a dobrým oblečením vytvořili, se můžou vyčerpat. Proto již po pár stech metrech v mrazivém počasí netoužíme po ničem jiném než šálku horkého punče, voňavého svařáku nebo jiného nápoje. Nejsem vůbec proti, jen mějte na paměti, že je lepší s rozumem volit raději ty horké nápoje, které mají méně alkoholu a více koření a energie. Alkohol sice krátkodobě zahřeje prokrvením trávicí soustavy a roztažením cévek, tím se ale v chladu dříve vyčerpají naše zásoby energie, ze které tělesné teplo vyrábíme. V konečném důsledku pak hrozí celkové podchlazení organismu.

  • Krůček ke zdraví: Trochu alkoholu v dobrých horkých nápojích vůbec neuškodí na zahřátí celého těla. Držením v rukou se i ruce načas vrátí do pohody. Jde ale jen o dočasný efekt. Takže ochutnávejte s rozumem a střídmě, proložte to jídlem a pro skutečnou pohodu si raději nějaký ten punč připravte v teple domova.

Zima a horké nápoje k sobě prostě patří. Užijte si je, ale jako gurmáni, pro nezaměnitelnou chuť, uvolnění a dobrou náladu, kterou vám přinesou. Nečekejte ale, že vyřeší problém studených rukou. To byste v nich museli ruce koupat.

Krásný zimní čas!

Autorka: MUDr. Gianna Conti, MBA – lékařka, vydavatelka odborných časopisů pro seniory, sociální služby a záchranářství, garantka prestižního projektu oceňování hrdinských záchranářských činů Zlatý záchranářský kříž, propagátorka poctivé zdravotní osvěty. Přednáší a vzdělává především nezdravotnickou veřejnost.

DALŠÍ DÍLY RUBRIKY "NA ZDRAVÍ SE MUSÍ CHYTŘE":

Aktuálně