Přejít k hlavnímu obsahu
Dovolena_na_chalupe
9. 7. 2019
Pohled lékaře

Dovolená na chalupě: Lékárnička na pobyty v přírodě

Ne nadarmo se říká, že jsme národem chalupářů. Proto již mnozí pomalu balíme kufry, čtení, rybářské potřeby, hrnce, zavařovací sklenice a často nezbyde čas na důkladnou revizi léčiv a zdravotních potřeb.

Na chatách a chalupách máme často pocit domácího prostředí. Myslíme si, že se nám nic nemůže stát a pokud ano, že nějak zaimprovizujeme. Bohužel často jsou chalupy v přírodě, lesích, mimo rychlý přístup k lékaři, proto by se příprava na léto neměla podcenit ani u obnovy domácí lékárničky. Do batohu proto nezapomeňte přibalit pár věcí, které se na dovolenou v přírodě můžou hodit:

Sada obvazů

Sterilní hotový obvaz, několik menších obinadel, minimálně jedno elastické obinadlo, sada voděodolných náplastí různých šířek, 1 - 2 hedvábné nebo bavlněné lepící pásky Spofaplast nebo jiná značka. Výborným nápadem je i tejpovací páska, na zpevnění kolena nebo kotníku poslouží a lze se v ní koupat.

Dezinfekce

Velmi se osvědčila dezinfekce na bázi jódu, kteráneštípe v ráně. Pokud ale budete vyjíždět na výlety a cykloturistiku, praktické budou i dezinfekční čtverečky, které lze jednotlivě koupit v lékárnách. Rozhodně dezinfekci neváhejte použít, kdykoli odstraňujete přisáté klíště. Stejně tak, pokud vás štípne komár a svědí to, že si to místo rozškrábete. Jakékoli narušení kožního povrchu by mělo být nejdříve dezinfikováno, až posléze zalepeno náplastí, nebo v případě malého defektu jen volně ponecháno k zahojení.

Repelenty na oděv a na tělo

Proč hned dva druhy? Jednoduše proto, že ty, co jsou určeny na obuv a oděv, jsou koncentrovanější a často se účinné látky uvolňují hned několik dnů. Nezapomeňte impregnovat těmito přípravky i obuv a ponožky. Klíšťata jsou přenašeči mnoha závažných nemocí, prevence v tomto případě je kllíčová. Repelenty na tělo jsou dělány s respektem k lidské pokožce, proto je směle aplikujte i několikrát denně. Platí ale, pokud jsou s vámi malé děti, použít méně koncentrované repelenty určené speciálně dětem.

Základní léčiva

Na chalupu by s vámi měla odcestovat i základní pohotovostní výbava volně dostupných léčivých látek. Doporučuji minimálně dvě plata léků proti horečce a bolesti na bázi paracetamolu nebo ibuprofenu. Na bolesti krku sebou vezměte antiseptický sprej (Orofar, Jox) nebo hojivé pastilky (Strepfen),  i v parném létě patří záněty horních dýchacích cest k velmi častým potížím.

Rozhodně nezapomeňte na léky proti alergii, nebo alespoň Fenistil gel. Pomůže vám od svědění při štípnutí hmyzem.

Lékárnička na chalupu

Léky na průjem a zácpu

Drobné potíže s trávením, střevní chřipky nebo naopak zácpa se může stát právě v létě, kdy je problematická úschova potravin a jejich tepelná úprava. Abyste byli připraveni, do lékárničky by měly přibýt střevní desinficiens (Endiaron), absorbční látka na toxiny, tedy aktivní uhlí (Carbo adsorbens) nebo na bázi jílu (Smecta), základním lékem na zastavení průjmu, pokud je to nevyhnutně nutné, je loperamid (Immodium). Naopak u těch, kteří trpíte tzv. cestovatelskou zácpou a mimo domov máte potíže s vyprazdňováním, přibalte i gelovou podobu šetrného projímadla na gelové bázi (Forlax). Ze zkušeností doporučuji mít sebou i léky na podporu trávení, například Iberogast, nebo při chronických potížích se žlučníkem Cholagol nebo jinou alternativu. 

Gelová dezinfekce rukou

Gelovou dezinfekci rukou vemte v rodinném balení. Běhání po lese prospívá zdraví, ale ruce od zeminy by sebou mohly přinést při infekci do organizmu další potíže.

Hojivá mast na ochranu kůže

Panthenol, Calcium Panthotenicum, bepanthen nebo Sudocrem přibalte taky, protože spálení kůže hrozí i na chalupě. Taky cyklisté jistě vědí své o tom, jak dokáže odřená nebo zapařená kůže otrávit zbytek výletu.

Balzám na rty a opalovací krém s vysokým ochranným faktorem

I na chalupu berte opalovací krém jako samozřejmost. Nezapomeňte taky, že rty nemají přirozenou pigmentovou ochranu jako má kůže a jsou na poškození sluncem tedy daleko citlivější.

A hlavně: vezměte sebou dobrou náladu a odhoďte starosti! Dobrý odpočinek, chutné jídlo, přátelé, správná atmosféra udělá zázraky nejen s vaší náladou, ale i imunitou a zdravím.

Mějte krásnou dovolenou! Vaše Gianna Conti

Autorka: MUDr. Gianna Conti, MBA – lékařka, vydavatelka odborných časopisů pro seniory, sociální služby a záchranářství, garantka prestižního projektu oceňování hrdinských záchranářských činů Zlatý záchranářský kříž, propagátorka poctivé zdravotní osvěty. Přednáší a vzdělává především nezdravotnickou veřejnost.

DALŠÍ DÍLY RUBRIKY "NA ZDRAVÍ SE MUSÍ CHYTŘE":

Aktuálně