Užitečné tipy pro domácí karanténu

Užitečné tipy pro domácí karanténu

Přemýšlíte, jak využít čas, který jste, pobytem svých dětí doma a omezením akcí, získali? Inspirujte se a vyzkoušejte si ve své rodině nové povolání:

 1. Staňte se detektivy
  Od předsíně po koupelnu a WC vytipujte místa, kde zavedete pravidelnou dezinfekci. Identifikujte a projděte s rodinou netypická místa, která by vás nenapadlo dezinfikovat, přitom na ně denně saháte. Klávesnice a mobily jsou evergreenem, ale co například vypínače a kliky? A nešidit!
 2. Staňte se manažery
  Rozděl a panuj! Kde je napsáno, že veškerý úklid a DEZINFEKCI V DOMÁCNOSTI musí dělat jenom máma? Nikde! Takže jeden dostane na starost kliky (a to i na okně a na vstupních dveřích zvenku), druhý vypínače, včetně zvonku na dveřích (pozor, nenechávejte menším dětem) a nakonec tatínkovi svěříme do rukou čištění drahocenných mobilů a tabletů. Nepodstatný generální úklid celého bytu pětkrát denně a praní košů prádla již hravě zvládnete sama.
 3. Staňte se ochranáři
  Prostě si ty „koroňáky“ domů nepusťte! Nejlepší způsob, jak to udělat, je zavést alkoholovou dezinfekci hned ke vchodu do předsíně, na komodu, nebo klíčovou poličku. Po vycházce, nákupech, venčení pejska je to první místo, kde se zouváte a svlékáte a kde odložíte i tašky s nákupy a kabelky. Takže je to i vynikající místo k dezinfekci, aby se infekce nezavlekla do domácnosti. 4. Staňte se policisty
  Ne tím z akčních filmů, ale opravdovým, který „pomáhá a chrání“. Pomozte dětem naučit se správnému mytí rukou a pohlídejte si (zase a znovu), aby to pravidelně dělaly. Důvěřuj, ale prověřuj. Dodávám k tomu jen to, že je dobré jít osobním příkladem.
 5. Staňte se pokrývači
  Nebo zakrývači? To je vlastně jedno, ale celkové hygieně vaší domácnosti velmi prospěje zvyk, kdy se JEŠTĚ PŘED SPLÁCHNUTÍM sklopí záchodové prkýnko, a to při malé i velké potřebě. Nejde jen o novou infekci; kapičky aerosolu při spláchnutí se šíří na mnoho metrů a nechtějte vědět, kolik miliard virů a bakterií v sobě mohou nést a ulpět třeba na vašem zubním kartáčku, máte-li toaletu v koupelně.
 6. Staňte se profesory
  Karanténa je vynikající příležitostí, jak děti přimět k zájmu o problematiku (nejen) zdraví. Nedělejte to ale „na sílu“. Promluvte si s nimi, respektujte jejich názory, ale šikovně jim podsuňte vzdělávací videa nebo knížky a články, které je ve znalostech posunou dál. A hlavně s nimi diskutujte. Stejně tak to dělají nejlepší profesoři na prestižních univerzitách.

Karanténě zdar!

Vaše doktorka kamarádka
Gianna Conti

Přečtěte si také

Dušnost. Vyznáte se v ní?

Dušnost. Vyznáte se v ní?

Jedním z příznaků infekčních nemocí, akutních zánětů dýchacích cest, ale i mnoha chronických nemocí, a to nejen nemocí plic, je stav, který dokáže v mnoha lidech vyvolat obavy o zdraví. Je to subjektivní pocit nedostatku vzduchu – DUŠNOST. Co všechno se skrývá pod tímto pojmem a kdy bychom se měli začít znepokojovat?

Upečte si chléb z kvásku a předcházejte riziku nákazy

Upečte si chléb z kvásku a předcházejte riziku nákazy

Ať už se snažíte hledat všechny možné cesty, jak předejít riziku nákazy koronavirem, nebo chcete „jen“ dbát o své zdraví, určitě uděláte dobře, když začnete péct chléb z vlastního kvásku.