Karanténa? Učme se od dětí

Karanténa? Učme se od dětí

Ano, vím. Pro každého slova koronavirus a karanténa dnes znějí strašidelně. Najednou neslyšíme nic jiného, než hrozby a varování, zákazy a nařízení. Život se nám mění pod rukama, naše předešlé priority již vůbec nejsou podstatné. Jsme vrženi do víru opatření, které si v té rychlosti ani nestihneme uvědomit, natož promyslet, jak bychom je nejlépe provedli. A ve víru organizování péče o děti, domácnost, strachu o své blízké a urputného pozorování všech svých kolegů si ani neuvědomujeme to nejdůležitější: byla nám svěřena odpovědnost za zdraví rodiny a blízkých.

Všimli jste si, jak přijali oznámení o karanténních opatřeních vaše děti? Viděli jste tu vlnu euforie, veselosti, družného vyměňování si kontaktů a domlouvání si vzájemné „spolupráce“ při internetových hrách? Slyšeli jste od svých dětí hodinový monolog na téma, jaké mají plány, co všechno chtějí doma vytvořit, které filmy si chtějí pustit a které knížky si přečtou?

Vlastně jsou to děti, od kterých se můžeme mnohému přiučit. Oni vědí, že dostanou domácí úkoly a učení, že budou muset dohnat, ale nekazí jim to náladu. Vědí, že se něco děje, ale rozhodly se nám dospělým věřit. Nemůžou si hrát se spolužáky a kamarády, tak obratem našly jinou, digitální formu, jak být v kontaktu. Ze zákazu a nařízení si vzaly pro sebe to nejlepší a udělaly to, čeho si na dětech nejvíce cením: důvěřují nám, dospělým. Berou tuto situaci tak, jak je. S nadhledem a s vírou ve své rodičovské vzory.

Karenténa není za trest

Myslím, že je čas vzít si příklad od dětí. Nařízení o domácí karanténě mnozí dospělí berou jako komplikaci. Bojí se ponechat děti s babičkami, bojí se cestovat, bojí se chodit do práce. Každý kolega v práci je podezřelý z přenášení infekce. Každý kolemjdoucí je „přenašeč“. Tak takto ne! S tímto postojem sice možná unikneme infekci, ale zcela jistě budeme mít ze stresu žaludeční vředy.

Obavy, stres a panika vznikají vždy, když je nedostatek informací nebo jsou informace mylně interpretovány. V našem případě je to spíše druhá možnost. Karanténa rozhodně není za trest. Je to nejjednodušší forma, jak omezit možná riziková místa nekontrolovaného šíření, nová ohniska nákazy. A to jsou nejen společenské, kulturní a sportovní akce, ale i fronty u pokladen v obchodech, na poště, na úřadech. Jsou to plné restaurace a bary, přecpané autobusy, tramvaje, metro v dopravních špičkách a jeho pověstné eskalátory. Nemluvě o letištích a nádražních halách.

Karanténa není omezující opatření. Nebrání vám v pohybu, chození do práce, v nákupech, pořízení léků. Karanténa je moudrá snaha o „naředění“ těchto komunikačních cest, omezení pohybu lidí na typických přeplněných místech, zmenšení počtu cestujících, zejména v hodinách dopravní špičky. Karanténa je moudrý rádce, který vám umožní zpomalit svůj běžný rozutíkaný život plný povinností, umožní vám zastavit se, zhluboka se nadechnout a vytřídit denní rutinu o pár méně podstatných zbytečností. A soustředit se na nové návyky v rodině, které významně zvýší pravděpodobnost, že se vám nemoc vyhne obloukem.

PS: Víte, na co se těším já? Že si s dětmi konečně zahraju nějakou stolní hru. Že si budeme spolu povídat a číst. Že si něco dobrého uvaříme. Nebo že mi děti sami něco uvaří, když budu v práci. A možná nejvíc se těším, že budeme doma spolu celá rodina.

Vaše doktorka kamarádka s italským jménem a českým srdcem
Gianna Conti

Přečtěte si také

Siesta v létě

Siesta v létě

Houpací síť na zahradě, lehátko u bazénu, sedačka u televize nebo postel. Ať už k letnímu odpočinku ve stínu využijete jakoukoli rovnou plochu, udělejte si pohodlí a spěte nebo dřímejte do sytosti. Kdy jindy než v létě můžete bez výčitek svědomí na chvíli vypnout?

Anabolické steroidy. Nejkratší cesta ke zhroucení organismu

Anabolické steroidy. Nejkratší cesta ke zhroucení organismu

Není mnoho látek, které by při pravidelném užívání způsobily tolik zdravotních patálií jako anabolické steroidy. Tyto synteticky vyrobené látky se používají v lékařství, ale častěji je o nich slyšet ve spojitosti s kulturisty, jejichž cílem je nabrat velkou svalovou hmotu. Užívání anabolických steroidů jim to v krátkodobém horizontu skutečně dopřeje, ovšem zdravotní následky bývají fatální.