Přejít k hlavnímu obsahu
Nekaslete na nej_1
18. 3. 2020

Inteligentní vůně

Ne, nemáme na mysli parfémy, které vám zajistí věčnou lásku. Jde o aromatické nebo esenciální oleje, které provoní vaši domácnost, ale mají i schopnost pročistit vzduch od plísní, bakterií a virů.

Pročištění vzduchu

Působení rostlinných esencí na viry a bakterie je prokázáno mnoha seriózními vědeckými studiemi. Jde vesměs o malomolekulární těkavé látky, které za jistých okolností pronikají do buněčné struktury nebo se navážou na povrch virových částic a dokážou některé z nich rozložit. V tomto principu spočívá i jejich dezinfekční účinek. Mnozí výrobci použijí pro jejich rozptýlení buď plynový nosič ve spreji, nebo rozprašovač s roztokem, jehož základem je bioalkohol. Ten funguje jako nosič. Odpaří se do vzduchu a jeho prostřednictvím se tam dostanou i účinné látky. Dobrou službu vám však udělají i ve formě čisté esence, kterou nakapete do difuzéru nebo do aromalampy.

Vždy bude záležet na tom, jaké koncentrace ve vzduchu esence dosáhnou a zda se jedná o uzavřený nebo otevřený prostor, ve kterém nelze dosáhnout takového účinku. Co je ale jasné, je to, že mikroorganismy a ani hmyz, moli, plísně nemají mnohé esence rádi.

Účinek na lidi

Lidskému organismu prospějí vonné esence ve formě aerosolu hned z několika hledisek. Jedno je přímé pročištění vzduchu. Druhý účinek nastává při vdechnutí. Některé vonné silice totiž prokrvují nosní sliznici a sliznici dýchacích cest, čímž velmi přispívají k její obranyschopnosti, k samovolnému čisticímu procesu formou pohybu řasinek. Další velmi výrazný účinek je spojen s čichem, naším nejstarším orgánem. Vonné esence mají často stimulační účinek na nervovou soustavu, zejména citrusové a kořeněné vůně a jejich směsi. Další vonné esence mají harmonizační a zklidňující účinek, mírní bolesti hlavy a navozují pocit klidu. Ke známým harmonizátorům patří levandule, vanilka, heřmánek, mateřídouška nebo meduňka.

Prokrvující a chladivý účinek na dýchací cesty mají především mátové, mentolové, lesní a bylinné vůně. Rozmarýn a hřebíček jsou například osvědčené odpuzovače hmyzu, esenci citronely používáme při ochraně proti komárům.

V ochraně před šířením infekce jsou aromatické nebo esenciální rostlinné oleje výbornou zbraní. Jsou nenákladné, dostupné v mnoha obchodech, kapete je po malých dávkách. Vytáhněte proto aroma lampy, aroma svícny, difuzéry nebo vonné oleje zkrátka kápněte například na topení.

Mezi osvědčené vonné oleje s ověřeným pročišťujícím a dezinfekčním účinkem patří například:

 1. Eukalyptus
  Eucalyptus citriodora má silné protizánětlivé a antiseptické účinky. Usnadňuje dýchání i vykašlávání, osvěžuje tělo, povzbuzuje a snižuje horečku.
 2. Máta (peprná, kadeřavá, luční, levandulová)
  Mentha piperita a jiné druhy máty ve formě vonné esence nebo extraktu pročišťují dýchací cesty a pomáhají od příznaků rýmy a nachlazení. Zmírňují známky stresu, aktivizují a působí příznivě při únavě.
 3. Bergamot
  Bergamot posiluje zdraví horních cest dýchacích, chrání je před infekcí a pomáhá i při samotném nachlazení. Má harmonizační účinky také na psychiku, působí antidepresivně.
 4. Borovice
  Borovice má skvělé osvěžující účinky na tělo i mysl, povzbuzuje a dodává novou energii. Pomáhá při nachlazení horních cest dýchacích, usnadňuje vykašlávání.
 5. Cypřiš
  Cypřiš pomáhá při nadměrném stresu a nervovém vypětí a působí lehce sedativně. Osvěžuje a dezinfikuje vzduch.
 6. Cedr
  Cedrové dřevo tonizuje nervový systém, pomáhá vyrovnat se s nervozitou a zvyšuje fyzickou aktivitu. Působí jako přírodní repelent. Mnozí tuto vůni navíc používají pro asociaci s létem a dovolenou u moře.
 7. Levandule
  Esenciální olej z levandule pomáhá dezinfikovat vzduch, snižuje tenzi a napětí v organismu. Usnadňuje usínání, proto jej mnozí kapou na polštář. Při použití na kůži velmi účinně hojí drobné ranky či popáleniny a podporuje regenerační schopnost kůže.
 8. Kafr
  Kafr nejsilněji funguje při rýmě nebo nachlazení. Kafrová vůně pomáhá odstraňovat psychosomatické potíže, podporuje prokrvení a má prohřívací účinky.
 9. Tea tree
  Olej s výtažkem čajovníku australského patří k silným antiseptikům a dezinfekcím. Kromě esence do vzduchu je využíván hlavně k aplikaci na kůži a dezinfekci kůže a sliznic, například při aftách, akné, ekzémech a zánětech.

Vaše doktorka kamarádka
Gianna Conti