Přejít k hlavnímu obsahu
Chcete zhubnout? Pusťte se do toho. Na jaře to jde snáz
Hubnutí

Chcete zhubnout? Pusťte se do toho. Na jaře to jde snáz

Možná jste si dali do nového roku předsevzetí, že konečně něco uděláte se svou fyzickou kondicí a zbavíte se nějakého toho kila navíc. Jenže do toho poněkud neplánovaně vstoupila koronavirová pandemie doprovázená smrští opatření.

Mimo jiné i uzavřením sportovišť a omezením volného pohybu. Restrikce se už naštěstí uvolňují, a tak nastal ten správný čas navázat nebo rovnou začít pracovat na svém těle. Třeba i proto, že na jaře se hubne o poznání lépe a snáze než třeba na podzim či v zimě.

Energie ze slunce

Čím to je? Má to na svědomí jaro. Stejně jako se probouzí po zimě příroda, ožívá i náš metabolismus. K tomu se přidávají delší dny a více slunce a obojí má veskrze pozitivní vliv na náš organismus.

Právě sluneční svit napomáhá při vzniku vitaminu D, který má mnohé blahodárné účinky na lidské tělo – ovlivňuje svalovou sílu, činnost mozku, práci srdce i krevní tlak. Jen pozor na to, abychom to s jarním sluncem nepřehnali. Rozhodně je důležité používat vhodné ochranné prostředky. Nicméně přirozený pohyb na slunci je takřka nenahraditelný.
Nejlepší tělocvičnou je příroda. Takže co dělat, jak zhubnout?

Navzdory tomu, že řada omezení stále zůstává v platnosti, lze vybírat z množství aktivit – od obyčejné chůze, případně s hůlkami pro nordic walking, přes běhání, in-line bruslení, venkovní cvičení až po jízdu na kole. S jarem zkrátka výběr aktivit rychle narůstá.

Pravidelná a svižná chůze

Pravda, abyste při chůzi začali hubnout, je třeba ujít minimálně šest tisíc kroků. A čím více, tím lépe. Také ale platí, že takovou jarní prosluněnou procházku si užijete rozhodně víc než v době zimních plískanic. Takže pět až sedm kilometrů se může bez větších problémů stát vaší obvyklou denní porcí. A když ne denní, tak aspoň třikrát v týdnu.

Důležitá je motivace. A upřímně řečeno, v tomto případě může být možnost úniku z „domácího koronavirového vězení“ velkou hybnou pákou proto, abychom vyrazili do přírody a něco pro své tělo udělali.

Zacvičte si doma

Pracovat na jarním hubnutí můžete i doma. Jak? Zacvičte si. A nemusíte zvedat metráky činek. Jestliže se perete se stresem z toho, že musíte být doma a nemůžete cestovat, vyzkoušejte si relaxační cvičení. Stačí si pustit příjemnou hudbu, vytvořit pohodové prostředí a odstřihnout se na chvíli od každodenních starostí. Stačí pár minut denně.

Stejně důležité jako pohyb a sportování je pro účinné jarní hubnutí i to, co jíme. Stručně řečeno, jaro je po zimě příležitostí ke změně jídelníčku. Jak na to? Není to nic složitého. Zařaďte mnohem víc zeleniny, přidejte bylinky, ovoce, omezte sladkosti a také maso. Jezte pravidelně a pokuste se také něco ubrat ze svých porcí. Raději jíst častěji, ale menší porce.

Pár tipů, jak na jarní hubnutí:

  • Nechtějte zázraky ze dne na den, začněte postupně.
  • Změňte nebo aspoň výrazně upravte stravovací návyky.
  • Choďte, běhejte, jezděte na kole, ale také cvičte, protahujte se.
  • Postupně zvyšujte intenzitu a dávky pohybu.

Aktuálně